نحوه خرید و نگهداری پنیرهای سنتی

۱۱ تیر ۱۳۹۵

۱۸

یک متخصص علوم و صنایع غذایی گفت: اغلب پنیرهای سنتی که به صورت باز و کیلویی توسط مغازه داران به مشتری عرضه می شوند، غیر کارخانه ای بوده و از همه بدتر آنکه نحوه عرضه شان غیر بهداشتی است.

نحوه خرید و نگهداری پنیرهای سنتی
  • نحوه خرید و نگهداری پنیرهای سنتی باز فله ای

دکتر آراسب دباغ مقدم، متخصص علوم و صنایع غذایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی  گفت: یک حلب 17 کیلویی پنیر که در مغازه توسط فروشنده باز می شود و هر بار مقداری از آن را با دست آلوده بر می دارد و به مشتری می دهد،   بدترین نوع عرضه این محصول لبنی فسادپذیراست، ضمن اینکه باز بودن مداوم در حلب باعث می شود آلودگی و گرد و خاک وارد آن شود و نکته مهمتر آنکه  گاهی خود این حلب ها از مواد بازیافتی و آلوده تهیه شده اند  و می توانند باعث افزایش بار میکروبی و شیمیایی محصول شوند.

برای تهیه پنیر سنتی به دنبال انواع کارخانه ای آن که درون حلب های کوچک فلزی بسته بندی شده اند بروند و حتما به نام و نشان کارخانه تولید کننده آن و مجوز بهداشت و تاریخ مصرفش توجه کنند.

بعد از باز کردن درب حلب، پنیر را از درون ظرف فلزی اش خارج کنید و درون ظروف شیشه ای در دار بگذارید.

  • برای جلوگیری از کپک زدن پنیرهای سنتی چه باید کرد؟

پس از آنکه پنیر را درون ظرف شیشه ای قرار دادید، سطح پنیر را با آب نمکی که آب آن جوشیده و نمکش کم غلظت باشد بپوشانید. در این شرایط پنیر به مدت طولانی تری قابلیت نگهداری دارد.

اغلب پنیرهای سنتی در گروه پنیرهای نرم قرار دارند که میزان رطوبت بالاتری داشته و چون احتمال کپک زدگی و فساد پذیری آن ها زیاد است باید حتما در یخچال نگهداری شوند. اما پنیرهای سخت همچون پنیر آبی و پنیر پارمیزان چون رطوبت کمتری دارند در برابر فساد مقاوم بوده و می توان تا مدت ها آن ها را خارج از یخچال نگهداری کرد.

منبع: salamatonline.ir