مرثیه خداحافظی با گوشی‌های بلک‌بری

۰۴ مهر ۱۳۹۵

۸

هرچند پیش از این گزارش‌هایی را خواندیم که از عرضه سراسری گوشی جدید بلک‌بری با اسم RTEK50 حکایت می‌کرد، اما حالا منابع خبری از عقب نشینی بلک‌بری و احتمال تعطیلی بخش سخت‌افزار آن به طور کامل خبر می‌دهند.

مرثیه خداحافظی با گوشی‌های بلک‌بری

وب‌سایت کانادایی متعلق به Motley Foo اعلام کرده است که بر خلاف گزارش‌های پیشین، این شرکت با سابقه و معتبر قصد دارد تا بخش سخت‌افزار خود را در تاریخ 28 سپتامبر، 10 مهر، برای همیشه تعطیل کند. بخش سخت‌افزار که بزرگ‌ترین محصولشان گوشی‌های بلک‌بری است در حالی 65 درصد از سرمایه بخش تحقیق و توسعه این شرکت را به خود اختصاص می‌دهد که تنها توانسته در سال‌های اخیر 1٪ از بازارهای جهانی را در اختیار بگیرد.

مدیرعامل بلک بری، John Chan، پیش از این اعلام کرده بود که در این ماه قرار است درباره آینده شرکت تصمیم گیری شود. با توجه به اینکه تنها یک هفته تا ماه بعدی میلادی باقی مانده است، به نظر می‌رسد خیلی زود درباره وضعیت این شرکت پرآوازه قرار است تصمیم گیری اساسی‌ای بشود. در گزارش Motley Fool به این نکته نیز اشاره شده که در حال حاضر تمام لوازم جانبی برند بلک‌بری در سایت فروشگاه این شرکت با 40٪ تخفیف تا تاریخ 27 سپتامبر عرضه می‌شود و 28 سپتامبر روزی است که بلک‌بری باید گزارش سه ماهه دوم سال خود را منتشر کند.

در سه ماهه اول سال بلک‌بری تنها توانست 500 هزار گوشی به فروش برساند و حالا DTEK50 هم قبل از عرضه سراسری با تخفیف‌هایی بالا از سوی خرده‌فروشان عرضه می‌شود. تمام این نشانه‌ها باعث افزایش گمانه‌زنی‌های مربوط به شکست بخش سخت‌افزار بلک‌بری می‌شوند. اگر این وضعیت ادامه داشته باشد، بعید نیست چراغ بخش سخت‌افزار این شرکت به زودی برای همیشه خاموش شود.

بعضی از گمانه‌زنی‌ها می‌گویند با بسته شدن بخش سخت‌افزار، بلک‌بری تمام توان خود را بر‌روی نرم‌افزار و به خصوص نرم‌افزارهای امنیتی خواهد گذاشت. در ماه‌های گذشته خبر همکاری بلک‌بری و سامسونگ برای افزایش امنیت دستگاه‌های ساخت سامسونگ را نیز خوانده بودیم.

منبع: جی اس ام