آشنایی با مکان های گردشگری شهرستان سمیرم

۱۸ مرداد ۱۳۹۵

۴۵

«سمیرُم» شهرستانی واقع در جنوب استان اصفهان و از قطب‌های توریستی و گردشگری این استان است. سمیرم از نظر منابع آبی و طبیعی بهترین شهرستان استان اصفهان است و به همین دلیل، طبیعت بکر و زیبایی هم در سراسر شهر مشاهده می‌شود.

آشنایی با مکان های گردشگری شهرستان سمیرم

تاریخچه

سابقه تاریخی سمیرم، طبق تحقیقات تاریخ‌شناسان، به 700 سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد.   سابقه تاریخی شهرنشینی سمیرم، مربوط به دوره  هخامنشیان  است. در جنوب این شهرستان،   مزرعه‌ای به نام «کوره» وجود دارد که اکنون خرابه‌هایی از خانه‌ها و حتی حمام‌های آن به جا مانده است؛ این آثار به جا مانده را می‌توان دلیل بر شهر بودن سمیرم در آن زمان دانست، زیرا در دوران قبل ازاسلام  یکی از شاخص‌های شناخت شهر، وجود حمام بوده است. دلیل دیگر این ادعا، اطلاق نام کوره بر این منطقه است، چرا که هخامنشیان به شهر، کوره می‌گفتند. همچنین نام‌های قدیمی موجود در منطقه که در بیشتر آن‌ها از واژهای قدیم فارسی دری (مانند «کوه بهرز» شمال سمیرم با «هاله روی شعله آتش») استفاده شده هم دلیلی برای نشان دادن تاریخ و قدمت این شهر است.

شهرستان سمیرم

مقاله‌های مرتبط:

  • کتیبه ساسانی قلعه سنگی سمیرم ناپدید شد
  • آبشار آب ملخ؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران
  • شهرستان چادگان؛ بهشتی در استان اصفهان

وجود تعدادی آثار باستانی و از جمله سنگ نبشته‌ و کتیبه میخی حک شده بر دل  کوه‌ها و سنگ‌های استوانه‌ای که به «میل» معروف هستند، به دوران ساسانیان باز می‌گردند.   این کتیبه‌ها نشان می‌دهند در عصرساسانی، سمیرم در حد یک شهر بزرگ، وسعت و جمعیت داشته است. پس از دوره ساسانیان تا چندین قرن از وضعیت و تاریخ سمیرم آثار و اسنادی در دست نیست؛ اما آنچه از گزارش‌های تاریخی بر‌می‌آید، در دوره دیلمیان، سمیرم دارای دژی محکم و استوار بوده است.

این منطقه در دوره سلجوقیان نیز شهر نسبتا بزرگی بوده و قلعه‌ای استوار داشته و همچنین نقش مهمی در ارکان مدیریتی این سلسله ایفا کرده است.   در دوران بعد، از جمله در عصر  زندیه، سمیرم به علت نزدیکی و موقعیت حساسی که با شهر  شیراز، پایتخت زندیه داشت، مورد توجه پادشاهان آن زمان قرار گرفت. در عصر  قاجار  منطقه در معرض تاخت و تاز قشون حکومتی بوده است و همچنین، عرصه رقابت و رویارویی دو ایل بزرگ بختیاری و قشقایی قرار گرفت.   این شهر با گذشت فراز و نشیب‌های بسیار،   در سال 1325 از  استان  فارس  جدا و تابع  استان اصفهان  شد و پس از آن در آبان 1329 شهرستان مستقل اعلام شد.

جغرافیا و اقلیم‌شناسی

شهرستان سمیرم

شهرستان سمیرم با مساحت 5224 کیلومتر مربع و با ارتفاع متوسط 2400 متر از دریا، در مجاورت سه استان چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد  و فارس واقع شده‌ است. از شمال به شهرضا، از شرق به آباده و اقلید، از جنوب به  یاسوج  و از غرب به بروجن و لردگان محدود می‌شود. فاصله مرکز شهرستان تا اصفهان 150 و تا تهران 534 کیلومتر تخمین زده می‌شود.   این شهر از نظر موقعیت قرارگیری، در حاشیه جنوب‌شرقی رشته کوه‌های زاگرس مستقر شده و رشته کوه‌های دنا به صورت حصاری در غرب و جنوب‌غربی آن کشیده شده‌ است.   همچنین سمیرم دارای آب وهوای کوهستانی با زمستان‌های سرد و پربرف و تابستان‌های خشک و معتدل است.

مکان‌ها و جاذبه‌های دیدنی

روستای خینه

شهرستان سمیرم

«خینه» روستایی کهن در دامنه رشته کوه‌های دنا است. این روستا را  کوچندگان ایل قشقایی و برای زمان استراحت کردن ساخته‌اند. اهالی این روستا ترک زبان هستند و تنها جمعیتی بالغ بر 540 نفر دارد. چشمه و آبشار «کجو» با آبریز 150 متری و چشمه زلال و پرآب «کلوخ شکنی» از نقاط طبیعی و دیدنی این روستا بشمار می‌روند.

روستا و آبشار آب‌ملخ

شهرستان سمیرم
شهرستان سمیرم

موقعیت جغرافیایی روستای «آب‌ملخ» به شکلی است که بیش از 3 ساعت نمی‌توان خورشید را بالای سر روستا دید. روستای آب‌ملخ سرشار از چشمه‌سارهای گوارا و سرد و آبشارهای خروشانی است که آب خود را از ذوب شدن برف کوه دنا تأمین می‌کند. آبشار آب‌ملخ، یکی از عجیب‌ترین آبشارهای ایران است که ترکیبات خاص موجود در آب آن، تمام ملخ‌های مهاجم را در جا نابود می‌کند؛ به همین دلیل این روستا و چشمه، این نام را گرفته‌اند. به گفته اهالی روستا سال‌ها قبل، وقتی مزارع گندم روستاهای اطراف مورد تهاجم ملخ‌ها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای دفع آفت استفاده و آنها را یکجا نابود کردند.

آبشار آب‌ملخ از دو بخش تشکیل شده است؛ اولین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می‌آید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته و طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه «ماربر» خم شده است. پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناک‌ترین آبشارهای ایران تبدیل کرده است. بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ فصل‌های بهار و تابستان است.

دریاچه سد حنا

شهرستان سمیرم
شهرستان سمیرم

دریاچه  سد  حنا در 30 کیلومتری شهرستان سمیرم و 190 کیلومتری جنوب شرق اصفهان واقع شده است. مساحت این  دریاچه  در طول سال متفاوت است و  در مهر ماه 520 هکتار و  در اسفند ماه تا 890 هکتار افزایش می‌یابد. عمق این دریاچه نیز متغیر بوده و از 2 تا 30 متر در نوسان است.

سد حنا در سال 1373 خورشیدی روی رودخانه‌ای به همین نام احداث شد که از سرشاخه‌های رودخانه  کارون  است. هدف از احداث این سد، جلوگیری از هدر رفتن آب رودخانه حنا و تأمین آب برای فعالیت‌های کشاورزی در اراضی نزدیک به آن  بوده است.   ایجاد دریاچه حنا و تقویت پوشش گیاهی منطقه حاشیه دریاچه سبب تجمع پرندگان و ایجاد محیط مناسبی برای زیست و تکثیر انواع حشرات و جانوران و افزایش غنای گونه‌ای و پتانسیل‌های زیستی، اقلیمی و هیدرولوژیکی منطقه شده و در مجموع چشم‌انداز طبیعی، زیبا و تفرج‌گاهی دلپذیر را به وجود آورده است.

غار یخ (یخ‌ دنا)

شهرستان سمیرم
شهرستان سمیرم

«غار یخ» در روستای «خفر» و در 65 کیلومتری جنوب سمیرم در ارتفاع 3850 متری میان قله‌های «قدوس» و «بیژن» قرار دارد. اینغار  یکی از غارهای دیدنی ایران است که در سال 1346 خورشیدی توسط کوهنوردان استان فارس کشف شد. این غار دارای آبشار و ستون‌های یخی بسیار جالب توجهی است که در انتهای آن، دریاچه زیبایی مملو از قطعات یخ شناور مشاهده می‌شود. از آنجا که درون غار دما بسیار پایین است، آبی که در غار جریان دارد یخ می‌زند و تمام طول سال این غار پوشیده از یخ می‌شود  و به همین دلیل به این نام معروف شده است. اگرچه مسیر پیمایش غار فنی نیست، اما به دلیل یخی و لیز بودن مسیر باید با احتیاط انجام شود. بهترین زمان بازدید از غار اواخر فصل بهار و اوایل تابستان است.

کوه دالان‌ونک

شهرستان سمیرم

کوه «دالان‌ونک» در فاصله حدود 30 کیلومتری غرب سمیرم قرار دارد. ارتفاع این کوه  3492 متر از سطح دریا  و  دامنه‌های این کوه از انواع گیاهان دارویی پوشیده شده است. وجود خرس در این منطقه، نشان از بکر بودن آن دارد.   در دامنه‌های شمالی این کوه، چشمه‌ای زیبا به نام «چشمه ناز» واقع شده است.

منطقه شکار ممنوع چشمه ناز ونک

شهرستان سمیرم
شهرستان سمیرم

منطقه «چشمه ناز ونک» یک مکان  تقریبا کوهستانی و جزو رشته‌‌کوه‌های زاگرس است که از سردسیر و پرآب‌ترین مناطق استان اصفهان محسوب می‌شود. ناز ونک از نظر پوشش گیاهی دارای بیش از یک‌هزار گونه مختلف است. با عنایت به موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن ونک در دامنه سلسله جبال زاگرس، آب و هوای این منطقه متنوع و معتدل شده است. مناطقی که در ارتفاعات بالاتر واقع شده‌اند، دارای هوای سردتر و آن‌هایی که در کف دره‌ها هستند، دمای بالاتری دارند.

غار دنگزلو

شهرستان سمیرم
شهرستان سمیرم

غار «دنگزلو» در ضلع شمال‌شرقی کوه دنا و در حوالی روستایی به همین نام قرار دارد.   این غار دارای جاذبه‌های فراوان از لحاظ قندیل‌های یخی است که هنوز به‌طور کامل هم جاذبه‌های آن شناسایی نشده است. به گفته کارشناسان، اگر از همه پتانسیل این غار استفاده بشود، به اندازه غار علیصدر همدان می‌توان از آن بهره‌برداری کرد.

آبشار  پی‌ دنی

شهرستان سمیرم

آبشار پی‌دنی در شهرستان سمیرم جای گرفته است که در ماه‌های گرم سال، آب و هوای خنک و بهاری دارد. چنانچه از سمیرم به سمت جنوب‌شرقی جاده حنا و به طرف روستای خفر حرکت کنید، پس از 75 کیلومتر و عبور از روستاهای حنا، «مورک» و «خینه» به روستای زیبا و سرسبز خفر در پای دامنه‌های شمالی پربرف دنا می‌رسید که مبدأ حرکت‌تان به سوی آبشارهای «پی‌دنی» است. برای رسیدن به آبشار پی‌دنی از روستای خفر در ارتفاع 2185 کیلومتری از سطح دریا در امتداد رودخانه پر آب داخل روستا به سمت جنوب یا دره پی‌دنی، مسیر معروف آبشار خفر حرکت کنید.

در طول راه تا اولین آبشار، مسیر بسیار سر سبز و جذاب است. وجود دیواره‌های سنگی و انواع درختان بر روی این دیوار ها و صخره‌ها منظره زیبا و شگفت‌انگیزی به وجود آورده‌اند که در بعضی نقاط همراه با آبشارهای کوچک، مسیری به یاد ماندنی برای مسافران و کوهنوردان است. در پایین دره «قاش‌مستان»، آبشار میان دره‌ای تنگ قرار دارد که دو طرف آن را دیواره‌های بلند و عظیم سنگی فرا گرفته‌اند. آب آبشار حاصل ذوب شدن برف‌های مسیر دره و همچنین یخچا‌ل‌های دره قاش‌مستان است که در تابستان به دلیل بالا رفتن میزان ذوب، پر آب‌تر می‌شود.

آبشار خفر

شهرستان سمیرم

آبشار «خفر» سمیرم در روستای خفر و در جنوبی شهرستان سمیرم، در دل کوه دنا قرار گرفته است و با بهره‌گیری از آب و هوای معتدل، آبشار بسیار دیدنی و وجود باغ‌های متنوع میوه، یکی از مناطق ییلاقی استان اصفهان است که پتانسیل بالایی برای توسعه از طریق گردشگری به‌ویژه اکوتوریسم دارد. به دلیل واقع شدن این روستا در دامنه طبیعت زیبای رشته کوه دنا و آب و هوای کوهستانی منطقه، انواع گونه‌های گیاهی و جانوری در آن دیده می‌شود. وجود 14 قله مرتفع‌تر از  4000 متر (قاشمستان بلندترین قله رشته کوه دنا با ارتفاع 4435 متر در نزدیکی این روستا قرار دارد) همچنین انواع یخچال‌های طبیعی، آبشارهای متعدد و رودخانه‌های جاری شده از یخچال‌ها، چشم‌اندازهایی زیبا به‌وجود آورده است.

پارک دریاچه سمیرم

پارک دریاچه سمیرم
شهرستان سمیرم

پارک دریاچه سمیرم یکی مراکز زیبای گردشگری این شهرستان است که به خاطر فضای سرسبز و زیبایش، گردشگران زیادی را به خودش جذب می‌کند.

آبشار سمیرم

شهرستان سمیرم
شهرستان سمیرم

آبشار سمیرم را می‌توان یکی از معروف‌ترین  جاذبه‌های طبیعی گردشگری  این منطقه و حتی کل استان اصفهان دانست. آبشار سمیرم گاهی (البته به ندرت) ارتفاعی بیش از 70 متر پیدا می‌کند. آب این آبشار از چشمه‌ساران و ارتفاعات بالادست آن سرچشمه می‌گیرد و از بالای تخته سنگ صخره‌ای صاف و عظیم به بیرون می‌جهد. در اطراف این آبشار زیبا که از جهت طبیعی مکان بسیار دیدنی و جذابی است، محلی برای استراحت بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده که این خود باعث جلب گردشگران بیشتر در اطراف این آبشار شده است. همچنین گردشگران غیر از این آبشار می‌توانند از غاری که نزدیک آن وجود دارد نیز دیدن کنند. غار «اشکفت‌رز» با ورودی آبشار سمیرم دو کیلومتر فاصله دارد و از سقف و دیواره‌های غار آب فرو می‌ریزد.

منبع: کجارو