پترا، یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی اردن

۱۴ تیر ۱۳۹۵

۱۸

پترا شهر تاریخی در اردن است که یکی از عالی‌ترین دستاوردهای معماری جهان به شمار می‌رود. این شهر خیره کننده درون کوهی واقع در 232 کیلومتری جنوب شهر امان، پایتخت اردن حجاری شده است.

پترا، یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی اردن

معرفی

پترا

یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی اردن و یکی از عالی‌ترین دستاوردهای معماری روی زمین، شهر گمشده‌ی پترا است که دارای یک مجموعه‌ی نفس‌گیر از مقبره‌های سر برافراشته از دامنه‌های کوه است. این مکان به عنوان میراث جهانی در یونسکو و یکی از عجایب هفتگانه‌ی جدید (انتخاب در سال 2007) به ثبت رسیده است و در مجله‌ی  Smithsonian  به عنوان یکی از 28 مکانی که قبل از مرگ باید دید، معرفی شد‌. قدمت این شهر باستانی که در میان مردم محلی، به "رز بیابان" شهرت دارد، به حدود 320 سال پیش از میلاد باز می‌گردد. در این زمان شهر پترا به عنوان پایتخت نبطی‌های عرب تأسیس شد.   نبطی‌ها عشایر عربی بودند که از نزدیکی پترا به مسیرهای تجاری و تبدیل شدن آن به یک مرکز تجاری سود زیادی بردند. این قوم همچنین در ساخت شیوه‌های کارآمد جمع آوری آب در بیابان و استعدادشان در حجاری سازه‌های عظیم درون صخره‌های سخت شهرت داشتند. همین موضوع سبب ساخت چنین اثر باشکوهی شد.   این شهر نماد اردن و پربازدیدی‌ترین جاذبه‌ی گردشگری این کشور به شمار می‌رود که ناحیه‌ای به وسعت 264 کیلومترمربع را در می‌گیرد. این شهر مرموز تاکنون در فیلم‌های زیادی همچون  ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی،   مورتال کامبت: نابودی،   سندباد و چشم ببر،   بازگشت مومیایی  و  تبدیل شوندگان: انتقام شکست‌خوردگان  به نمایش درآمده است.

آدرس

دسترسی

پترا

پترا مکان گرمی است، به طوری که در اوج تابستان دمای هوا تا 36 درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد. در عوض فصل بهار (مارس-مه) و پاییز (سپتامبر-نوامبر) بهترین زمان برای بازدید از پترا محسوب می‌شود. در این مدت دمای هوا مطلوب (حدود 18 تا 25 درجه سانتی‌گراد) است. استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی بهترین راه برای بازدید از این مکان به شمار می‌رود.

سفر از امان به پترا

جت باس از  ابدالی  در  امان  راس ساعت 6: 30 صبح به سمت  پترا  حرکت می‌کند و حدود ساعت 10: 30 به مقصد می‌رسد. سفر برگشت راس ساعت 17: 00 عصر صورت می‌پذیرد. هزینه‌ی این سفر برای رفت و برگشت به صورت جداگانه 8.50 دینار اردن می‌شود. مینی‌بوس عمومی نیز از ایستگاه مجمع جنوبی (Mujamaaa Janobi station) به سمت  وادی موسی  بین ساعات 9 صبح تا 16 عصر حرکت می‌کند و مسیر برگشت را بین ساعت 6 صبح تا 13: 00 می‌پیماید. هزینه‌ی رفت و برگشت این مسیر 5 دینار اردن می‌شود. اگر برای هزینه‌ی بیشتر 80 تا 85 دیناری مشکلی ندارید، می‌توانید از مرکز شهر یا فرودگاه به سمت پترا را سوار بر تاکسی طی کنید.

سفر از عقبه به پترا

جت باس (jett bus)   روزانه از ایستگاه اتوبوس در  عقبه  راس ساعت 8 صبح به سمت پترا حرکت می‌کند و راس ساعت 16 هم بر می‌گردد. بلیت یک طرفه 12 دینار و بلیت رفت و برگشت 20 دینار می‌شود. می‌توانید در ایستگاه اتوبوس نزدیک مرکز شهر در کنار ایستگاه پلیس عقبه سوار مینی‌بوس عمومی شوید و طی 1.5 تا 2 ساعت به سمت وادی موسی سفر کنید. اولین دستگاه مینی‌بوس راس ساعت 6 صبح شروع به مسافرگیری می‌کند و هر زمان که پر شد حرکت خواهد کرد. هزینه‌ی این سفر 5 دینار می‌شود. در همان ایستگاه مینی‌بوس می‌توانید سوار تاکسی شوید و با پرداخت 30 دینار به سمت وادی موسی سفر کنید.

وسایلی که بهتر است به همراه داشته باشید شامل یک جفت کفش راحت، کلاه آفتاب گیر، عینک آفتابی و ضد آفتاب است. همچنین مطمئن شوید مقداری آب آشامیدنی هم به همراه داشته باشید.

منبع: کجارو