بررسی لیست 10 ابررایانه‌ی قدرتمند حال حاضر جهان

۲۳ تیر ۱۳۹۵

۱۸

صرف دست یافتن به فناوری توسعه ابررایانه‌ها در کنار کاربردهایی که قدرت پردازشی بالای این سوپرکامپیوترها در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد، نشان از سطح علمی بالای دانشمندان و متخصصان داشته و پیشرفت‌های بیشتر را به موجب بهره‌گیری از یک قدرت پردازشی بالا نوید می‌دهد.

بررسی لیست 10 ابررایانه‌ی قدرتمند حال حاضر جهان

در ادامه به لیست 10 ابررایانه‌ی قدرتمندی می‌پردازیم که پس از معرفی تیان هو لایت چینی دستخوش تغییر شده است.

پیشرفت روزافزون علوم رایانه باعث شده تا سایر رشته‌های علمی نیز پیشرفت زیادی را به خود ببینند، چرا که بخشی از پیشرفت‌ها در تمام رشته‌ها وابسته به انجام محاسباتی است که ظهور رایانه‌ها باعث تسریع آن شده است. ابررایانه‌ها با ظرفیت انجام پردازش‌های بیشتر، امکان انجام محاسبات سنگین را در اختیار دانشمندان، دانشجویان و متخصصان قرار می‌دهند، حال آنکه توسعه‌ی یک ابررایانه خود نیازمند بهره‌مندی از دانش بالایی است که بیشتر مربوط به توسعه پردازنده‌های قدرتمند و دانش فنی مربوط به نحوه‌ی کنترل، توسعه نرم‌افزار، خنک سازی و سایر مسائل فنی است.

همانطور که اشاره کردیم ابررایانه‌های و توسعه‌ی این ماشین‌های قدرتمند جزو آن دسته از دانش‌هایی قرار می‌گیرند که کشورها به راحتی حاضر به انتقال آن به بکدیگر نیستند و به نوعی بهره‌گیری از ابررایانه‌های بیشتر با قدرت بالا، قدرت استراتژیک یک کشور را افزایش می‌دهد، چراکه این رایانه‌ها قاردند تا عملیاتی حساس را برای حل مسائل فیزیک کوانتوم، هواشناسی، مدلسازی مولکولی، شبیه‌سازی فیزیکی و سایر محاسبات را انجام دهند. شاید در ظاهر اهمیت مواردی که به اشاره کردیم چندان زیاد نباشد، اما کاربردهای تحلیل‌ها و مدلسازی‌های بالا بصورت مستقیم در صنایع سنگینی چون هواپیماسازی، توسعه تونل‌های باد، تولید تسلیحات سنگین نظامی، تولید انواع زیرمجموعه‌های صنایع شیمیایی، مواد پتروشیمی و بیولوژیک دخالت دارد.

در هفته‌های اخیر چینی‌ها دست به کار بزرگی زده و قوی‌ترین ابررایانه‌ی حال حاضر موجود در جهان را رونمایی کردند. اهمیت کار چینی‌ها از این جهت بالا است که در این ابررایانه به موجب تحریم‌های اعمال شده از سوی وزرات خزانه‌داری آمریکا برای ممنوعیت فروش پردازنده‌های قدرتمند، از پردازنده‌های بومی چینی استفاده شده است. علم تولید پردازنده و بصورت گسترده دانش کار با نیمه‌هادی‌ها یکی از پیشرفته‌ترین حوزه‌ها در دنیای فناوری است، حال آنکه چینی‌ها موفق به طراحی و تولید تراشه‌ای برای استفاده در ابررایانه‌ها شده‌اند. در ادامه به بررسی لیست 10 ابررایانه‌ی قدرتمند حال حاضر جهان می پردازیم که در ماه‌های اخیر دستخوش تغییراتی شده‌اند.

10. شاهین 2 (Shaheen II) - عربستان سعودی

10 ابررایانه قدرتمند دنیا

شاهین 2 ابررایانه‌ای است که در اختیار دانشکده‌ی علوم و فناوری دانشگاه ملک عبدالله رار دارد. ابررایانه‌ی شاهین 2 مبتنی بر فناوری‌های کمپانی Cray، تولیدکننده بزرگ سوپرکامپیوترها در آمریکا توسعه یافته و در مجموع از جود بیش از 200/000پردازنده بهره می‌برد. قدرت این ابررایانه براساس نتیجه‌ی بنچمارک LINPACK بیش از5/536 پتافلاپس محاسبه شده است. مصرف این ابررایانه‌ی بهینه یک وات به ازای هر 1954 مگافلاپس است.


9. هازل هن (Hazel Hen) - آلمان

10 ابررایانه قدرتمند دنیا

ابررایانه‌ی مستقر در دانشگاه اشتوتگارت، یکی از دو ابررایانه‌ی اروپایی است که در لیست 10 ابررایانه‌ی برتر جهان قرار دارند. هازل هان قدرت پردازشی5/64 پتافلاپسی را در اختیار محققان قرار می‌دهد که حاصل استفاده از185/000 هسته پردازشی در این ابررایانه‌ی قدرتمند ژرمن‌ها است.


8. پیز دِینت (Piz Dant) - سوییس

10 ابررایانه قدرتمند دنیا

ابررایانه‌ی پیز دِینت متعلق به مرکز رایانش ملی سوئیس است که از سال 2012 در جمع 10 ابررایانه‌ی برتر جهان قرار دارد. پیز دِینت را باید یکی از دو ابررایانه‌ای خواند که از وجود هسته‌های تسلای انویدیا بهره می‌برد. استفاده از 73/808پردازنده‌ی انویدیا، قدرت 116/000   هسته‌ی تسلا را در اختیار این ابررایانه قرار داده که در مجموع قدرت پردازشی 6.27 پتافلاپسی را ایجاد می‌کند. در لیست 10 ابررایانه‌ی برتر، پیز دینت دومین ابررایانه‌ از نظر بهینگی مصرف انرژی است، بطوری که به ازای هر وات انرژی مصرفی 2/697 مگافلاپس قدرت پردازشی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.


7. ترینیتی (Trinity) - ایالات متحده‌ی آمریکا

10 ابررایانه قدرتمند دنیا

ابررایانه‌ی ترینیتی متعلق به آزمایشگاه ملی لس الاموس است که با هدف پیش‌بینی و مقابله با گسترش سلاح‌های هسته‌ای برای استفاده‌ی دانشمندان توسعه یافته است. لوس آلاموس منطقه‌ای است که اولین آزمایش بمب اتمی در سال 1945 در آن انجام شد. ترینیتی با در اختیار داشتن 8.1 پتافلاپس قدرت پردازشی در رتبه‌ی هفتم قرار گرفته است.


6. میرا (Mira) - ایالات متحده‌ی آمریکا

10 ابررایانه قدرتمند دنیا

ابررایانه‌ی میرا با بهره‌گیری از توان786/000 هسته‌ موجود قدرت پردازشی 8.59 پتافلاپسی ار در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد. میرا در آزمایشگاه ملی Argonne در نزدیکی شیکاگو واقع شده است. میرا را باید یکی از قدیمی‌ترین اعضای لیست 10 ابررایانه‌ی موجود خواند که از این منظر جایگاه سوم را به خود اختصاص می‌دهد.


5. کی کامپیوتر (K Computer) - ژاپن

10 ابررایانه قدرتمند دنیا

قدیمی ترین عضو لیست 10 ابررایانه‌ی قدرتمند جهان در انستیتو رایکن (RIKEN) ژاپن واقع شده است. در میان 500 ابررایانه‌ی برتر حال حاضر دنیا تنها 11 ابررایانه قدمتی بالاتر از کی کامپیوتر فوجیتسو دارند که البته هیچ یک در میان 10 ابررایانه‌ی برتر جایی ندارند.


4. سکویا (Sequoia) - ایالات متحده‌ی آمریکا

10 ابررایانه قدرتمند دنیا

آزمایشگاه ملی لورنس لایومور آمریکا میزبان ابررایانه‌ی سکویا است که قدرتمندترین ابررایانه‌ی طراحی و تولید شده توسط کمپانی IBM است. قدرت پردازشی سکویا بیش از 17.1 پتافلاپس است که حاصل استفاده از 1/375/000هسته‌ی پرداشی است. این ابررایانه از نظر مصرف انرژی و بهینگی جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است، چراکه به ازای هر وات انرژی، 2/177   مگافلاپس قدرت پردازشی تولید می‌شود.


3. تایتان (Titan) - ایالات متحده‌ی آمریکا

10 ابررایانه قدرتمند دنیا

آزمایشگاه ملی اوک ریج (Oak Ridge National Laboratory) زیر نظر وزارت انرژی آمریکا فعالیت کرده و ابررایانه تایتان را در اختیار دارد. این ابررایانه‌ی 17.6 پتافلاپسی در پروژه‌ها و محاسبات و مدلسازی‌های متعدد مربوط به پروژه‌های وزارت انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد.


2. تیان هه - 2 (Tianhe-2) - چین

10 ابررایانه قدرتمند دنیا

تیان هه در زبان چینی به معنی کهکشان راه شیری است. این ابررایانه‌ی چنینی تا چندی پیش عنوان قوی‌ترین نمونه‌ی موجود را در جهان یدک می‌کشید، تا اینکه در هفته‌های اخیر، هموطنش آن را به زیر کشید. تیان‌هه-2 از وجود 3/120/000   هسته‌ی پردازشی بهره می‌برد که نهایتا قدرت 33.9 پتافلاپسی را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد.


1. سان‌وی تایهولایت (Sunway TaihuLight) - چین

10 ابررایانه قدرتمند دنیا

در نهایت نوبت به قوی‌ترین ابررایانه‌ی حال حاضر جهان می‌رسیم که توسط چشم بادامی‌ها طراحی و توسعه یافته است. این ابررایانه از وجود پردازنده‌های بومی طراحی شده توسط متخصصان چینی بهره می‌برد که بیش از 10 میلیون هسته‌ی پردازشی را میزبانی می‌کند. قوی‌ترین ابررایانه‌ی جهان قدرت پردازشی 93 پتافلاپسی را تولید می‌کند که از این حیث بسیار دست نیافتنی شده است. نکته جالب توجه در مورد تایهولایت، کسب عنوان بهینه‌ترین ابررایانه در کنار قوی‌ترین ابررایانه‌ی موجود در جهان است، بطوریکه تایهولایت به ازای هر وات انرژی، بیش از 6051 مگافلاپس انرژی در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

منبع: zoomit.ir