موزه شکنجه، موزه‌ای که هر کسی توان دیدنش را ندارد

۲۷ شهریور ۱۳۹۵

۱۲

اگر بازدید از موزه های معمول به نظر شما کسل کننده است. نگاهی به موز‌ه‌ای خاص و عجیب در هلند می‌اندازیم. موزه‌ی شکنجه در آمستردام که بسیار مخوف و ترسناک است ولی بسیاری دوست دارند که آن را بازدید کنند.

موزه شکنجه، موزه‌ای که هر کسی توان دیدنش را ندارد

تا چند قرن پیش از دروازه هر شهر اروپایی چوبه‌های دار آویزان بود. و دندانه کردن دروازه‌های شهر که به شکل گیوتین بود یکی از روش‌های معمول برای بازجویی بود. جلادها یکی از رایج‌ترین شغل‌ها به حساب می‌رفتند. بله قرون وسطی نام این ایام در اروپاست. امروز در آمستردام و در نزدیکی کانال سینگل شاهد موزه‌ای دیدنی از ابزارات شکنجه در قرون وسطی هستیم. موزه‌ای که هر کسی توان دیدنش را ندارد.

موزه شکنجه در هلند

موزه شکنجه، آمستردام یک موزه کوچک واقع در قلب آمستردام، در نزدیکی بازار گل (Bloemenmarkt) مشرف به کانال سینگل است. در فهرست موزه‌ها جزو غیر معمول‌ترین موزه‌های جهان به شمار می‌رود. این موزه بر خلاف سایر موزه‌های غیرمعمول محبوب گردشگران است. موزه شکنجه یکی از 50 موزه در آمستردام است.

ممکن است برخی ابزارهای مخصوص شکنجه را در موزه های مختلف ببینید اما این موزه تنها مخصوص ابزار شکنجه است. این موزه، نمایشگاهی از انواع ابزارهای شکنجه در طول تارخ از جمله قفی‌های آویزان، ماسک شکنجه، ‌جمجمه خورد کن، تخت های میخی و انواع گیوتین است که در ادامه با شرح کامل‌تری از آن‌ها آشنا را می‌خوانید. به دلیل استقبال زیاد از این موزه یک نمونه دیگر از آن با عنوان موزه ابزار شکنجه قرون وسطی نیز در منطقه دامارک در نزدیکی ایستگاه اصلی نیز افتتاح شد که بیش از 100 دستگاه شکنجه به همراه مجسمه‌هایی به عنوان افراد شکنجه‌شونده را در آن زمان به نمایش گذاشته است.

موزه شکنجه در هلند

وقتی وارد موزه می‌شوید اول وارد یک راهروی تاریک و باریک می‌شوید. بعد از گذشتن از این راهرو با تعدادی اتاق تاریک‌تر و کوچک مواجه می‌شوید. در هر اتاق یک یا دو دستگاه شکنجه وجود دارد، برخی در قاب‌های شیشیه‌ای محبوس شده‌اند. برخی دیگر را می‌توان از نزدیک لمس کرد. در کنار هر وسیله تاریخچه‌ای از چرایی به وجود آمدن ابزار را نشان می‌دهد. تمام توضیحات به زبان‌های انگلیسی، هلندی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و اسپانیایی هستند. نور تاریک و رنگی اتاق‌ها فضا را غم انگیزتر و مخوف‌تر می‌کند.

موزه شکنجه در هلند

موزه شکنجه تلاش می‌کند تا مستندات روزگار ستمگری بشر را در قرون وسطی بدون تحریف روایت کند. این موزه به اندازه‌ای هولناک است که یاد‌آور جهنم نادیده است. ولی نگران نباشید شما هرگز هیچ‌گونه نشانی از جنگ‌های مدرن نمی‌بینید. آنچه می‌بینید قرن‌هاست از بین رفته است. اما چه می‌شود که بازدیدکنندگان انقدر از این موزه وحشت دارند. به هر صورت قرون وسطی بخشی از تاریخ غیر قابل انکار اروپاست. تصور اینکه چند صده قبل مردم با این ابزارها به بدترین شکل شکنجه می‌شدند بسیار عذاب‌‌آور است.

موزه شکنجه در هلند

در این موزه تصاویری با کیفیت پایین مشاهده می‌کنید. و این جای خوشحالی دارد. چرا که همین کیفیت‌های نصفه و نیمه نفس بسیاری را در سینه حبس می‌کند.

موزه شکنجه در هلند

برخی از ابزارهای شکنجه قرون وسطی که در این موزه وجود دارد را در به صورت مختصر شرح داده شده است.

گاو برنجی

گاو برنجی

قربانی را درون گاوی برنجی قرار داده و می‌بستند؛ سپس آتشی زیر آن روشن می‌کردند. آنقدر این ظرف فلزی را گرم می‌کردند تا به رنگ زرد گرم در آید. این امر باعث می‌شد تا قربانی پخته و جان خود را از دست دهد.

این گاو به گونه‌ای طراحی شده بود که صدای فریادهای فرد محکوم را مانند بلندگو و بسیار بلند به بیرون انعکاس می‌داد. همچنین دود حاصل از سوختن فرد درحال مرگ به گونه‌ای از دماغ گاو خارج می‌شد که صدایی شیپور مانند و شبیه صدای گاو خشمگینی را تداعی می‌کرد.

پرچه اسپانیایی

وسیله ای بسیار ساده است که برای جدا کردن پوست قربانی از بدنش مورد استفاده قرار می‌گرفت. با توجه به شکل آن، هیچ ماهیچه یا استخوانی از پاره شدن در امان نمی‌ماند. قربانی را برهنه می‌کردند، و او را می‌بستند تا کاملا بی دفاع شود. سپس شکنجه گر ها، عمل ناقص کردن قربانی را آغاز می‌کردند (گاهی در معرض دید عموم). کار خود را معمولا از پاها شروع کرده و به آهستگی به سمت پشت، سینه، گردن و در نهایت صورت می‌رسیدند.

به دلیل دل‌خراش بودن تصویری در این قسمت در نظر گرفته نشده است.

صندلی اسپانیایی

صندلی اسپانیایی

برای شکنجه، صندلی‌های مختلفی وجود دارد. تمامی‌ آن‌ها در یک زمینه مشترک هستند: وجود میخ‌هایی که پشت، زیر دست، زیر پا، و نشیمن گاه، را می‌پوشاند. تعداد میخ ها در یکی از صندلی ها، بین 500 تا 1500 عدد در متغییر بود. برای آنکه قربانی نتواند حرکت کند، مچ‌های او را به صندلی می‌بستند؛ در یکی از مدل‌ها، دو وزنه را به بازوها وصل می‌کردند تا با پایین کشیدن دست‌ها، میخ‌ها در بدن قربانی فرو رود و درد او را بیشتر نماید. در برخی از مدل ها، دو سوراخ در زیر صندلی ایجاد می‌کردند تا شکنجه گر اگر احساس می‌کرد که قربانی هوشیار است، با استفاده از زغال، بدن او را شدیدا بسوزاند.

صندلی اسپانیایی

له کننده سر (جمجمه خرد کن)

جمجمه خرد کن

این وسیله، به طور گسترده در دوران قرون وسطی مورد استفاده قرار گرفته است، بخصوص در دوران تفتیش عقاید. چانه را بر روی نوار پایینی و سر را در زیر درپوش فوقانی قرار می‌دادند. شکنجه گر به آهستگی پیچ را می‌چرخاند تا نوار پایینی و درپوش به یکدیگر نزدیک شوند. این امر به آسانی موجب له شدن سر می‌شد. ابتدا دندان ها درون فک خرد می‌شد؛ سپس قربانی به آرامی‌ و دردی وحشتناک، جان خود را از دست می‌داد. البته پیش از آن، چشمهایش در حدقه فشرده و له می‌شد.

راک (نوعی وسیله شکنجه که از چند سیخ یا میله نوک تیز تشکیل شده است)

موزه شکنجه

راک وسیله‌ای است که برای جابه جا کردن هر یک از مفاصل بدن قربانی طراحی شده است. طناب هایی را به مچ دست و قوزک های پای قربانی وصل می‌کنند و سپس بدن قربانی را در جهت های مخالف می‌کشند؛ این کار با چرخش غلطک هایی انجام می‌گیرد که در چهار سوی وسیله قرار دارند. اگر از من سوال کنید، می‌گویم روش مناسبی برای تسکین کمردرد است. البته، درد ناشی از این جابه‌جایی های متعدد خود داستانی دیگر است.

لوله تمساح

لوله تمساح

قربانی در داخل لوله ای قرار داده می‌شد که به اندازه کافی برای ورود فرد کافی بود. لوله، که میخ هایی نوک تیز به شکل دندان های تمساح داشت. و به آرامی‌ فشرده می‌شد تا قربانی را بی حرکت نماید. شکنجه گر تنها می‌توانست صورت و پاهای قربانی را ببیند. با کمک کربن و آتش موجود زیر لوله، شکنجه گر به تدریج لوله را گرم می‌کرد تا قربانی یا اعتراف نماید و یا جان خود را از دست دهد.

موزه شکنجه

گهواره یهودا

گهواره یهودا

گهواره یهودا، یکی از وحشتناک‌ترین شکنجه‌های دوران قرون وسطی محسوب می‌شد؛ قربانی را بر روی صندلی به شکل هِرم قرار می‌دادند پاهای قربانی را به یکدیگر می‌بستند، طوری که با حرکت یک پا، پای دیگر نیز مجبور به حرکت می‌شد و این رنج وارده را افزایش می‌داد. این شکنجه می‌توانست ادامه یابد، از چند ساعت تا چند روز.

الاغ اسپانیایی

وسیله‌ای که از یک صفحه برش اصلی با تیغه‌ای درست شده که در بالای آن قرار دارد و به دو میله متصل شده است؛ قربانی را برهنه کرده و با پاهایی باز از هم بر روی صفحه قرار می‌دهند، گویی فرد سوار بر الاغ است و تعداد زیادی وزنه به پاهای او وصل می‌کردند. رنج قربانی را می‌توانستند با وزنه‌های سبک یا سنگین‌تر تنظیم نمایند.

سلاخی

در یک مدل از شکنجه از نوع سلاخی، بازوهای قربانی را به یک قطب در بالای سرش می‌بستند و در همین حال پاهای او از زیر می‌بستند. سپس بدن او را کاملا برهنه می‌کردند و شکنجه گر، با کمک یک چاقوی کوچک، پوست قربانی را به آرامی‌ از بدنش کنده و جدا می‌کرد. در اغلب موارد، شکنجه گر پوست صورت را در ابتدا می‌کَند، و به آرامی‌کار خود را ادامه می‌داد تا به پاهای قربانی می‌رسید. بیشتر قربانیان پیش از آنکه شکنجه گر حتّی به کمر آنها برسد، جان خود را از دست می‌دادند.

تصوایری از دیگر ابزار شکنجه

موزه شکنجه
موزه شکنجه
موزه شکنجه
موزه شکنجه

منبع: کجارو