روستای هرانده یکی از بهترین و مناسب‌ترین گزینه‌ها برای گردشگران و طبیعت گردان

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

۴۸

روستای هرانده، با طبیعت بکر، کوچه‌ باغ‌های دیدنی و نهرها و رودخانه‌های پر از آبی که دارد، به فاصله مناسبی از تهران قرار گرفته است. با کمی کوهپیمایی از این روستا نیز می‌توان به غار باستانی و شگفت‌انگیز بورنیک رسید. موقعیت جغرافیایی و جاذبه‌های طبیعی این روستا آن را در زمره یکی از بهترین مقاصد برای تور طبیعت گردی قرار داده است.

روستای هرانده یکی از بهترین و مناسب‌ترین گزینه‌ها برای گردشگران و طبیعت گردان

روستای  هرانده  که در  15  کیلومتری جنوب‌ غرب فیروزکوه جای گرفته،   دهکده‌ای  است سرسبز و بکر  که  در  دره‌ای  به همین نام واقع شده و  رودخانه‌ی  پر آب نمرود از آن  می‌گذرد. این منطقه با نهرها  و  رودهای  پر آب، با درختان بلند تبریزی و  کوچه  باغ‌های  باصفا وچشم‌اندازهای  دیدنی  از دشت و  کوه‌های  اطرف، دارای  جاذبه‌های  طبیعت‌گردی  و گردشگری بسیاری است و با توجه به  فاصله‌یکمی که با تهران دارد یکی از بهترین و  مناسب‌ترین  گزینه‌ها  برای گردشگران و طبیعت گردان به شمار  می‌رود.

روستای هرانده
روستای هرانده
روستای هرانده

مردم روستای هرانده به زبان گیلکی صحبت می‌کنند. درآمد بیشتر مردم روستای هرانده از طریق فعالیت‌های زراعی، باغداری، دامداری و کارگری تامین می‌شود. گروهی نیز در امور خدمات و صنایع دستی اشتغال دارند.   اصلی‌ترین محصول زراعی این روستا سیب زمینی است. پرورش انواع گل و پرورش ماهی قزل آلا در روستا رواج دارد. سیب، گلاب و زردآلو از محصولات  باغی  روستاست. انواع لبنیات مانند پنیر، کره و ماست در روستا تولید می‌شود. این روستا محل عبور و اتراق گاه ایل الیکایی و ایل اصانلو در فصل تابستان است.

روستای هرانده
روستای هرانده
روستای هرانده

روستای کوهستانی هرانده بافت مسکونی متمرکز دارد و در شیب دامنه کوهستانی استقرار یافته است. مصالح به کار رفته در ساخت خانه‌های روستا شامل لاشه سنگ، گل، کاهگل، چوب و مانند این‌هاست. درخت‌کاری در حاشیه رودخانه و کوچه‌های  روستا، چشم‌انداز عمومی آن را بسیار سرسبز و جالب‌توجه کرده است. جریان رودخانه‌های قزقان چای و نمرود طراوت و زیبایی ویژه‌ای به سیمای عمومی روستا  بخشیده است.   مهم‌ترین محصول زراعی این روستا سیب‌زمینی است. پرورش انواع گل و پرورش ماهی قزل آلا در روستا رواج دارد. سیب، گلاب و زردآلو از محصولات باغی روستاست. انواع لبنیات مانند پنیر، کره و ماست در روستا تولید می‌شود.

روستای هرانده
روستای هرانده

در نزدیکی این روستای خوش  آب  و  هوا،   غاری  باستانی و  شگفت‌انگیز  به نام غار  بورنیک  وجود دارد. غار  بورنیک  در  6  کیلومتری جنوب روستای  هرانده  واقع  شده  و مسیر سرشار از زیبایی‌های طبیعی رسیدن به  آن  یک  کوهپیمایی  نه  چندان  ساده است، که حدود1  ساعت و  نیم  طول می‌کشد. این غار با  سنگ‌ها  و ساختارهای زیبای قندیلی و کلم شکلاش، بسیار زیبا و دیدنی است و از منظرزمین‌شناسی  و زیبایی کمتر غاری مشابه آن در کشورمان  می‌توان  پیداکرد.

غار بورنیک
غار بورنیک
غار بورنیک

کلمه‌ی  بورنیک  به معنی محل امن و  جان  پناه  است. این غار در دوران  پیش  از  تاریخ  به  عنوان  محلی برای زندگی و  پس  از  آنبه‌عنوان پناهگاه در مواقع خطر استفاده  می‌شده  است. وارد  غار که  می‌شوید، اگر کمی سکوت کنید، صدای چکیدن  قطره‌های  آب رامی‌شنوید  که طنینی است  پر  رمز  و راز که آدمی را به عمق طبیعت و خویشتن پیوند  می‌زند. بر  دهانه‌ی  غار  بورنیک  که بایستید تصورانسان‌هایی  که هزاران سال قبل به همین  چشم‌انداز  خیره  می‌شدند، هیجان  ویژه‌ای  دارد.

غار بورنیک
غار بورنیک

سفر به روستای  هرانده  و غار  بورنیک  سفری ماجراجویانه و  خاطره‌نگیز  است. از دیگر  جاذبه‌های  گردشگری این منطقه  می‌توان  به برج  دیده‌بانی  متعلق به قرون  4  و  5  هجری اشاره کرد. همچنین این روستا محل عبور و اتراق گاه ایل الیکایی و ایل  اصانلو  در فصل تابستان است که تماشای زندگی صاف و  ساده‌ی  آنان بسیار  لذت‌بخش  است.

در نزدیکی روستای  هرانده  و غار  بورنیک، دشت  آزو  و روستای نوا قرار دارد که از دیگر مناطق چشم‌نواز و بکر سرزمینمان است. اگر فرصت کافی دارید  می‌توانید  گذری به آنجا را نیز چاشنی برنامه  سفرتان کنید. اگر مایلید بیشتر درباره دشت  آزو  و روستای نوا بدانید پیشنهاد  می‌کنیم  مطلب روستای نوا و دشت آزو؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران    کجارو  را مطالعه کنید.

مسیر دسترسی به روستای هرانده و غار بورنیک

اگر از  تهران  می‌خواهید راهی روستای  هرانده  و غار  بورنیک  شوید، وارد اتوبان بابایی شده   و در انتهای اتوبان وارد جاده دماوند یاآزادراه  تهران پردیس شوید. نرسیده به بومهن وارد مسیر کمربندی در سمت راست شده و جاده  فیروزکوه  را در پیش بگیرید.   12کیلومتر قبل از  فیروزکوه  تابلوی خروجی روستای  هرانده  را در سمت راست خود  می‌بینید.   غار زیبا و تاریخی  بورنیک  در  6  کیلومتری جنوب روستای  هرانده  واقع  شده  و از روستا تا غار حدود  یک  ساعت و  نیم  کوهپیمایی  پیش  رو  دارید.

روستای هرانده

بهترین فصل برای بازدید از روستای هرانده و غار بورنیک

روستای  هرانده  همیشه زیباست، اما طبیعت بکر آن در بهار و پاییز جلوه دیگری  دارد. توجه داشته باشید، در صورت نداشتن تجربه در غارنوردی در زمستان به غار وارد نشوید و در پیشروی به داخل غار محتاطانه عمل کنید. سفر در تابستان و تماشای  ایل الیکایی و  اصانلو  هم روایت دیگری از سفر را پیش رویتان قرار می‌دهد.

غار بورنیک

منبع: kojaro.com