کاخ کرملین، قلعه‌‌ای تاریخی در قلب شهر مسکو

۱۷ مهر ۱۳۹۵

۱۰

کاخ کرملین کجاست؟ اگر قصد سفر به روسیه دارید، حتما بازدید از کاخ کرملین را در برنامه‌ی سفر خود قرار دهید. این کاخ با قدمت و تاریخی طولانی، جاذبه‌های زیادی برای دیدن دارد.

کاخ کرملین، قلعه‌‌ای تاریخی در قلب شهر مسکو

ارگ کرملین مسکو، قلعه‌‌ای  تاریخی در قلب شهر  مسکو  است که از جنوب به  رودخانه‌ی  مسکوا، از شرق به  میدان  سرخ و از غرب به  باغ  الکساندر مشرف است. ساخت این کاخ عظیم که مجموعه‌ای از بناهای زیبا و دیدنی است در سال 1487 به پایان رسید و از چهار  قصر، چهار  کلیسا  و  برج‌های کرملین تشکیل شده است.

کاخ کرملین

نام این کاخ، کرملین، در روسی به معنای دژ است و از آن  برای اسکان روسای جمهور روسیه  استفاده می‌شود.

کاخ کرملین

تاریخ

از هزاره‌ی  دوم قبل از میلاد، این محل پیوسته محل اسکان مردم روس بوده است. این کاخ از همان ابتدا  دارای استحکامات بوده و  رویتپه‌ی  کرملین، جایی که  رودخانه‌ی نگلین نایا به رودخانه‌ی  مسکوا می‌پیوندد، ساخته شده‌ است. در اوایل سده‌ی  یازدهم، اسلاوها بخش جنوب و  غرب تپه را به تصرف خود در آوردند. این اقدام به منظور گواهی نمودن و صحه گذاری بر پایتخت از دهه‌ی  1090 انجام شد.

کاخ کرملین

اولین بنا‌های  سنگی ثبت شده در کرملین به دستور "ایوان کالیتا" در اواخر دهه‌ی  1320 و اوایل دهه‌ی  1330 و پس از انتقال  پایتخت  از کیف به مسکو،   ساخته شدند. پایتخت جدید منسوب به کلیسا در عین حال نیازمند ساخت کلیسا‌های  دائمی بود. از این رو چندین کلیسا ساخته شدند اما  از تمام این کلیسا‌ها، تنها صومعه‌ی  کلیسای ناجی تجلی بازسازی شده، تا قرن بیستم پابرجا باقی‌ ماند که آن هم با ظهور استالین در سال 1933 تخریب گردید.

بخش‌های مختلف

دیوار‌های  کرملین و برج ها  در طی سال‌های  1485 تا 1495 توسط استادان ایتالیایی  ساخته شدند. زوایای ناهماهنگ مثلثی شکل دیوار کرملین، محوطه‌ای  به مساحت 275000 متر مربع را در بر می‌گیرد. طول کلی این دیوار 2235 متر است ولی ارتفاع آن در قسمت‌های  مختلف و بسته به نوع زمین آن، از 5 تا 19 متر در نوسان است. ضخامت دیوار نیز بین 5/3 تا 5/6 متر است.

کاخ کرملین

میدان کلیسای اعظم، قلب کرملین به حساب می‌آید. این میدان توسط شش ساختمان شامل سه کلیسای اعظم احاطه شده‌ است. کلیسای اعظم دورمیشن که در سال 1479 ساخته شد، اصلی‌ترین  کلیسای مسکو بوده و مراسم تاجگذاری تزار‌ها  در آن انجام می‌گرفته است.   کلیسای اعظم بشارت با سه گنبد درخشان، دیگر اثر تاریخی است که در سال 1489 تکمیل گردید تا در سده‌ی  بعد به عنوان یک کلیسای نه گنبده مورد بازسازی قرار گیرد. در بخش جنوب شرق میدان کلیسای اعظم آرچانگل میخائیل بنا شده که  بسیار بزرگتر  از سایرین است و در آن پادشاهان مسکو از ایوان کالیتا تا ایوان پنجم مدفون شده‌اند.

کاخ کرملین

همچنین، این کاخ شامل دو کلیسای داخلی متروپلیتن‌ها و پدر سالاران مسکو، کلیسای اعظم دوازده رسول و کلیسایی تک گنبدی و بسیار ارزشمند نیز است.

دیگر ساختار شاخص برج، زنگ ایوان کبیر در ضلع شمال شرق میدان است که گفته می‌شود  نشان مرکز دقیق مسکو بوده و شباهت به یک شمع در حال سوختن دارد. این بنا که در سال 1600 ساخته شده، 81 متر ارتفاع دارد. تا زمان انقلاب روسیه، این ساختمان مرتفع‌ترین  ساختار شهر محسوب می شد. زیرا ساخت ساختمان‌های  بلند‌تر از آن ممنوع بود. 21 زنگ این برج در زمان حمله‌ی  دشمنان به صدا در می‌آمده  است.

کاخ کرملین

قدیمی‌ترین  ساختار غیر مذهبی باقی‌ مانده قصر مرصع ایوان سوم است که تخت‌های  شاهنشاهی در آن قرار دارند. بعد از این بنا، قدیمی‌ترین  ساختار مربوط به اولین منزل خاندان سلطنتی یعنی "قصر تررم" است. قصر تررم اصلی نیز به فرمان ایوان سوم ساخته شد ولی زمان ساخت اکثر قصر‌ها، به قرن هفدهم بر‌می‌گردد. قصر تررم و قصر مرصع توسط قصر کرملین کبیر به یکدیگر  متصل شده‌اند  که فرمان ساخت آن را نیکلاس اول در سال 1838 صادر نمود. برای ساخت بزرگترین سازه داخل کرملین، رقم نجومی هزینه شده است.   این عمارات شامل تالار‌های  خیره کننده، یک راه پله‌ی  قرمز مخصوص مراسم، آپارتمان‌های  خصوصی تزار‌ها  و طبقه‌ی  زیر زمین کلیسای رستاخیز لازاروس است و به عنوان قدیمی‌ترین  بنای کرملین و کل مسکو شناخته می‌شود.

کاخ کرملین

زرادخانه در ضلع شمال شرق کرملین واقع است و قدمت آن  به سال 1701 باز می‌گردد  و برای استفاده‌ی  پطر کبیر ساخته شده بود. در بخش شمال غرب کرملین نیز زره پوش واقع شده‌ است. این بنا که در سال 1851 و با طرح احیای رنسانس ساخته شد، امروز به عنوان موزه‌ی  نشان‌های دولتی روسیه و گنج الماس مورد استفاده قرار  می‌گیرد.

کاخ کرملین

آدرس

کشور روسیه، بخش اروپایی این کشور، شهر مسکو

مسیر دسترسی

شما می‌توانید با یکی از  تور‌های روسیه همراه شوید و علاوه‌بر دیگر جاذبه‌ها، از این کاخ قدیمی و زیبا نیز دیدن کنید.

کاخ کرملین

منبع: کجارو