چگونه مرد را به گوش دادن وادار کنیم؟

۰۲ شهریور ۱۳۹۵

۱۶

وقتی زن از مرد برای گوش دادن به حرفهایش قدردانی میکند به تدریج مرد نیز حرف بیشتری برای زدن خواهد داشت. مرد برای گفتگو با زن میتواند خیلی باز رفتار کند اما در ابتدا حرفی برای گفتن ندارد.

چگونه مرد را به گوش دادن وادار کنیم؟

بگذارید کناره بگیرد. بعد از مدتی بر میگردد. او باز هم عاشقانه و دلسوز خواهد بود و به گونه ای عمل خواهد کرد که گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است. آن گاه وقت گفتگو با او خواهد بود.

وقتی زن میخواهد صحبت کند یا برای نزدیک شدن به او احساس نیاز میکند، باید حرف بزند و انتظار نداشته باشد که مرد گفت و گو را آغاز کند برای آغاز  گفتگو  ابتدا زن باید احساساتش را در میان بگذارد حتی اگر شریکش حرف زیادی برای زدن نداشته باشد.

وقتی زن از مرد برای گوش دادن به حرفهایش قدردانی میکند به تدریج مرد نیز حرف بیشتری برای زدن خواهد داشت. مرد برای گفتگو با زن میتواند خیلی باز رفتار کند اما در ابتدا حرفی برای گفتن ندارد. چیزی که زنان درباره مریخی ها نمی دانند، این است که آنها باید دلیلی برای صحبت داشته باشند. آنها صرفا برای در میان گذاشتن احساساتشان صحبت نمی کنند.

اگر زن کمی حرف بزند، مرد کم کم درباره ارتباطش با او صحبت میکند. مثلا اگر زن درباره بعضی از مشکلاتی که در طول روز داشته، صحبت کند، مرد نیز ممکن است در این باره گفتگو کند و بنابراین آنها میتوانند یکدیگر را درک کنند.

اگر زن درباره احساسش درباره بچه ها حرف بزند، مرد نیز ممکن است در این مورد شروع به صحبت کند. اگر مرد هنگام صحبت کردن زن، احساس سرزش یا فشار نکند، به تدریج شروع به صحبت خواهد کرد.

قوانین ناگفته برای ابراز احساسات

اگر زن مایل به صحبت کردن با فردی باشد، به طور کلی منتظر میماند تا طرف مقابل، حرف خود را تمام کند. این نکته، مؤدب بودن زن را نشان میدهد. او اول «گوش میدهد، سپس صحبت میکند» و یا هنگامیکه از «او سؤال شود آن وقت پاسخ میدهد. »

این قوانینی که هیچ جا سختی از آنها به میان نیامده است، برای مردان، بیگانه هستند. اگر زن منتظر بماند تا همسرش آغازگر گفتگو باشد ممکن است هرگز شانسی برای حرف زدن بدست نیاورد زیرا مردان، خودبه خود حرف زیادی برای گفتن ندارند. قوانین ناگفته مردان میگوید: اگر حرفی برای گفتن داری آن را بگو. آنها نمیدانندکه باید منتظر بمانند تا از آنها سؤال شود. اگر بخواهد حرف بزند، می زند.

هنگامی که مرد از همسر خود سؤالاتی را میپرسد به ندرت انتظار دارد که همسرش، متقابلاً سؤالاتی را از او بپرسد. هنگامیکه زن سؤالاتی را از همسرش میپرسد و مرد جواب می دهد، مرد گمان میکند که با پاسخگویی به سؤالات همسرش او را راضی میکند.

مردان اصلاً نمیدانند که وقتی بعد از مدتی حرف زدند باید نوبت را رعایت کنند و سؤالاتی را از همسر خود بپرسند تا او شروع به حرف زدن کند. حتی اگر مرد بداند که همسرش مایل است تا به سؤالاتی در مورد اتفاقات روزانه خود پاسخ دهد، دوست دارد که این کار (سؤال پرسیدن از همسر) را فراموش کند.

وقتی زن از همسر خود سؤالاتی را میپرسد، مرد برای پاسخگویی به آنها آنقدر مشغله فکری پیدا میکند که به سختی یادش می ماند او هم در مورد اتفاقات روزانه، از زن سؤالاتی را بپرسد.

اگر مرد به سؤالات، پاسخ کوتاهی میدهد در این حالت زن نباید نوبت را رعایت کند یعنی زن میتواند سؤالات خود را پشت سر هم بپرسد. اگر زن بدون آنکه ابتدا به حرفهای همسرش گوش کرده باشد، شروع به صحبت کردن در مورد اتفاقات روزانه خود نماید، این کار، بی ادبی نسبت به مرد محسوب نمیشود.

چگونه مرد را به گوش دادن وادار کنیم؟

وقتی زن میگوید: تو منو درک نمیکنی، واقعا منظورش این است که (الان حرفم رو درک نمیکنی، من به راه حل نیاز ندارم.) مرد این گونه می شنود که زن به راه حل او احتیاجی ندارد و در گیر بحث درباره اثبات خویش و ارزش راه حلش میشود. در حالی که زن فقط نیاز به صحبت دارد. زن میتواند به شکل دیگری رفتار کند.

نخست صبر میکند و می اندیشد که آیا مرد به بهترین شکل او را درک میکند و بعد میگوید: (صبر کن اونو به شکل دیگه ای بگم.) وقتی مرد این مکث را میبیند، تصور میکند که او را کاملا درک نکرده است و این البته شکلی انتقادی ندارد. آنگاه برای گوش دادن و توجه به آنچه زن میگوید، تمایل بیشتری پیدا میکند.

او احساس مورد انتقاد بودن یا سرزنش شدن نمیکند در نتیجه، اشتیاق بیشتری برای حمایت از او پیدا میکند. زنان بدون دریافت این مطلب که چه چیز باعث میشود مردان اینگونه رفتار کنند، تقریبا نمیتوانند بفهمند که مرد بنشیند. ترجیح میدهد بشنود (بذار طور دیگه ای بگم) تا اینکه بشنود (تو درک نمیکنی.)

برای مرد تفاوت این دو جمله آن قدر بدیهی است که فکر نمیکند باید آن را پیشنهاد دهد.

هنر گوش دادن به سخنان زن

بیشتر مردان به طور غریزی نمیدانند که صحبت درباره مشکلات، بدون تمرکز یافتن بر راه حل آن، تا چه اندازه برای زنان ارزشمند است. به همان اندازه که صحبت نکردن برای مردان مهم است، صحبت کردن برای زنان اهمیت دارد. چیزی که در این میان نیاز است، باید تعریف جدیدی از این وضعیت بشود. راه حل وجود ندارد.

هدف مرد باید این باشد که تنها با شنیدن وبدون دادن راه حل به همسرش، دربازاریابی تعادل زنانه - مردانهاش کمک کند. این تعریف جدید هدف مرد را برایش شفافتر میسازد و او را در مسیر دیدن و شنیدن، همدردی کردن مطابق خواست همسر، و ندادن راه حل راه‌نمایی میکند. مرد برای اینکه بتواند مهارت شنیدن را در خود تقویت کند، باید بداند زن هنگام ناراحتی و زمانی که به نظر میرسد برای مشکلاتش به دنبال راه حل است، دلیلی جز رفتار بر اساس بعد مردانه ندارد. مرد میتواند با ندادن راه حل، به او در یافتن بعد زنانهاش کمک کند.

اکنون زن میتواند احساسی خوب و قابل قبول داشته باشد. مردان اغلب فریب این تصور را میخورند که اگر بتوانند برای مشکلات همسر راه حلی بیابند، موجب به وجود آمدن احساس بهتری در او میشود. یادآوری این نکات هنگامی مفید است که مرد احساس میکند همسرش از او دلخور است.

توضیح اینکه چرا زن نباید از او چنین دل خور باشد، نتیجهای جز بدتر شدن اوضاع ندارد. ممکن است مرد به شیوههای مختلف همسرش را از خود ناامید کرده باشد، اما باید به یاد داشته باشد که شکایت واقعی زن از این است که به صحبت هایش گوش داده نمیشود و یا مورد توجه و حمایت قرار نمیگیرد.

در صورتی که زن از شنونده خود احساس رضایت داشته باشد، بهتر میتواند قدرشناسی خود را او نشان دهد.

هنگامی که مرد برای گوش دادن مقاومت می کند چه بگوییم

وقتی زن پیشاپیش حس میکند که مرد قصد گوشکردن ندارد، میتواند از روشهای جدیدی استفاده کند، آنقدر که مرد به راحتی میتواند از  گوش دادن  طفره برود و کنارهگیری کند. زنی به من گفت که فقط به همسرش میگوید، «ممنون که اینجا به من کمک کردی، واقعا از تلاش تو برای طفره رفتن از گوش کردن به حرفهایم سپاسگزاری میکنم. میدانم که گوشدادن باید کار سختی باشد. » این یک روش مهارتی کاملاً پیشرفته میباشد، زیرا اکثر مواقع هنگامیکه از مرد برای انجامدادن کار سخت، تشکر میشود او از پذیرفتن آن کار خوشحال میشود.

یک زن به طور بدیهی فرض میکند اگر همسرش او را دوست دارد باید به حرفهایش گوش دهد اما به طور غریزی نمیداند چقدر برای مرد سخت است از طرف فردی که به او اهمیت زیادی میدهد نظرات منفی بشنود. اگر از مرد توقع داشته باشیم که چون همسرش را دوست دارد پس باید به راحتی حرفهای او را گوش دهد و درک نماید، به طور عملی، کار گوشدادن را برای مرد سختتر کرده ایم.

بنابراین، وقتی زن به روشی متفاوت از مرد تشکر میکند (مثل همان تشکر برای طفرهرفتن) در نتیجه مرد برای انجام کارهایی که باعث گوشدادن میشود رغبت بیشتری پیدا میکند. یک مرد در محل کار خود از انجام وظیفه سخت و مشکل خوشحال میشود البته اگر طبق همان وظیفه سخت، حقوق دریافت کند.

با این حال، اگر از او درخواست شود تا وظیفه دشوارتری را بپذیرد و بخاطر آن از او قدردانی و سپاسگزاری نشود احساس میکند که به کارگرفته شده است و در نتیجه برای انجام کار بیشتر، مقاومت میکند. در یک رابطه خانوادگی هم به همین منوال است، اگر از مرد درخواست شود که کار سختی را انجام دهد، او مایل است که از تلاشش قدردانی شود در غیر اینصورت ممکن است فکر کند، «چرا خودم را به زحمت بیندازم؟. » بیائید یک نمونه معمولی را بررسی کنیم.

مرد فکر می کند که در حال گوش دادن می باشد

وقتی زن حرف میزند و مرد رویش را برمیگرداند فکر میکند که هنوز در حال گوش دادن می باشد، زیرا هنوز بخشی از ذهن او حرف های همسرش را دنبال میکند. وقتی که زن در حرف های خود به نکتهای میرسد آنگاه واکنش مرد را در پی خواهد داشت. یعنی مرد منتظر یک تکان است تا کاری را انجام دهد. بخش کوچکی از وجود مرد به حرف های زن توجه میکند و گفته های او را برای هر مشکلی بدقت بررسی مینمایدمیگناirزیرا ممکن است به توجه کامل مرد، برای حل کردن مشکل نیاز داشته باشد. وقتی زن به همسرش میگوید «تو به حرف های من گوش نمیکنی» این جمله برای مرد بی معنا است زیرا میداند که آنچنان هم بی توجه نبوده است، پس مادامیکه زن اعتراض میکند که همسرش گوش نمیدهد، مرد هرگز این اعتراض را نخواهد شنید.

آنچه که زن واقعا میگوید این است: «وقتی تلویزیون تماشا میکنی احساس میکنم توجه کاملی به من نداری. اگر تلویزیون را خاموش کنی و به من توجه کنی، این کار به من کمک خواهد کرد تا زودتر حرف هایم را بزنم و احساس بهتری داشته باشم. » این پیامی است که مرد میتواند بشنود و درک نماید، همچنین این پیام، برای او «تمرکز» و «علتی برای گوشدادن» بوجود می آورد.

مردان نمیدانند که توجه شان، چقدر برای زن مهم و آرامش بخش است. وقتی که زن روش فکرکردن و صحبت کردن مرد را درک نمیکند، به طور اشتباه گمان می نماید که همسرش به او اهمیت نمیدهد. مارتا آماده بود تا به زندگی مشترک خود پایان دهد زیرا مطمئن شده بود که تلویزیون برای رابرت بیشتر از او اهمیت داشت. وقتی مارتا صحبت میکرد و رابرت روزنامه را بر میداشت مارتا فکر میکرد که رابرت از او متنفر است.

ترفندهای زنان برای صحبت کردن، به گونهای که مردان گوش دهند

اگر زن در صحبت کردن با مرد، خودش را محدود کند ممکن است که مرد بیشتر به حرفهای او گوش دهد اما این کار، زن را از ویژگی های زنانه اش دور میکند. هنگامیکه زن به خانه می آید، ابتدا در پی آن است که ویژگیهای زنانه و مردانه خود را دوباره به حالت تعادل برساند.

بنابراین اگر به طور ناگهانی و به طور «زنانه» شروع به صحبت کند و بدون روشن کردن اهداف خود عواطفش را بروز دهد این کار به طور اجتناب ناپذیری روابط خانوادگی خوب او را تخریب خواهد کرد. سرانجام، هم توی ذوق مرد خواهد زد هم ویژگی زنانه خود که همان نیاز به صحبت میباشد را از دست میدهد و این دو مورد برای شادی و رضایتمندی او مصیبت بار است. به منظور آسوده بودن و ارتباط دوباره با شور و شوق، عشق و محبت و ویژگی های زنانه، بعد از یک روز کاریِ رقابتی، کارآمد، جنگجویانه و هدفمند، زن به آزادی، رخصت و حمایت در روابط خانوادگی خود نیاز دارد تا عواطف خود را به صورت غیرهدفمند، غیرمنطقی، غیردقیق و غیرمعقول منتقل نماید. زن برای تجدید قُوای روزانه خود به انبساط خاطر و آسودگی نیاز دارد که از طریق ابراز احساسات به صورت آزادانه، حاصل می آیند. اگر بخواهد همیشه این عواطف را ویرایش کند تا مطمئن شود که درست و صحیح و منطقی هستند در همان ویژگی های مردانه باقی میمانند. اگر مردان نفهمند که یک زن برای پرورش ویژگی های زنانه خود به چه مواردی نیاز دارد، هنگام مواجه شدن با زنی که نیاز دارد به روش زنانه صحبت نماید، بسیار مأیوس و ناامید می شوند.

یک مرد به طور غریزی این مطلب را نمیداند زیرا بعد از تفکرات و تأمّلات و توجهاتی که در سکوت انجام داده است، وقتی به صورت متمرکز، مستقیم، واضح، منطقی و هدفمند شروع به صحبت مینماید ویژگی مردانه او پرورش مییابد. به همین دلیل تشخیص نمیدهد که درخواست چنین نگرش متمرکزی از همسرش، زیانبار است و به طور اجتنابناپذیر، از پرورش ویژگیهای زنانه همسر خود جلوگیری خواهد کرد.

منبع: راهکار