مناسب ترین گیاهان دارویی برای پوست و مو از دیدگاه طب سنتی (1)

۳۰ مرداد ۱۳۹۵

۲۲

انسان همیشه برای زیبایی پوست و چهره خود و همچنین برای درمان بیماری‌های پوستی به دنبال بهترین راه‌ها و درمان‌های ممکن بوده و روش‌های مختلف را به کار برده است.

مناسب ترین گیاهان دارویی برای  پوست و مو از دیدگاه طب سنتی (1)

در یکصد سال گذشته گیاهان نقش تعیین کنندهای در درمان بیماری‌ها از جمله بیماری‌های پوستی ایفا می‌کردند.

اما با پیدایش داروهای شیمیایی و صناعی به‌تدریج نقش آنها کمرنگ شد و آنتی بیوتیک‌ها و داروهای شیمیایی به طور وسیعی کاربرد پیدا کردند.

در سال‌های اخیر به خاطر رویکرد مجدد مردم به مصرف داروهای گیاهی و عوارض جانبی کمتر آنها، تعادل مصرف به نفع داروهای گیاهی در حال رقم خوردن است.

پژوهش‌‌ها نشان می‌‌دهند که بعضی از گیاهان در جلوگیری از ریزش مو تاثیر دارند. البته بیشتر این پژوهش‌‌ها روی جمعیت کمی انجام شده‌اند؛ بنابراین نمی‌توان درباره این نتایج نظر قطعی داد.

طب سنتی یک طب کل‌نگر است در مورد ریزش مو اولین قدم تشخیص علت بیماری است و دقیقاً براساس تشخیص درمان‌های متفاوتی اعمال می‌شود.

ولی از دیدگاه طب سنتی یکی از عواملی که در رویش مو اهمیت دارد، تغذیه است. اصلاح رژیم غذایی می‌تواند در رویش و استحکام مو موثر باشد.

در مورد ترکیبات موضعی که در اغلب فرآورده‌‌های مو یکی یا ترکیبی از چند گیاه استفاده می‌‌شود، که از مهمترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

صبر زرد:   صبر زرد جریان گردش خون در پوست سر را بهبود می‌‌بخشد و رشد مو را تحریک می‌‌کند

غان:   روغن تهیه شده از درخت این گیاه به کاهش ریزش مو کمک می‌‌کند و باعث رشد مو می‌‌شود. اغلب این گیاه به افرادی که از کم شدن مو رنج می‌‌برند توصیه می‌‌شود.

بابا آدم:   این گیاه سرشار از «phytosterols» و اسیدهای چرب طبیعی است که برای حفظ موی سر و رشد طبیعی آن لازم می‌‌باشد.

علف گربه:   این گیاه ضد خارش است.

بابونه:   بابونه، برای موهای چرب که حاوی شوره سر است مفید می‌‌باشد. علاوه بر آن این گیاه با ایجاد تعادل در میزان آب اپیدرم مانع خشک شدن پوست می‌‌شود.

دم اسبی:   این گیاه حاوی ماده‌ای به نام «silica» است که با جوان سازی پیاز مو باعث رشد آن می‌‌شود. علاوه بر آن این ماده به رشد ناخن نیز سرعت می‌‌بخشد.

گیاهان دارویی

می‌‌توان روغن آن را به طور مستقیم روی پوست سر بمالید و یا این که به صورت خوراکی، کپسول آن را مصرف کنید. گیاهان دیگری که مانع ریزش مو می‌‌شود عبارتند از: شیرین بیان، همیشه بهار، گزنه، جعفری، رزماری، مریم گلی.

در مورد نقش گیاهان دارویی در بهبود پوست براساس مطالعه مروری چاپ شده در سال 92 در مجله پوست و زیبایی دانشگاه تهران، تعدادی گیاه که در درمان بیماری‌های پوستی نقش چشمگیر دارند، انتخاب و بررسی شدند.

پوست یکی از قسمت‌های حساس بدن بوده و نگهداری از آن در زیبایی انسان مؤثر است.

فرآورده‌های گیاهی نسبت به مواد شیمیایی عوارض کمی داشته و اثرات فارماکولوژیک مؤثری بر پوست دارند و از آنها در تهیه فرآورده‌های دارویی و آرایشی استفاده می‌شود.

آلوئه‌ورا:   از جمله این گیاهان آلوئه‌ورا است. گیاه آلوئه‌ورا یا صبر زرد به مدت 2000 سال مورد استفاده قرار گرفته و از 300 سال قبل از میلاد مسیح به صورت سنتی مصرف می‌شد.

در ایالت متحده از این گیاه برای درمان زخم‌های ناشی از سوختگی و مشکلات پوستی مثل انواع زخم‌ها، آکنه، تبخال، گال، پسوریازیس و برخی تومورهای پوستی استفاده می‌شد.

ژل آلوئه‌ورا تحریک کننده پوست بوده و به رشد سلول‌های جدید کمک می‌کند. از طرفی آلوئه‌ورا التیام بخش، ضد قارچ، ضدباکتری، خنک کننده و طراوت زا و همچنین مرطوب کننده‌ای منحصر به فرد می‌باشد.

آلوئه‌ورا پوست را در مقابل اثر تابش آفتاب و اشعه ماوراء بنفش محافظت میکند و در درمان ترک‌های پوستی و خشکی پوست مؤثر است،

گیاه آووکادو (Avocado):   سرشار از ویتامین E، بتاکاروتن، ویتامین D، پروتئین، لسیتین و اسیدهای چرب است و روغن آن به علت دارا بودن "ویتامین A" کاربرد زیادی در مواد آرایشی دارد.

به صورت مجزا یا مخلوط با روغن کنجد برای تهیه کرم‌های مختلف مخصوص پوست‌های خشک به کار می‌رود. همچنین روغن آووکادو را می‌توان برای جلوگیری چروک پوست به کار برد.

آووکادو برای کاهش آسیب ناشی از التهاب پوست و اشعه ماورا بنفش نیز کاربرد دارد، همچنین در حفاظت پوست در برابر آفتاب نقش زیادی دارد.

اکالیپتوس (Eucalyptus) گیاه دیگری است که دارای تنوعی از فلوروگلوسینول و تانن‌ها می‌باشد.

اسانس اکالیپتوس یک ترکیب ضد التهابی، ضدقارچ، ضد باکتری ضعیف و ضد ویروس است و هنگامی که به صورت موضعی استفاده شود، در بهبود خونرسانی موثر است.

سوسن (سوسن سفید) پیاز سوسن برای جلوگیری از بروز چروک به کار می‌رود.

برنجاسف (درمنه) به صورت لوسیون برای نرم و لطیف کردن و جلوگیری از پیری پوست دست‌ها مؤثر است. استفاده از این گیاه موجب لطافت و نرم شدن پوست و جلوگیری از چروک زودرس آنها می‌شود.

گیاه درمنه کوهی خواص بیولوژیک زیادی از جمله ضد میکروبی، ضد التهابی و اتساع عروق دارد، به نظر می‌رسد که بتواند در روند ترمیم زخم مؤثر بوده و باعث افزایش سرعت بهبود زخم شود..

منبع: زندگی آنلاین