10 موفقیت و کامیابی برتر ناسا در طول تاریخ

۱۷ مهر ۱۳۹۵

۸

سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات‌متحده آمریکا یا همان ناسا National Aeronautics and Space Agency، از بزرگ‌ترین سازمان های هوانوردی و فضایی جهان است و این سازمان در طول تاریخ فعالیت خود افتخارات بزرگی را نصیب خودکرده است.

10 موفقیت و کامیابی برتر ناسا در طول تاریخ

سازمان ملی هوانوردی و فضایی ناسا کار خود را با توماس کیت گلنان آغاز کرد و فعالیت رسمی خود را از 1 اکتبر 1958 آغاز کرد. ناسا در طول تاریخ فعالیت خود توانسته موفقیت های زیادی را در کاوش های خود به دست بیاورد اینجا به بررسی 10 موفقیت و کامیابی برتر ناسا در طول تاریخ فعالیت آن می پردازیم.

1-فهرست مأموریت‌های شاتل فضایی

10 موفقیت شگفت‌انگیز ناسا

ناسا در سال 1972 برنامه ای از ماموریت های شاتل فضایی را ارائه کرد که شامل پروازهای آزمایشی می شد که این ماموریت ها تا سال 2011 برنامه ریزی شده بود و در این بازه زمانی 30 ساله حدود 300 مأموریت صورت گرفته است.


2-آپولو 11

10 موفقیت شگفت‌انگیز ناسا

مأموریت آپولو 11 یکی از مأموریت‌های پروژه آپولو بود که منجر به فرود نخستین انسان ها بر روی ماه شد. در واقع نیل آرمسترانگ و باز آلدرین اولین انسان هایی بودند که در 20 جولای 1969 در ماه فرود آمدند.


3-Cassini

10 موفقیت شگفت‌انگیز ناسا

ماموریت Cassini و مطالعه بر روی آن از سال 1997 آغاز شد و تا 2017 ادامه خواهد داشت. این تحقیقات که کاری مشترک میان سازمان فضایی اروپا و ناسا است تابه‌حال توانسته در رابطه با زحل و قمر های آن و گازهای تشکیل دهنده آن اطلاعات خوبی را در اختیار جهان علم بگذارد.


4-Juno mission

10 موفقیت شگفت‌انگیز ناسا

ماموریت Cassini در رابطه با سیاره زحل است و مأموریت Juno در رابطه با سیاره مشتری است. جونو فضاپیما بدون سرنشین ناسا بود که در 4 ژانویه 2016 در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت. جونو در 5 اوت 2011 از فلوریدا پرتاب شد. جونو در مدار قطبی سیاره مشتری قرارگرفته است تا میدان گرانشی و میدان مغناطیسی مشتری را بررسی کند.


5- New Horizons

10 موفقیت شگفت‌انگیز ناسا

New Horizons فضاپیما روباتیک ناسا است که قسمتی از برنامه های فضایی مرزهای نو است که در 19 فوریه 2006 به سوی کمربند کوپیر حرکت کرد. این کاوشگر نخستین فضاپیمایی است که به سوی پلوتو پرواز کرد.


6-تلسکوپ فضایی هابل

10 موفقیت شگفت‌انگیز ناسا

پروژه تلسکوپ فضایی هابل یک پروژه مشترک میان ناسا و سازمان فضایی اروپا بوده است. هابل در سال 1990 توسط شاتل دیسکاوری در مدار قرار گرفت. هابل تاکنون توانسته عکس های بسیار بی نظیری از جهان هستی را به نمایش انسان‌ها دربیاورد. سیستم عکس های هابل بسیار پیچیده است. هابل در سال 2015،25 ساله شد.


7- Voyager

10 موفقیت شگفت‌انگیز ناسا

Voyager نام دو کاوشگر ناسا است که در سال 1977 برای ثبت و بررسی حرکات سامانه خورشیدی به فضا فرستاده شد. دو کاوشگر ویجر 1 و ویجر 2 در دورترین فاصله از خورشید قرار دارند و این دو فضاپیما تا سال 2020 سوخت دارند.


8- The Kepler mission

10 موفقیت شگفت‌انگیز ناسا

مأموریت کپلر، تلسکوپ فضایی است که در سال 2009 برای کشف سیارات مشابه زمین به قضا پرتاب شد. بر اساس آخرین دستاوردهای کپلر در سال 2013 دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که سیاره‌ای شبیه به زمین وجود دارد که قابل سکونت است و نام آن را کپلر 69 سی نامیده اند. در واقع بر اساس کاوش‌های کپلر این سیاره نیز در لیست سکونت‌گاه‌های بعدی انسان بعد از زمین است.


9-مریخ‌نوردها

10 موفقیت شگفت‌انگیز ناسا

دو مریخ نورد اسپریت و آپورچونیتی (Opportunity,Spirit) در واقع دو مریخ نورد مشابه بودند که در سال 2004 در دو طرف سیاره مریخ فرود آمدند. این دو مریخ‌نورد برای مدت زمان سه سال برنامه‌ریزی‌شده بودند و قرار بود که سه سال بر روی مریخ قرار بگیرند ولی فعالیت آپورچونیتی تا سال 2015 ادامه یافت. اسپریت تا سال 2010 فعال بود ولی بعد از آن نتوانست در مقابل سرمای مریخ مقاومت کند و به فعالیت خود پایان داد.


10- ایستگاه فضایی بین‌المللی

10 موفقیت شگفت‌انگیز ناسا

ایستگاه فضایی بین المللی یا International Space Station با همکاری 15 کشور ساخته شده است. این پروژه توسط همکاری پنج آژانس هوایی ناسا، Roscosmos،JAXA،ESA و CSA انجام شده است. ایستگاه فضایی بین المللی در مدار نزدیک زمین در ارتفاع 330 تا 435 کیلومتری از سطح زمین در حال حرکت است، سرعتش برابر با 27700 کیلومتر بر ساعت است که روزی 15 بار به دور زمین می چرخد.

منبع: وب‌سایت کلیک