تغذیه مناسب برای دوران بارداری (2)

۱۰ مرداد ۱۳۹۵

۲۶

فولیک اسید از بروز برخی مشکلات مثل خطر سقط جنین یا نارسایی نخاعی و مغزی در جنین جلوگیری می‌کند

تغذیه مناسب برای دوران بارداری (2)

آیا دمنوش‌ها و چای‌های گیاهی بهترین جایگزین برای قهوه و نسکافه در طول دوران بارداری هستند؟

درست    نادرست

پاسخ صحیح: نادرست

دمنوش‌ها و انواع چای‌های گیاهی مثل چای زنجبیل، چای برگ توت فرنگی، چای برگ نعنا، چای بابونه، چای دارچین و... معمولا کافئین ندارند. اما علی‌رغم آن نمی‌توان با اطمینان گفت که می‌توانید در طول دوران بارداری از آنها به هر اندازه‌ای که دوست دارید، بنوشید چرا که ممکن است بسیاری از آنها در این دوران خطرناک باشند.

سایر انواع چای‌ها مثل چای سفید، چای سبز و... انتخاب‌های بهتری نسبت به قهوه و نسکافه هستند البته در این باره نیز با پزشکتان مشورت کنید. بهتر است به ترکیبات تشکیل دهنده نوشیدنی‌تان توجه کنید.

بهترین زمان برای شروع مصرف مکمل فولیک‌اسید چه موقع است؟

به محض آنکه متوجه شدید باردار هستید

از زمانی که قصد باردار شدن دارید

حتی قبل از زمان شروع به اقدام برای بارداری

پاسخ صحیح: حتی قبل از زمان شروع به اقدام برای بارداری

فولیک اسید از بروز برخی مشکلات مثل خطر سقط جنین یا نارسایی نخاعی و مغزی در جنین جلوگیری می‌کند اما تأثیر اصلی آن در دوران قبل از اقدام به بارداری و هفته‌های نخست بارداری است از آنجائیکه اغلب بارداری‌ها بدون آمادگی و برنامه‌ریزی قبلی رخ می‌دهند، به خانم‌ها توصیه می‌شود که روزانه تا 400 میکرو‌گرم فولیک اسید مصرف کنند. خانم‌های باردار باید حداقل روزانه 600 میکرو‌گرم فولیک اسید دریافت کنند.

آیا زنجبیل به کاهش حالت تهوع صبحگاهی کمک می‌کند؟

درست     نادرست

پاسخ صحیح: درست

برخی از خانم‌های خوش‌شانس اصلا دچار حالت تهوع صبحگاهی در این دوران نمی‌شوند. اگر شما نیز جزو این دسته از خانم‌ها هستید که جای بحث ندارد، اما اگر برعکس دچار حالت تهوع می‌شوید، بهتر است بدانید که معمولا این حالت تهوع در سه ماه نخست بارداری رفع می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهند مصرف 1 گرم زنجبیل به طور روزانه کمک زیادی به کاهش این حالت می‌کند. برخی غذاها و میوه‌های ترش مثل لیموترش، بیسکویت‌های ترد که کمی هم نمکی هستند نیز در این باره موثرند. قبل از مصرف زنجبیل با پزشکتان مشورت کنید مخصوصاً اگر حالت تهوع زیادی دارید.

مصرف کدامیک از موارد زیر صحیح نمی‌‌باشد؟

تخم مرغ خام و نپخته

خوردن تخم‌‌مرغ آب‌پز سفت شده

تخم‌مرغ و نیمرو

خوردن محصولات پاستوریزه تخم‌مرغ

پاسخ صحیح:   تخم‌مرغ خام و نپخته

یکی از بهترین راه‌ها برای جذب پروتئین، خوردن تخم‌مرغ است اما باید مطمئن باشید که تخم‌مرغ پخته شده است. تخم‌مرغ خام و نپخته باعث به وجود آمدن باکتری‌های خطرناکی به نام سالمونلا می‌شود. پس حتما از پخته بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

خانم‌های بارداری که رژیم غذایی گیاهی دارند به سختی این ویتامین را دریافت می‌کنند:

ویتامین D                    ویتامین B12

آهن                                    همه موارد

پاسخ صحیح: همه موارد

اگر گیاهخواری می‌کنید و باردار نیز هستید، بهتر است هر چه زودتر با پزشک‌تان مشورت کنید تا مصرف برخی از مکمل‌ها را شروع کنید مثل ویتامین B12، آهن و ویتامین D، چرا که این ویتامین‌ها در رژیم غذایی گیاهی بسیار کم و ناچیز جذب بدن می‌شوند. مثلا ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهایی یافت می‌شود که از حیوانات به دست می‌آیند. البته اگر خانم باردار چند ماه در روز در معرض نور آفتاب باشد می‌تواند ویتامین D مورد نیاز خود را تامین نماید.

منبع: زندگی آنلاین