آشنای با زیباترین جنگل های جهان

۰۶ مرداد ۱۳۹۵

۲۴

حتی اگر شما یکی از اعضای گروه Earth First باشید، (Earth First یک گروه اساسی از مدافعان محیط زیست است که در جنوب‌غربی آمریکا در سال 1979 پدید آمد) و روی سپر ماشین خود اتیکت آن را نصب کنید، بی‌شک از این راهنمای تصویری برای برخی از جنگلهای جذاب و دیدنی جهان لذت خواهید برد.

آشنای با زیباترین جنگل های جهان

جنگل مُسی (Mossy) (جنگلی پر از خزه)

جنگل مُسی

ارتفاعات کامرون،  مالزی

بهترین مسیر رانندگی برای رسیدن به این جنگل: تانا راتا (بزرگترین بخش درون شهری کامرون است.)، جایی که محققان میتوانند روزها اطراف کوههای آن به بررسی و تحقیق بپردازند و برای تغذیهی خود ظرف غذای گرم و چای محلی داشته باشند.

بهترین مسیر پیادهروی: تورهای مخصوص پیادهروی در این جنگل به ماجراجویان کمک میکنند تا در زمان‌هایی که بخشی از زمین لغزنده است و خاک زمین نرم بوده و ردپای عمیق روی آن باقی می‌ماند، در کمتر از یک ساعت بتوانند زیباییهای این جنگل را از نزدیک ببینند.

گیاهان کوزهای شکل گوشتخوار (حشرهخوار) و گلهای ارکیدهی ظریف در میان خزههای سبز اسفنجی که درختان این جنگل را پوشاندهاند مقاومت کرده و باقی ماندهاند. راهی پر پیچ و خم که گردشگران را از مکانی پر از تپهها و مزارع چای سبز عبور میدهد و سپس آنها را به قلهی کوههای مه‌آلود مالزی میرساند. فراموش نکنید اگر به این حوالی رفتید حتما به قلهی گانانگ برینگچانگ (Gunung Brinchang) بروید زیرا از آنجا همه جای شهر را میبینید. همچنین چکمههای خود را به همراه داشته باشید، رد پای شما روی خزهها باقی مانده و پس از گام برداشتن شما ردپای‌تان پر از آب میشود.

پارک ملی هامبولت رِدوودز (Humboldt Redwoods)

پارک ملی هامبولت رِدوودز

کالیفرنیا

بهترین مسیر رانندگی به سمت این  پارک: مسیر معمولی برای رسیدن به این پارک، رانندگی در جاده‌ی 32 مایلی Avenue of the Giants  است. در این منطقه، درختان کهن زیادی وجود دارد و شما در میان این درختان مانند حشرهای کوچک (مورچه) خواهید بود.

مسیر پیاده‌روی: در حالی‌ که راهنمای مسیر Founders Grove Nature Trail برای بررسی ارتفاعات این مکان تحسین برانگیز بسیار شناخته شده و معروف است، حلقهی راکفلر واقع در مسیر پارک Bull Creek Flats با وجود جمعیت کمتر نسبت به مورد قبلی قویتر عمل کرده است.

اگر در فکر دیدن درختان کهن و بسیار بزرگ هستید، حتما از جنگل رِدوودز کالیفرنیا بازدید کنید که احتمالا بهترین مکان برای شماست. پارک ملی هامبولت رِدوودز یکی از بهترین مکانها در دل جنگل ایالتی رِدوود است  و سه مورد از 10 درخت بلند جهان در پارک Bull Creek Flats هستند. بله همینطور است، اگر واقعا به دیدن درختان غولپیکر علاقه دارید باید به سمت همین جنگل رانندگی کنید، فقط بدانید که نمیتوانید درختان را به آغوش بکشید، مگر اینکه دستان شما به طرز شگفتانگیزی بلند باشد.

پارک ملی گریت اُتوِی (Great Otway)

پارک ملی گریت اُتوِی

ویکتوریا،  استرالیا

بهترین مسیر رانندگی به سمت این پارک: جادهی گریت اوشن که از غرب ملبورن در تورکی آغاز می شود.

بهترین روش برای پیاده رفتن به این پارک: مسیر پیادهروی دِ میتس رِست (The Maits Rest) کوتاهترین و آسانترین راه برای پیاده رفتن به این پارک بوده و دارای چشم‌اندازهای باشکوهی است، اقلیم داخل گریت اُتوِی هم یک جنگل انبوه و معتدل است.

در مسیری که از سمت جادهی مشهور گریت اوشن استرالیا به سمت جنگل انبوه و فوق‌العادهی پارک ملی گریت اُتوِی میرود، تودهای از درختان سرخس و ماهیخوارهای استرالیایی کوکابورا دیده میشود. وجه تشخیص این جنگل انبوه آبشارهایی معروف مانند اِرسکین (Erskine) و هندرسون (Henderson) است و در بخش جنوبی پارک، درختان اکالیپتوس مارپیچی (نوسان‌دار) دیده میشود، همچنین اگر در طول جادهی اُتوِی لایت هاوس حرکت کنید روی درختان آن کوآلاهای تنبل  زیادی خواهید دید.

جنگل انبوه آمازون

جنگل آمازون

آمریکای جنوبی

بهترین مسیر رانندگی به سمت این جنگل: شهر ایکیتوس (در شمال خاوری کشور پرو) یکی از بهترین مکانها برای رسیدن به جنگل آمازون است.

بهترین مسیر پیادهروی به سمت جنگل آمازون: اکثر تورهای بازدید از آمازون از سمت رودخانهی آن پیادهروی میکنند، اما چندین لُژ  (lodges) (هتلی در مکانهای ییلاقی و گردشگری) نزدیک شهر ایکیتوس در مسیر پیادهروی کانوپی (canopy walkway) قرار دارند که با طی این مسیر میتوان این جنگل را از بالا به پایین بازدید کرد.

آمازون بزرگترین جنگل انبوه کرهی زمین که وسعت آن   بیش از 1/4 میلیارد جریب است (جریب: واحد اندازه گیری زمین معادل 4047 مترمربع). این جنگل با  پدیدهی طبیعی حاصلخیز شده و نحوه ی بارور شدن آن از طریق  گرد و غبار بیابان صحرای  آفریقا  (Africa’s Sahara) است و همچنین زیستگاهی برای پلنگها، دلفینهای صورتی، توکان (انواع پرندگان منقار بزرگ و رنگین پر تیرهی Ramphastidae  بومی امریکای استوایی) و  sloths (تنبل: پستاندار بومی آمریکای مرکزی و جنوبی از تیرهی Bradypodidae  از جنسهای Bradypus  وCholoepus) است. این را هم باید افزود که در این جنگل قبایلی زندگی میکنند که بسیار خوش شانس هستند، زیرا نمیدانند فیس بوک (فضای مجازی) چیست.

آراشیاما بامبو گِرو (Arashiyama Bamboo Grove)

آراشیاما بامبو گِرو

کیوتو،  ژاپن

بهترین مسیر رانندگی به سمت این جنگل:   اینجا جنگل خیزران (نی هندی: از زیر تیرهی Bambusoideae) است؛ برای رفتن به آنجا میتوان به راحتی از وسایل نقلیه ی عمومی کیوتو مانند اتوبوس و مترو استفاده کرد.

بهترین مسیر پیادهروی به سمت جنگل: تنها مسیری که به طور مستقیم شما را به بامبو گِرو میرساند، استراحتگاهی با اتاق بسیار کوچک داشته  که احتمالا بلد نبودن زبان شما را بیازارد.

پیشرفتی که در    بامبو گِرو دیده میشود تحسین برانگیز است. از آنجا که اشتراکگذاری تصاویر در شبکههای اجتماعی دلیل اصلی سفر به این جنگل است، شاید میزان شانس اینکه شما برای دیدن این بیشه به ژاپن سفر کنید، صفر باشد، ولی مسیر پیادهروی سبزپوش و دیدن ساقههای بلند بامبو و سایر جذابیتهای ماورایی این بیشه میتواند دلیل قابل انکاری برای بازدید از آن باشد. اگر در این بیشه سکوت را رعایت کنید میتوانید صدای برخورد باد با ساقههای بامبو را بشنوید که بسیار  شگفتانگیز است.

جنگل سیاه

جنگل سیاه

آلمان

بهترین مسیر رانندگی به سمت این جنگل: شهر بادن بادن در حاشیهی غربی جنگل سیاه. این مسیر با جاذبهی طبیعی آبگرمها آغاز شده و در همان روز میتوان به جنگل رسید.

بهترین مسیر پیادهروی به سمت جنگل: این مسیر به خاطر فاصلهی زیاد برای پیادهروی معروف است (مسیر معروف وِست وِگ (Westweg) به فاصله حدود 200 مایل)، ولی از شهر بادن بادن با طی مسیری که قلعهی شگفت انگیز Hohebaden در آن قرار دارد در کمتر از یک ساعت میتوان به جنگل رسید.

اگر شما فکر میکنید پیادهروی نوعی نوآوری محسوب میشود، پس باید بگوییم پیادهروی از همین مسیر جنگل سیاه شروع شده است. اما این منطقه که در داستانهای افسانه‌ای برادران گریم هم آورده شده، برای تمامی محققان که به دنبال محلی واقعی برای این داستان افسانهای بودند؛ شگفت‌انگیز بود. برای رفتن به جنگل سیاه مسیرهای زیادی وجود دارد که یکی از بهترین آنها مسیر رستوران “vesperstuben” است، آلمانیها در این رستوران میان وعدههای بینظیری مانند کیک کرم کارامل و همبرگرهای معروف به گردشگران و بازدید کنندگان   جنگل سیاه میفروشند.

جنگل ابری تاندیاپا (Tandayapa)

جنگل ابری تاندیاپا

اکوادور

بهترین مسیر برای رفتن با ماشین: شهر کیتو (پایتخت کشور اکوادور) دو ساعت با جنگل ابری فاصله دارد و همچنین در جنوب آن قرار دارد. چندین هتل بین راهی با اتاقهایی برای پذیرایی مناسب از مسافران در این جنگل وجود دارد.

بهترین مسیر پیادهروی: منطقهای به نام نیر مایندو (Near Mindo) که خانه‌ی زرد Casa Amarilla معروف در آن قرار دارد و از بازدیدکنندگانی پذیرایی می‌کند که از این مسیر میخواهند با صرف هزینهی خیلی کم از جنگل مه‌آلود دیدن کنند. پرندگان رنگارنگ، گیاهان و حشرات زیادی در این جنگل مرطوب و کوهستانی زندگی میکنند. باید مواظب مرغهای مگس خوار باشید، همچنین گیاهان توکان، ارکیده و سایر گیاهان مانند گیاهان مناطق شهری وجود دارد. همچنین در این جنگل بِرد واچر یا عکاس پرنده زیادی دیده میشود که لحظات جذابی از زندگی پرندگان را ثبت می‌کنند.

جنگل کِلپ (Kelp) در Monterey Bay Aquarium (جنگلی در آکواریوم خلیج مونتری)

جنگل کِلپ

کالیفرنیا

بهترین مسیر رانندگی به سمت این جنگل: خلیج مونتری، کالیفرنیا، مسیری است که چندین مغازهی زیردریایی هر روز در دسترس افراد قرار دارد.

بهترین مسیر برای غواصی: بخش موجشکن در ابتدای این جنگل محبوب‌ترین بخش غواصی بوده و برای رسیدن به ساحل نوسانی جنگل کِلپ (kelp) و دیدن گوساله آبی بازیگوش و سمور آبی بهترین مسیر محسوب میشود. همچنین مسیر دیگری به نام پوینت لوبوس (Point Lobos) هم وجود دارد.

اقیانوس آرام مواج زمانی که موجهای خود را به سواحل کالیفرنیا میفرستد، مواد مغذی مناسبی را برای جنگل سریع الرشد کِلپ (kelp) فراهم میآورد که میتواند رشد 10 الی 12 اینچی فقط در یک روز را برای گیاهان این جنگل آکواریومی فراهم کند و موجب تشکیل جنگلی متراکم در امتداد سواحل خلیج مونتری شده است. اگر شما از اسکوبا استفاده نکنید (SCUBA: دستگاه دمزنی زیرآب؛ برای غواصان) کارتان سخت است، زیرا آکواریوم معروف خلیج مونتری که مکانی برای تشکیل جنگل سرسبز کِلپ (kelp) شده است، جایی است که زیستگاه جاندارانی همچون ماهی ساردین، کوسههای پلنگی و مار ماهیها محسوب میشود. اگر شما درون این آبها غواصی کردید دیدن شیردریایی تقریبا حتمی است.

زیستگاه ساحلی Sian Ka’an

زیستگاه ساحلی Sian Ka’an

مکزیک

بهترین محل دسترسی به این جنگل: شهر تولوم Tulum، تورهای شرکتی در کشور همسایهی مکزیک (Cancun) سفر یک روزه‌ای را به Sian Ka’an ترتیب میدهند، ولی اکثر ماجراجویان ممکن است بتوانند از طریق ورودی Muyil با سیستم حمل و نقل عمومی به این جنگل بروند.

مسیر‌هایی برای پیاده رفتن به این جنگل ساحلی: علاوه بر چندین راه پیادهروی کوتاه، برای رسیدن به جنگلی که در کنارهی اقیانوس وجود دارد تورهای قایقی هم ترتیب داده شده است.

اگر تصمیم بگیرید که به سمت ورودی Muyil رفته و در آنجا سوار قایق شوید، وقتی به کانال Mayan-dug رسیدید، اگر روی قایق راه بروید و پس از مدتی بنشینید و به نوک انگشتان پای خود نگاه کنید حتما رد گیاهان mangrove (کرنا: انواع درختان و درختچههای کرانه‌زی و حاره‌ای که زیستگاه بچه ماهیها، میگو و غیره هستند) را در سرانگشتان خود خواهید دید. آبهای این منطقه، زیستگاه مخصوص سوسمارهاست، از آنجا که آبهای این کانال کریستالی و شفاف است، اکثر تورها چه در هنگامی که سوار قایق هستند و چه در زمانی که افراد در این آبها شنا میکنند با هیجان بسیاری مواجه میشوند. میتوانید در این آبها دلفینها و لاکپشتهای دریایی را ببینید که در میان درختان کرنا مخفی شدهاند، اما در طول این تور نباید انتظار دیدن پنج گونهی گربههای وحشی را داشته باشید که این منطقه زیستگاه آنها هم محسوب میشود، زیرا این گربهها در طول شب در این منطقه دیده میشوند.

پارک ملی Tsingy de Bemaraha

پارک ملی Tsingy de Bemaraha

جزیره ماداگاسکار  (در اقیانوس هند و ساحل جنوبشرقی آفریقا)

بهترین مسیر رانندگی برای رسیدن به این پارک: شهر Morondava، با هشت ساعت رانندگی   در بدترین جادهای که میتوانید تصور کنید!

بهترین مسیر برای پیاده رفتن: هر پیادهرویی که برای رسیدن به بخش Big Tsingy وجود دارد همراه با راهنمایی است که اجازه نمیدهد گم شوید، تحت خطر مرگ قرار گرفته یا از گرفتاری در میان صخرهها وحشت زده شوید.

خیلی خب حتما در تصاویر هم میبینید که این جنگل بیشتر جنگل صخره‌هاست! شهرت بیشتر Tsingy به خاطر وجود سنگ آهکهای قدیمی و محکمی است که برای پوشاندن 230  مایل مربع از بخش ساختمان یونسکو به کار برده شده است. سفر یک روزه با گاری در این منطقهی غار مانند که روی صخرههای آن شکافهای زیادی وجود دارد و رشته کوه مانندهای سنگی زیادی دیده میشود که زیستگاه 11  گونه میمون، گونههای مختلف پرندگان و آفتابپرست یا حرباسات (تیرهی Chamaeleontidae  مارمولکهای دم دراز و درخت‌پیما که می‌توانند رنگ بدن خود را تغییر داده و با محیط جور کنند)،باید در این سفر حتی مواظب گام برداشتن خود هم باشید.

منبع: کجارو