توصیه‌های خانگی برای گوش درد بزرگسالان

۲۷ مرداد ۱۳۹۵

۲۴

عفونت گوش می‌تواند در مجرای خارجی یا پشت پرده صماخ رخ دهد. عفونت گوش مکمن است یک روز پس از شنا یا آب بازی رخ دهد (به همین دلیل گاهی به آن «گوش شناگران» گفته می‌شود).

توصیه‌های خانگی برای گوش درد بزرگسالان

اگر از گوش پاک‌کن برای پاک کردن مجرای گوش استفاده می‌کنید، ممکن است عفونت و آزردگی مجرای گوش به دفعات بیش‌تر از برای شما رخ دهد.

عفونت در طرف دیگر پرده صماخ که عفونت گوش میانی خوانده می‌شود، ممکن است هنگام عفونت‌های ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا رخ دهد.

هنگام سرماخوردگی، تورم و احتقان می‌تواند مسیر تخلیه از طریق لوله اوستاش را بند بیاورد.

استفاده از توصیه های خانگی برای کاهش ناراحتی و علایم عفونت گوش می‌تواند کمک کننده باشد و شما را در تصمیم گیری برای مراجعه به پزشک یاری رساند.

گوش درد در بزرگسالان

علایم  ممکن در بزرگسالان

درد در گوش و اطراف آن

خارش گوش

افت شنوایی

ترشح از گوش

تب

گره‌های لنفی دردناک دور گوش یا گردن

درد در هنگام کشیدن لاله گوش

توصیه‌های خانگی برای گوش درد

1- اکثر مردم هنگام درد گوش ناشی از عفونت گوشی میانی بسیار نگران رفع آن هستند. استامینوفن، آ اس آب (آسپیرین) یا بروفن به کاهش درد کمک می‌کند.

اگر بهبودی در درد یا تغییری در وضعیت طی 24 تا 36 ساعت اتفاق نیفتاد اغلب نیاز به یک دوره آنتی‌بیوتیک وجود دارد. آنتی‌بیوتیک‌ها به سرعت درد را از بین می‌برند. برای دریافت آنتی‌بیوتیکبه پزشک مراجعه کنید.

2- حوله‌ای گرم را چندین بار به مدت 20 دقیقه روی گوش بگذارید. این کار اغلب به رفع درد کمک می‌کند.

3- استفاده از روغن گرم درون مجرای گوش می‌تواند تا حی باعث رفع درد شود، می‌توان از روغن های مخصوص که در داروخانه وجود دارد با راهنمایی دکتر داروساز استفاده کرد. قبل از آن که روغن را به درون مجرای گوش بریزید با نوک انگشتتان دمای آن را امتحان کنید.

توصیه‌های اختصاصی برای عفونت گوش میانی

1- گاهی می‌توان ناراحتی گوش را با درمان زودهنگام علایم احتقان بینی و پری گوش با استفاده از داروی ضد احتقان رفع کرد.

این داروها به تخلیه گوش میانی کمک می‌کنند. افراد مبتلا به بیماری قلبی شدید، پرفشاری خون یا آسم شدید نباید از ترکیب‌های ضد احتقان استفاده کنند.

2- سعی کنید با دمیدن هوا با دهان بسته و بینی بسته شده با دو انگشت، گوش خود را باز کنید. این کار را چند بار در روز انجام دهید.

توصیه‌های اختصاصی برای عفونت مجرای گوش (گوش شناگران)

1- در صورت امکان تا 7 روز از ورود آب به گوش‌تان ممانعت کنید. اگر آب داخل گوش‌تان رفت با تکان دادن سر آن را بیرون آورید.

همچنین می‌توانید با استفاده از سشوار با شدت باد کم و دمای پایین از فاصله 15 تا 30 سانتی‌متری گوش، مجرای گوش را خشک کنید.

چند قطره از یک محلول خشک‌کننده به خشک‌شدن سریع‌تر گوش کمک می‌کند.

2- این نوع عفونت ممکن است به آنتی‌بیوتیک پاسخ دهد. برای دریافت آنتی‌بیوتیک مناسب به پزشک مراجعه کنید.

3- از تمیز کردن گوش با گوش پاک کن پنبه‌ای، اجتناب کنید. این کار خطر عفونت گوش را افزایش می‌دهد.

4- ممکن است بخواهید از عفونت مجرای گوش در دفعات بعد پیشگیری کنید. می‌توانید پس از شنا چند قطره روغن مخصوص در مجاری گوش خود بچکانید.

به این ترتیب می‌توانید از تکرار عفوت مجرای گوش پیشگیری کنید. گوش‌گیرهایی که برای پیشگیری از ورود آب به مجرای گوش طراحی شده اند نیز می‌توانند کمک کننده باشند.

نباید گوش‌گیرهای پلاستیکی سفت، درون گوش قرار دهید.

منبع: زندگی آنلاین