طرز تهیه دلمه کلم برگ

۰۷ خرداد ۱۳۹۵

۲۳

در این بخش آموزش طرز تهیه دلمه کلم برگ فراهم شده است

طرز تهیه دلمه کلم برگ

مواد لازم:

کلم برگ: 1 عدد.

گوشت چرخ کرده: 500 گرم.

سبزی دلمه: 1 کیلوگرم.

برنج: 200 گرم.

لپه: 150 گرم.

نمک، فلفل، زردچوبه و زعفران و ادویه مخصوص: به مقدار لازم.

روغن مایع: 100 گرم

طرز تهیه دلمه کلم برگ

1. ابتدا قابلمه مناسبی را پر آب کرده با مقداری نمک روی حرارت می جوشانیم.

2. سپس قسمت چوبی کلم را بصورت یک مخروط با کارد تیزی در می آوریم و داخل آب جوش قرار می دهیم تا برگ ها کمی نرم شود سپس از آب بیرون آورده و به آرامی برگ ها را جدا می کنیم.

3. گوشت چرخ کرده را همراه با یک عدد پیاز رنده شده و مقداری نمک و زردچوبه تفت می دهیم

4. سبزی خرد شده و برنج آبکش شده را به همراه لپه پخته شده اضافه می کنیم و با مقداری از روغن مایع حدود 50 گرم مجدداً مواد را مقداری تفت می دهیم حال نمک مواد را می چشیم و در صورت نیاز، نمک، فلفل و همچنین زعفران به مواد می افزاییم قسمت پشت برگ کلم که دارای یک رگبرگ ضخیمی است با کارد تیزی کمی می گیریم تا بتوان از مواد، داخل کلم برگ ریخته و به راحتی آن را بپیچیم.

5. کف ظرف مناسبی را مقداری برگ چیده و دلمه ها را در ظرف می چینیم و با مقداری حدود 2 لیوان آب می پزیم بهتر است در ابتدای پخت حرارت ملایم باشد و یک بشقاب یا جسم سنگینی بر روی دلمه ها قرار دهیم تا هنگام پخت دلمه باز نشوند.

6. اگر بخواهیم طعم دلمه ملس و خوشمزه تر شود باید 1 پیمانه شکر (مقدار شکربسته به ذائقه شمارا داره اگر شیرین دوست دارید مقدار شکر را بیشتر کنید) با 1 پیمانه سرکه مخلوط کنیم و روی سطح دلمه ها بدهیم و اجازه دهیم کاملاً آبش تبخیر شود و سس و چاشنی دلمه جذب گردد.

نکته:

بعضی از عزیزان از رب یا آب گوجه فرنگی بعنوان چاشنی و مزه دار کردن دلمه استفاده میکنند پس از پختن دلمه ها رب یا آب گوجه فرنگی رنده شده را به آن اضافه کرده و حدود 20 دقیقه حرارت دهید تا جذب مواد شود.