دقت برنامه تشخیص صدای انسان مایکروسافت به هوش بشر رسید

۲۸ مهر ۱۳۹۵

۵

مایکروسافت می‌گوید فناوری تشخیص صدای خود را تا بدان حد ارتقا داده که می‌تواند به همان خوبی بشر جملات انسان ها را درک کرده و تشخیص دهد.

دقت برنامه تشخیص صدای انسان مایکروسافت به هوش بشر رسید

به گزارش نکست وب، مهندسان مایکروسافت که در حوزه هوش مصنوعی فعال هستند مدعی شده اند که نرخ اشتباه سیستم تشخیص صدای ساخته شده توسط این شرکت به 5.9 درصد کاهش یافته که تقریبا برابر با توانایی انسان برای درک اصوات دیگر انسان هاست.

Xuedong Huang مدیر واحد طراح این سیستم می گوید بعد از دهه ها آزمایش و بررسی دستیار صوتی مایکروسافت به حدی از بلوغ رسیده که به خوبی می تواند گفته ها انسان ها را درک کند و این موفقیت تاثیر شگرفی بر کارکرد محصولاتی همچون دستیار صوتی کورتانا، ایکس باکس، ویندوز و غیره خواهد گذاشت.

محققان برای رسیدن به چنین حدی از موفقیت از شبکه های عصبی دارای قابلیت خودآموزی استفاده کرده و حجم زیادی از داده ها را بر روی انها ذخیره کرده اند تا بتوانند به آموزش آنها کمک کنند. از این طریق الگوهای بهتری برای درک اظهارات انسان ها ابداع شده است. بدین منظور علاوه بر صدا، تصاویری هم برای تعلیم این شبکه های عصبی و ارتقای کارآیی آنها به کار گرفته شده است.

مایکروسافت امیدوار است در آینده دقت این شبکه های عصبی باز هم افزایش یابد و آنها در زمینه درک صدای انسان در محیط های شلوغی مانند رستوران ها، خیابان های پرترافیک و حتی در زمان وزش بادهای تند هم موفق باشند. سیستم های یاد شده در آینده نه تنها قادر به تشخیص درست اصوات انسان ها هستند، بلکه می توانند آنها را درک کنند.

منبع: فارس