میوه های ممنوعه در پاییز

۱۷ مهر ۱۳۹۵

۹

فصل پاییز چند هفته ای است از راه رسیده و ممکن است افراد بسیاری در این فصل دچار رخوت، کسلی و سرماخوردگی شوند. با ما همراه شوید و میوه های ممنوعه این فصل را بشناسید.

میوه های ممنوعه در پاییز

به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی و طبع افراد در فصل پاییز خوردن میوه های سرد و خنک ابتلا به برخی بیماری‌ها را در افراد بالا می‌برد. حیدر عظمایی پژوهشگر طب سنتی گفت: با ورود فصل پاییز و کاهش دمای هوا طبع افراد با تغییراتی مواجه می شود، از این رو مراقبت از کودکان و افراد کهنسال در این فصل بیشتر توصیه می شود.

وی بیان کرد:   فصل پاییز دارای مزاج سرد و خشک است و استفاده از مواد غذایی سرد و خشک در این فصل منجر به ایجاد عارضه  در افراد می شود. از طرفی  خوردن و استفاده از دوش آب سرد در این فصل مضر و در بیماران تنفسی منجر به سرفه و زکام  می شود.

عظمایی افزود:   باتوجه به اینکه سرد شدن هوا میل افراد به نوشیدن آب را کاهش می دهد و همچنین قرار گرفتن در مجاورت هوای سرد موجب خشکی پوست می شود، نوشیدن آب با دمای متعادل در پاییز  اهمیت بسزایی دارد.

این پژوهشگر طب سنتی تصریح کرد:   مصرف میوه های تابستانی در پاییز مضر است، میوه هایی نظیر کاهو، خیار و هندوانه به دلیل خاصیت خنک کنندگی  باعث رخوت و سردی می شود.

وی اضافه کرد:   استفاده از میوه به، سیب، لیموشیرین و گلابی به دلیل طبع معتدل و خواص آنتی بیوتیکی  در فصل پاییز بسیار مفید است  همچنین مغز پسته و بادام به خاطر پروتئین سیستم ایمنی بدن  را تقویت می کند.

عظمایی با تاکید بر اینکه  استفاده از میوه ها و غذاهای سرد باعث افزایش غلظت خون، رخوت، خستگی و بی خوابی  می شود، اظهار داشت:   مصرف غذاهای سرد و خشک، گوشت گاو، غذاهای مانده و کنسرو شده و همچنین عدس به دلیل طبع سرد و خشک  آن مضر است، استفاده از  عدس به همراه گل پر، دارچین و نعنا موجب تعادل خون  می شود.

این پژوهشگر طب سنتی با تاکید بر اهمیت انجام حمام های نیمه گرم برای حفظ رطوبت پوست، عنوان کرد: استفاده از ماساژ روغن های بنفشه و بادام بر پوست می تواند از عارضه خشکی پوست جلوگیری کند، همچنین استفاده از روغن های گرم مثل بادام تلخ و سیاه دانه در بیماران مفصلی و استخوان بسیار مفید است.

وی خوردن میوه های گرم و تر و دمنوش های دارای خاصیت آنتی بیوتیکی در این فصل را مفید دانست و یادآور شد: استفاده از بخور شلغم، اکالیپتوس، آویشن، پونه و دمنوش هایی مانند آویشن شیرازی، پونه کوهی، زنجبیل و دارچین از بروز سرماخوردگی در فصل پاییز جلوگیری می کند.

منبع: yjc.ir