چند نکته برای موفقیت طولانی مدت بعد از عمل جراحی «بای‌پس معده»

۰۸ تیر ۱۳۹۵

۲۲

بعد از عمل جراحی برای کاهش وزن اگر به برنامه غذایی و ورزش مداوم خود اهمیت دهید، از نتیجه رضایت‌بخشی که به دست آورده‌اید برای مدت‌های طولانی لذت خواهید برد. حدود 80 درصد از افرادی که عمل جراحی لاغری کرده‌اند، به این مورد اهمیت می‌دهند.

چند نکته برای موفقیت طولانی مدت بعد از عمل جراحی «بای‌پس معده»

بعد از عمل جراحی «بای‌پس معده» کیفیت زندگی افراد بالاتر می‌رود. شب‌ها راحت‌تر می‌خوابند، کمتر دچار فشار خون بالا، دیابت، سندرم متابولیک و سایر بیماری‌ها می‌شوند. بدن سبک‌تر و چالاک‌‌تری دارند و فعالیت بیشتری می‌کنند.

آنها می‌توانند کارهایی را انجام دهند که دیگران نیز انجام می‌دهند و افسردگی‌شان نیز برطرف می‌شود. اما همیشه شرایط این‌گونه نیست؛ چرا که برخی افراد بعد از مدتی دوباره چاق می‌شوند.

آنها وزن‌شان را کاهش داده‌اند، اما توانایی ثابت نگهداشتن آن را در حالت متعادل ندارند.

به‌طور معمول در یکی دو سال نخست پس از عمل، برنامه غذایی افراد تغییر می‌کند و به سالم بودن تغذیه خود اهمیت می‌دهند و ورزش کردن را نیز فراموش نمی‌کنند.

آنها از اینکه به یکباره تا این اندازه وزن کم کرده‌اند، بسیار خوشحال و راضی‌اند و احساس فعال بودن و پر انرژی بودن می‌کنند؛ اما همین مرحله شیرین، یک مرحله خطرناک نیز هست؛ چرا که بسیاری افراد از همین مرحله شروع به سر خوردن در عادات بد قبلی خود می‌کنند.

کسانی که بای‌پس معده انجام داده‌اند، به مدت دو سال با روند کاهش وزن مواجه‌اند و بعد از آن وزن‌شان به یک حالت ثابت می‌رسد و تغییر خاصی نمی‌کند.

آنها دوباره شروع به خوردن انواع اسنک‌های چاق‌کننده کنند، ورزش را رها کنند و حجم غذای خود را افزایش دهند، دوباره در معرض افزایش وزن و خطر چاقی قرار می‌گیرند.

مراجعات مکرر به پزشکی که شما را جراحی کرده است، کم‌کم قطع می‌شود و شما آنقدر از پنج سال بعد مشکلات قبلی دوباره شروع می‌شوند و شما باز هم به خانه اول‌تان باز می‌گردید.

آنهایی که از شیوه بستن نوار به دور معده استفاده می‌کنند به مدت زمان طولانی از نعمت داشتن تناسب اندام بهره‌مند می‌شوند؛ چرا که نوار مطابق با احساس گرسنگی و سیری باعث تنظیم اندازه و حجم معده می‌شود.

افرادی که عمل بای‌پس معده را پشت سر گذاشته‌اند، بسیار سریع وزن کم می‌کنند؛ ولی در مدت زمان کوتاهی وزن‌شان دوباره به حالت اول برمی‌گردد.

برعکس، افرادی که از نوار معده (باند) استفاده می‌کنند، کندتر وزن کم می‌کنند، ولی برای مدت زمان طولانی‌تری نیز وزن ایده‌آل خود را حفظ می‌کنند.

چند نکته برای موفقیت طولانی مدت

- در شیوه زندگی‌تان تغییراتی ایجاد کنید. عمل جراحی لاغری همراه با عادات مناسب و درست تغذیه و ورزش تکمیل می‌شود.

- احساس سیری. شما باید در مورد احساس سیری بسیار هشیار باشید. بدانید در واقع چه زمانی سیر می‌شوید و باید دست از غذا خوردن بکشید و چه زمانی واقعاً گرسنه هستید و باید چیزی بخورید.

برای مثال گرسنگی و تشنگی را با هم اشتباه نگیرید.

- یک سرگرمی دیگر برای خود پیدا کنید. برای بیشتر افراد بسیار چاق، غذا خوردن نوعی سرگرمی است. آنها نیاز به یک سرگرمی دارند تا آنها را مشغول کند.

بهتر است ورزش کردن، نقاشی کشیدن، ساز زدن، شرکت در کلاس‌های هنری و... انتخاب کنید، نه غذا خوردن را.

- ورزش کردن را به یک عادت دائمی مبدل کنید. اگر امکان پیاده‌روی را دارید، برای خودتان یک پرومتر تهیه کنید تا بیشتر خودتان را متقاعد به راه رفتن کنید. پیاده‌روی کردن را با 5 دقیقه در روز شروع کنید و کم‌کم این زمان را افزایش دهید.

- از افرادی که شما را در این زمینه حمایت می‌کنند، دوری نکنید. پزشک جراح، برخی از دوستان و افراد خانواده‌تان می‌توانند شما را حمایت کنند.

با آنها بیشتر حرف بزنید و بیشتر در جمع آنها وارد شوید. با هم پیاده‌روی و ورزش کنید و از مردم کناره نگیرید تا انگیزه روانی بیشتری برای حفظ تناسب اندام‌تان داشته باشید...

منبع: زندگی آنلاین