دکوراسیونیزیبا و ترکیبی از سبک‌های کلاسیک و feminine

۲۷ شهریور ۱۳۹۵

۱۶

طراحی داخلی، ترکیبی از سبک‌های کلاسیک و feminine است؛ یعنی با ذوق و سلیقه زنانه دیزاین شده

دکوراسیونیزیبا و ترکیبی از سبک‌های کلاسیک و feminine

نسل امروز بیشتر طرفدار  سبک مدرن در دکوراسیون  است. این روزها اغلب جوان‌ها خانه‌هایی به سبک کلاسیک را تجملاتی، پر زرق و برق و ناخوشایند می‌دانند. اما زمانی که با نمونه‌ای از سبک کلاسیک مواجه می‌شوید که با وجودی که سادگی سبک مدرن را ندارد ولی در طراحی آن از ابزارهای زیاد، اکسسوری‌های پر زرق و برق و گچبری‌های پر طمطراق استفاده نشده جالب به نظر می‌رسد.

دکوراسیونی شیک و ظریف را اینگونه میتوانید بسازید

خانه‌ای که تصاویرش را در صفحات  دکوراسیون  مجله می‌بینید مربوط به یک خانواده ایرانی است که حدود 5 سال است ساکن کشور کویت هستند. طراحی این خانه بر عهده دختر خانواده، فاطمه موسوی است. او فارغ‌التحصیل رشته معماری، دکوراتور و عکاس است. فریده موسوی، دختر دیگر خانواده کارشناس تغذیه است و به صورت حرفه‌ای آشپزی می‌کند. این دو خواهر هنرمند در رابطه با روند طراحی این خانه مطابق با روحیات اعضای خانواده‌شان می‌گویند. نقطه عطف طراحی این خانه حیاط سرپوشیده‌اش است که خوراک تابستان‌های گرم و خشک کویت است.

طراحی داخلی،   ترکیبی از سبک‌های کلاسیک و feminine است؛ یعنی با ذوق و سلیقه زنانه دیزاین شده. اگر بخواهم در یک جمله این سبک را توصیف کنم، می‌گویم شیک و ظریف با جلوه‌ای از روح زنانه.

دکوراسیونی شیک و ظریف را اینگونه میتوانید بسازید

بیشترین فضایی که در خانه از آن استفاده می‌کنیم طبقه همکف است که در این طبقه فضای نشیمن و غذاخوری خانوادگی قرار دارد. از طرفی به دلیل وسعت فضا توانستیم فضایی را هم برای ‌مهمان در نظر بگیریم.

دکوراسیونی شیک و ظریف را اینگونه میتوانید بسازید

ورودی طبقه همکف به شکلی طراحی شده که تقریبا می‌توان همه فضای خانه را با یک نگاه مشاهده کرد. به نظرم همین مساله صمیمت بیشتری در خانه ما ایجاد کرده است.

دکوراسیونی شیک و ظریف را اینگونه میتوانید بسازید

هیچ خانه‌ای بدون فرش ایرانی تکمیل نمی‌شود. فرش‌های دستباف ایرانی سرشار از ذوق و هنر هستند.   با توجه به دکور خانه، فرش را با طیف رنگی ملایم انتخاب کردیم تا به سبک خانه‌مان بیاید و با وجود نقوش اصیل، روح ایرانی را به خانه‌مان تزریق کند.

اکسسوری ‌و کتاب‌ها را از آنتیک‌فروشی‌های ایران و انگلیس خریده‌ایم.

آشپزخانه ما بیرون از فضای خانه و داخل حیاط طراحی شده. این فضا با یک حیاط کوچک و سرپوشیده به فضای داخلی وصل می‌شود. چون خواهرم فریده زیاد آشپزی می‌کند طراحی بخش حیاط و آشپزخانه بر عهده او بود که البته از پدرم هم برای اجرای این بخش از خانه کمک گرفتیم.

دکوراسیونی شیک و ظریف را اینگونه میتوانید بسازید

سه رنگ اصلی که در طراحی خانه استفاده شده، Off white (یکی از تونالیته‌های رنگ سفید) برای دیوار و پرده، صورتی چرک برای مبلمان و رنگ‌های براقی مثل طلایی برای اکسسوری‌هاست. هر سه طیف رنگی، روشن انتخاب شده؛ به دلیل اینکه هم فضا را دلباز‌تر و روشن‌تر نشان می‌دهد و هم اینکه کلیت خانه را شاد کرده و کسل‌کننده نیست؛ ضمن اینکه انرژی خوبی هم به مخاطب منتقل می‌کند. دلیل اصلی انتخاب این رنگ‌ها این است که ما زمان زیادی از روز را در خانه هستیم و نمی‌خواستیم با انتخابی اشتباه خانه، خسته کننده به نظر برسد. در نهایت اینکه رنگ‌ها مطابق با احساس درونی ما انتخاب شده است.

دکوراسیونی شیک و ظریف را اینگونه میتوانید بسازید

چون رنگ دیوارها روشن است سعی شده با طرح گچبری ساده و کلاسیک، دیوارها در عین سادگی از یکنواختی خارج شود. این روزها بیشتر جوان‌ها به سبک‌های مدرن گرایش پیدا کرده‌اند و سبک‌های پرزرق و برق کلاسیک را نمی‌پسندند؛ بنابراین سعی کردیم این را بگوییم که سبک کلاسیک فقط به معنای تزیینات و ابزارهای فراوان نیست بلکه می‌تواند با تزییناتی جزیی مثل گچبری‌های ساده، مبلمانی کم‌ابزار و... هم زیبا به نظر برسد.

دکوراسیونی شیک و ظریف را اینگونه میتوانید بسازید

هیچ نوری جایگزین نور طبیعی نمی‌شود. همه اعضای خانواده ما عاشق نور طبیعی هستند. پارچه پرده را جوری انتخاب کرده‌ایم تا نور طبیعی روز به راحتی وارد فضای خانه شود؛ ضمن اینکه در تابستان‌های سوزان کویت از گرم شدن و ورود نور مستقیم آفتاب جلوگیری شود. پرده اصلی از جنس تافته و تور سفید زیر آن از جنس نانو است.

دکوراسیونی شیک و ظریف را اینگونه میتوانید بسازید

دلیل اصلی سرپوشیده شدن قسمتی از حیاط، آب و هوای گرم کویت به خصوص در فصل گرماست. البته حسن دیگرش نزدیکی آن به آشپزخانه است که باعث شده حیاط به یک نشیمن خانوادگی کوچک تبدیل شود.

دکوراسیونی شیک و ظریف را اینگونه میتوانید بسازید

طراحی حیاط و گلخانه با دکور آشپزخانه هماهنگ است. می‌خواستیم بخش کوچکی از طبیعت را کنارمان داشته باشیم؛ به همین دلیل این فضا در نظر گرفته شد. البته اینجا در کنار همه نکات مثبتی که دارد ما را یاد حیاط خانه مادربزرگمان در ایران می‌اندازد.

سبک آشپزخانه Vintage است؛ یعنی از کابینت‌ها و کاشی‌های سبک قدیمی در طراحی آن استفاده شده است همچنین این سبک آشپزخانه با وسایل جانبی قدیمی و آنتیک دکور می‌شود. به دلیل اینکه کل خانواده ترکیب رنگ‌های روشن را می‌پسندیم برای کابینت‌ها، کاشی و پرده هم رنگ‌های روشن انتخاب کردیم.

بشقاب‌های روی دیوار یادگاری‌هایی از سفرهای مختلف است. بیشتر این بشقاب‌ها عتیقه و قدیمی‌اند؛ به همین دلیل نمی‌توان از آنها استفاده کرد و در نتیجه بهترین کاربردشان دیوارکوب‌هایی دکوراتیو است.

دکوراسیونی شیک و ظریف را اینگونه میتوانید بسازید

با استفاده از چمن مصنوعی و انتخاب گل‌های گلخانه‌ای فضایی صمیمی خلق شد. همچنین یک قناری داریم که با وجود آن، حس این فضا بسیار به طبیعت نزدیک‌تر می‌شود.

منبع: ایده ال