نرودا شاعر مردمی‌ و عاشق‌ آزادی‌

۲۳ تیر ۱۳۹۵

۱۴

نفتالی ریکاردو ریس باسوآلتو در 12 ژوئیه 1904 در دهکده‌‌ای از کشور شیلی به دنیا آمد. هنوز خردسال بود که خانواده‌اش به‌ شهر«تموکو» Temuco نقل مکان کرد و او در همان شهر تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را به پایان رساند.

نرودا شاعر مردمی‌ و عاشق‌ آزادی‌

در همین دوران نخستین آثار ادبی خود را در روزنامه‌ای محلی به نام‌«لامانیانا‌» به چاپ رساند. در سال 1921 به سانتیاگو رفت تا به تحصیلات خود در رشته دبیری زبان فرانسه در دانشسرای تربیت معلم ادامه دهد. به هنگام اقامت‌ در‌ سانتیاگو بود که اولین جایزه ادبی خود را به دست آورد و اولین کتاب خود را با عنوان «سپیده دم»منتشر کرد. در سال 1924 دومین کتاب خود را با‌ نام‌ «بیست شعر عاشقانه و ترانه‌ای ناامید» چاپ کرد و با همین کتاب به عنوان نماینده شاعران نسل نو شیلی معرفی شد. اشعار این کتاب برگرفته از احساس عمیق و ناب و تحت تأثیر‌ و نفوذ‌ مضامینی‌ با زبان سنتی شعر سروده‌ شده‌ بودند‌.

نرودا شخصیتی سیاستمدار و مبارزی سیاسی بود. وی در سال 1927 یعنی در بیست و سه سالگی به عنوان کنسول شیلی به «رانگون‌» (بیرمانی‌، میانمار‌ فعلی)، ی ک سال بعد به «کلمبو» (سیلان) و در‌ سال‌ 1930 به «باتاویا» (جاوه) سفر کرد. پس از 5 سال دوری از شیلی و با کسب تجارب فراوان و دیدار از نقاط‌ مختلف‌ شرق‌ دور، در سال 1932 کتاب «قصری در زمین»و  سال بعد‌ نیز «پر شور و شوق» را انتشار داد. در سال 1933 به عنوان کنسول شیلی در بوئنوس آیرس (آرژانتین‌) اقامت‌ گزید‌.

به مناسبت زادروز پابلو نرودا

در سال 1934 کنسول شیلی در «بارسلونا» (اسپانیا) شد و سال بعد‌ با‌ همان سمت به مادرید رفت. همین سال نقطه عطفی در زندگی سیاسی و هنری نرودا محسوب می‌شود‌.

سال‌ 1936 فرانسیسکو فرانکو با حمایت سیاسی و هنری هیتلر و موسولینی جنگ بزرگ و خانمانسوز داخلی‌ اسپانیا‌ را‌ توسط نیروهای فاشیستی خود آغاز کرد، جنگی که تا سال 1938 ادامه یافت و علاوه‌ بر‌ به‌ جا گذاشتن بیش از پانصد هزار کشته، جامعه اسپانیا را متلاشی کرد. از جمله این‌ کشته‌شدگان شاعر پر آوازه و محبوب اسپانیا «فدریکو گارسیا لورکا» بود‌ که‌ توسط‌ نیروهای فاشیست تیرباران شد و نرودا که با وی مراوده داشت و احترامی بسیار برایش قائل‌ بود‌، از مرگ وی شدیدا متأثر شد. تمامی این وقایع باعث گردید تا نرودا‌ عقاید‌ خود‌ را در مقابله با ایدئولوژی فاشیسم سر و سامان دهد. ا و کشاورزان و کارگران را محترم می‌شمرد‌، هم‌ آنان که فاشیست‌ها آزادی و عدالت اجتماعی را از آنان ستانده بودند. ب ه‌ همین‌ خاطر‌ نرودا در مبارزه مردم اسپانیا شرکت جست تا آن‌جا که حتی مصونیت دیپلماتیک وی نیز‌ به‌ خطر‌ افتاد. واکنش او در مقابل جنگ داخلی اسپانیا و نیز به همراه ماتیلده در مسکو کمک‌های وی به مبارزان راه آزادی از او چهره‌ای قابل‌تحسین‌ و احترام‌ نزد تمامی روشنفکران و مبارزان پدید آورد.

او طی اقامتش در اسپانیا با‌«رافائل‌ آلبرتی» نیز آشنا شد و همین‌ شاعر‌ اسپانیایی‌ از او خواست تا اشعارش را در‌ روزنامه مبارزان جمهوری به نام «ال مونو آسول» El Mono Azul منتشر کند. میزان‌ احترام‌ و تحسین مردم اسپانیا و ارادت آنان‌ نسبت‌ به وی را‌ می‌توان‌ از صحنه‌ای که در پی خواهد‌ آمد‌، دریافت؛ هنگامی که وی قرائت شعر خود تحت عنوان «آواز مادران جنگجویان‌ کشته‌ شده» (که بعدها در کتاب«اسپانیا‌، قلب زمین»به چاپ‌ رسید‌) را در اجتماعی از آزادیخواهان‌ اسپانیا‌ به پایان برد. ی کی از حاضران برخاست و این‌چنین گفت: «تاکنون هیچکس تا بدین‌ اندازه‌ ما را به هیجان و تأثر‌ نیاورده‌ بود‌. » و پس از ادای‌ این‌ جمله چهره شاعر و حضار‌ در‌ مجلس غرق اشک گردید.

وی پس از بازگشت به شیلی در سال 1937 خطر‌ ظهور‌ نهضت نازیسم را گوشزد کرد و به‌ همین‌ جهت در‌ سال‌ بعد‌ مجله‌‌ای را تحت نام‌«آئورا»در مقابله با افکار نازیسم منتشر کرد. او از نفوذ نازی‌ها آگاه بود و حضور‌ آنان‌ را تهدیدی برای صلح در جهان‌ می‌دانست‌ و مایل‌ نبود‌ شاهد‌ تکرار وقایع فاجعه‌باری‌ همچون‌ جنگ داخلی اسپانیا باشد.

او در سال 1939 با نیت کمک به آوارگان جنگ داخلی اسپانیا‌، با‌ سمت‌ کنسول در امور مهاجرت از طرف دولت‌ شیلی‌ به‌ پاریس‌ رفت‌ و ترتیبی‌ داد تا بسیاری از آزادیخواهان اسپانیا که تحت تعقیب نیروهای فاشیست فرانکو بودند به شیلی مهاجرت کنند و در همان‌جا کتاب «اسپانیا قلب زمین»را انتشار داد.

در سال 1939 کتاب «خشم‌ها و اندوه‌ها» را چاپ کرد و سال‌ بعد‌ به سمت کنسول شیلی در کشور مکزیک منصوب شد و تا سال 1943 در مکزیک خدمت کرد. ن رودا پس از بازگشت به شیلی مبارزات‌ سیاسی‌ خود را پی گرفت.

به مناسبت زادروز پابلو نرودا

نرودا‌ در‌ تمامی این سال‌ها به خوبی دریافت که این زندگی در خور مردم جهان نیست و از صمیم قلب خواهان پدید آمدن جامعه‌‌ای عاری از تبعیض‌ بود‌. او چون از نظر خودش کمونیسم را‌ به‌ عنوان یک نظام سیاسی که می‌تواند جامعه‌ای بهتری بسازد، قبول داشت در سال 1956 به عضویت حزب کمونیست شیلی درآمد و از چین و اتحاد جماهیر شوروی دیدار کرد که تأثیر مثبتی‌ بر‌ او گذاشت.

در واقع سال 1946 بود که او نام خود را رسما و قانونا به«پابلو نرودا» Pablo Neruda تغییر داد. در همان سال جریان انتخابات ریاست جمهوری شیلی به‌ نفع‌ گابریل گونسالس‌ بیدلا که گرایشاتی مارکسیستی داشت تبلیغ کرد و به همین خاطر سفرهایی به سراسر شیلی‌ انجام داد. بالاخره گونسالس بیدلا به ریاست جمهوری رسید اما بلافاصله‌ وعده‌های‌ تبلیغاتی‌ و سیاسی خود را فراموش کرد و رؤیاهای نرودا را در مورد آزادی مردم شیلی به باد داد.

او ‌‌پس‌ از نشستن به کرسی ریاست جمهوری، شیوه سیاسی خود را تغییر داد: سه‌ تن‌ از‌ وزرای کمونیست کابینه را به زور وادار به استعفا کرد‌، رابطه سیاسی خود را با دول کمونیست جهان قطع و سانسور شدیدی را بر‌ مطبوعات اعمال کرد. نرودا‌ به‌ مخالفت با بیدلا پرداخت و در نامه مشهورش تحت عنوان «نامه‌ای صمیمانه برای میلیون‌ها انسان»که در 27 نوامبر 1947 به گردهمایی نیروهای ملی در کاراکاس ونزوئلا فرستاد نظرات خود را راجع‌ به وقایع سیاسی وقت کشورش بیان داشت. انعکاس این نامه از سوی حکومت بیدلا بسیار خطرناک تلقی شد و بیدلا به تلافی آن، نرودا را به خیانت به کشور متهم ساخت.

به مناسبت زادروز پابلو نرودا

نرودا‌ نیز‌ در ششم ژانویه 1948 ضمن ایراد سخنانی تند در مجلس سنای شیلی که به «من متهم هستم» معروف گردید به دفاع از خود پرداخت و بیدلا را خیانتکار به کشور نامید‌. همین‌ باعث شد تا دیوان عالی وی را از سمت سناتوری مجلس سنا عزل و دادگستری حکم جلب او را صادر کند. نرودا ابتدا مجبور به پنهان شدن در شیلی شد و سپس‌ زندگی‌ در تبعید را آغاز کرد و در کشورهای مکزیک، فرانسه و ایتالیا اقامت گزید. او طی اقامتش در مکزیک کتاب «آوازهای عامه» را منتشر کرد.

به سال 1952 به کشورش بازگشت‌ و جایزه «صلح‌ استالین» را در سال 1953 دریافت‌ کرد‌. سپس به ترتیب کتاب‌های «چکامه‌های بنیادی» و «انگورها و باد» را به چاپ رساند. در جواب دعوت‌های بی‌شمار به نقاط مختلف جهان سفر‌ کرد‌ و به‌ سخنرانی برای علاقه‌مندانش پرداخت. همچنین آثار دیگری را‌ به‌ چاپ ‌ ‌رساند از جمله: « چکامه‌های بنیادی نو-1956 »، «اقیانوس بزرگ-1956 »، «سومین. کتاب غزلیات-1957 » EstravaganioẒ 1958»، «سفرهای دریایی‌ و رجعت‌-1959 »، «صد شعر عاشقانه-1059»، «سه ترانهء چهره-1960»، شن‌های شیلی‌-1961»، «آوازهای رسمی-1961»، «اختیار کامل-1962»، «یادداشتی از جزیره سیاه-1964»، «هنر پرندگان-1966»، «دستان روز-1968»، «پایان‌ جهان‌-1969» و «هنوز-1969».

به مناسبت زادروز پابلو نرودا

جامعه شیلی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1969 آماده‌ و پذیرای دگرگونی بود و برای اولین بار احزاب چپگرا، درحالی‌که هرکدام کاندیدایی را معرفی کرده بودند، در‌ ائتلاف‌ باهم‌«اتحادیه مردمی»را تشکیل داده و همگی سالوادور آلنده را به عنوان رهبر‌ اتحادیه‌ انتخاب‌ کردند.

حزب کمونیست نرودا را به عنوان کاندیدا معرفی کرده بود اما او در‌ انتخابات‌ پیروز‌ نشد و این آلنده بود که با حمایت اتحادیه مردمی و تمامی مردم شیلی انتخابات را‌ برد‌ و این نوید را به شیلی داد که می‌تواند از این پس آزادی را‌ تجربه‌ کند‌. نرودا با روی کار آمدن آلنده بسیار موافق بود و او را مورد حمایت فراوان‌ قرار‌ داد.

به مناسبت زادروز پابلو نرودا

نرودا در 21اکتبر 1971سومین نویسنده آمریکایی لاتین بود که برندهء‌ جایزه ادبی‌ نوبل شد و در 10 دسامبر همان سال، جایزه خود را در استکهلم از دست شاه‌ گوستاو‌ آدولف ششم دریافت داشت.

حکومت مردمی شیلی به رهبری سالوادور آلنده، با‌ کودتای‌ نظامیان‌ به فرماندهی ژنرال پینوشه و بمباران کاخ ریاست جمهوری و قتل وی پایان یافت و نرودا شاعر مردمی‌ و عاشق‌ آزادی‌، دو سال پس از دریافت عالی‌ترین جایزه ادبی دنیا، در 23سپتامبر‌ 1973 در زیر سایه حکومت وحشت نظامیان در سانتیاگو از دنیا رفت.

منبع: وب‌سایت یک پزشک