آشنایی با غار وشنوه

۱۴ خرداد ۱۳۹۵

۷۶

نوه مکانی در روستای وشنوه است که در 60 کیلومتری قم قرار دارد. این غار که به عنوان یک جاذبه گردشگری شناخته می‌شود دارای زیبایی‌های زیادی است و گردشگران می‌‌توانند ساعات خوبی را در آن سپری کنند.

آشنایی با غار وشنوه

قم یکی از استان‌های مرکزی کشور است که سالانه افراد زیادی به آن سفر می‌کنند. اما باید بدین نکته نیز توجه داشت که دلیل بسیاری از افراد برای سفر به این استان زیارت حرم مطهر حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران است. اغلب افرادی که به این استان سفر می‌کنند نگاهی کاملا مذهبی به آن دارند و به سراغ جاذبه‌های گردشگری آن نمی‌روند. لازم به ذکر است که این استان نیز همچون سایر مناطق ایران دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است که از این بین می‌توان به غار وشنوه اشاره کرد.

اطلاعات جغرافیایی

غار وشنوه که در نزدیکی روستای وشنوه قرار دارد در فاصله 60 کیلومتری از قم قرار گرفته است. این غار در کوهستان اردهال و بخش جنوبی روستای وشنوه واقع شده و لازم به ذکر است که کوهستان اردهال دارای 4 غار یا چاله است که یکی از این غار‌ها (غار وشنوه) دارای منابع غنی آب است. آب این غار نیز از طریق شیار‌های کوهستان جمع می‌شود و به صورت چشمه خارج می‌شوند و به این منبع آبی میریزند.

آب و هوای این منطقه نیز همانند سایر بخش‌های استان قم، گرم و نسبتا خشک است. میانگین بارش سالانه در این منطقه 125 تا 215 میلی‌متر است و دمای متوسط آن نیز 18 درجه سانتی‌گراد برآورد می‌شود. غار مذکور در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده که بسیار بکر و جالب است. این بخش که منطقه‌ای ییلاقی است مورد توجه شهروندان قم قرار دارد و به همین دلیل افراد زیادی در تابستان‌ها برای لذت بردن از هوا و منظره خوب به این منطقه سفر می‌کنند. گفته می‌شود افراد بزرگی نظیر علمای حوزه علمیه قم نظیر حضرت ایت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری نیز در تابستان‌ها به این منطقه سفر می‌کردند تا از ویژگی‌های دل‌انگیز آن بهره ببرند.

غار وشنوه

در نزدیکی این غار در روستای وشنوه، زیارتگاه امامزاده هادی وجود دارد که بنای آن از دوره صفویه باقی مانده و به صورت چهار ضلعی است. دیوار‌های این زیارتگاه با کاشی‌کاری و نقاشی‌هایی که 70 سال پیش توسط میر حسن نقاش کشیده شده، تزئین شده‌اند.

مردم این روستا به زبان فارسی صحبت می‌کنند و البته دارای لهجه شیرینی نیز هستند. مردمانی که در این روستا زندگی می‌کنند به دین اسلام و مذهب شیعه گرایش دارند و فعالیت اصلی آن‌ها دامداری، کشاورزی و قالی‌بافی است.

اطلاعات تاریخی

در اطراف غار وشنوه 21 معدن تاریخی وجود دارد که تا کنون سفالینه‌هایی در آن‌ها یافت شده که بر اساس تحقیقات، این سفالینه‌ها مربوط به 3000 تا 3200 سال قبل از میلاد مسیح هستند و به نظر می‌رسد که بهره برداری از غار‌های فوق الذکر نیز از همان زمان آغاز شده است.

غار وشنوه

بر اساس آثاری که در غار وشنوه وجود دارد گفته می‌شود که پنج هزار سال پیش مردم در این مکان به معدن کاری و ذوب فلزات مشغول بودند. غار وشنوه در 25 آبان ماه 1387 با شماره ثبت 23649 به عنوان اثر ملی ثبت شده است.

گردشگران بهتر است برای بازدید از این غار و ماجراجویی در آن تجهیزات کافی به همراه داشته باشند و البته امکان تفرج در محیط‌های اطراف این غار نیز وجود دارد. اطراف غار مذکور به دلیل ساختار ییلاقی، مکان مناسبی برای نشستن و خوردن غذا در یک روز تعطیل است.

منبع: کجارو