درمان یبوست روزه داران با خاکشیر و نبات

۳۱ خرداد ۱۳۹۵

۳۲

یک متخصص طب سنتی گفت: برای کسانی که یبوست دارند, افطاری‌شان را بهتر است با خاکشیر و آب داغ و کمی نبات شروع کنند.

درمان یبوست روزه داران با خاکشیر و نبات

لیلا شیربیگی, متخصص طب سنتی  درباره رفع یبوست در روزه داری, اظهار داشت: برای کسانی که یبوست دارند, افطاری‌شان را بهتر است با خاکشیر و آب داغ و کمی نبات شروع کنند.

به‌گفته وی  یک قاشق چای‌خوری خاکشیر  در  یک فنجان آب داغ  و  کمی هم پودر نبات  با هم مخلوط کنند و افطار را با این نوشیدنی گرم باز کنند و  بعد 15 دقیقه تحمل کنند تا خاکشیر و آب داغ جذب بدن شود, آن زمان شروع به خوردن افطار کنند.

همچنین  میثم شیرزاد متخصص طب سنتی  نیز ادامه داد:   افطار را باید با نوشیدنی‌های گرم شیرین آغاز کرد.

  • شیر گرم با عسل
  • شیر گرم با شیره انگور
  • چای با شیره انگور

استفاده از شکر در نوشیدنی‌های گرم کمک می‌کند که انرژی از دست رفته زودتر برگردد و در عین حال رطوبت از دست رفته هم زودتر جبران شود.

همچنین سید  سعید اسماعیلی متخصص طب سنتی  نیز اضافه کرد: برای افطار بهتر است که ما غذاهایی مصرف کنیم که با معده‌ای که حدوداً 17 ساعت خالی بوده سازگار باشد بنابراین استفاده از غذاهایی که بسیار سنگین و دیرهضم هستند برای وعده افطار قاعدتاً خوراکی‌های مناسبی به نظر نمی‌رسند.

استفاده از آب سرد موقعی که افراد ساعت‌ها تشنه بودند و کبد و معده حرارت زیادی دارد, باعث می‌شود به‌سرعت این آب سرد جذب کبد شود و به کبد ما آسیب برساند. توصیه می‌کنیم افطار را با کمی آب ولرم شروع و روزه را با آن باز کنند.

مهدیس مجتبایی متخصص طب سنتی  نیز خاطرنشان کرد:   یادتان باشد در زمان افطار تا سحر از چای پُررنگ, قهوه و نسکافه خیلی کم استفاده شود یا اصلاً استفاده نشود, چون تشنگی‌تان را چندین برابر افزایش می‌دهد. اگر خیلی به خوردن چای عادت دارید بهتر است از چای کمرنگ و ترجیحاً از چای‌های ایرانی اصیل بدون عطر و بدون اسانس استفاده شود.

منبع: tasnimnews.com