برشی از زندگی علمی ریشتر

۱۲ مهر ۱۳۹۵

۱۱

چارلز فرانسیس ریشتر، 26 آوریل 1900 میلادی در همیلتون اوهایو ایالات متحده آمریکا متولد شد. شهرت او بیشتر به دلیل پدید آوردن مقیاس لرزه‌نگاری ریشتر است که تا هنگام پدید آمدن بزرگای گشتاوری در سال 1979 میلادی، مقیاس معمول اندازه‌گیری قدرت زمین‌لرزه به‌شمار می‌رفت.

برشی از زندگی علمی ریشتر

  در سال 1979 ریشتر موفق شد مقیاس بزرگای گشتاوردی را به ریشتر ارتقاء دهد. این مقیاس، بزرگا و اندازه زمین لرزه‌ها را مشخص می‌کند.

مقاله یک دانشمند به نام «کیو واداتی» الهام‌بخش ریشتر بود. ریشتر براساس این مقاله درباره زمین‌لرزه‌های کم عمق و عمیق مقیاس خود را ابداع کرد.

این دانشمند حوزه زلزله، سال 1927 با پیشنهاد «رابرت میلیکان» به‌عنوان دستیار پژوهشی وی آغاز به کار کرد و این همکاری منجر به آشنایی ریشتر با «بنوگوتنبرگ» شد. این آشنایی زمانی اتفاق افتاد که آزمایشگاه لرزه‌نگاری انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا، قصد آغاز نگارش سلسله گزارش‌هایی از زمین‌لرزه‌های کالیفرنیای جنوبی را داشت و به شدت نیازمند سیستمی بود تا به کمک آن بتواند نیروی زمین‌لرزه‌ها را برای این گزارش‌ها محاسبه کند.

ریشتر در سال 1935 با همکاری دوست و همکار خود «بئو‌ گوتنبرگ» در موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، این مقیاس جدید را استفاده کرد.

ابداع این دو دانشمند این نیاز را برطرف کرد و به مقیاس ریشتر مشهور شد. این مقیاس بر مبنای اندازه‌گیری کمی جابه‌جایی زمین به دلیل امواج لرزه‌ای استوار بود. مبنایی که نخستین‌بار از سوی «کیو واداتی» مطرح شده بود. آن‌ها یک جفت لرزه‌نگار را برای اندازه‌گیری این جابجایی طراحی کردند و یک مقیاس لگاریتمی را برای اندازه‌گیری شدت به‌کار گرفتند.

انتخاب نام «magnitud» برای این اندازه‌گیری دلیلی جز علاقه‌مندی کودکی ریشتر نداشت. علاقه‌ای به ستاره‌شناسی، یعنی جایی که نیرومندی ستاره‌ها با بزرگای آنها سنجیده می‌شد.

دانشمند فراری از مصاحبه

مبدع مقیاس میزان بزرگی زلزله کیست؟

سهم گوتنبرگ در این همکاری انکارنشدنی است، اما بیزاری وی از مصاحبه موجب شد تا نام وی روی این مقیاس باقی نماند.

بعد از انتشار مقیاس ریشتر، به‌صورت پیشنهادی در سال 1935 این مقیاس برای اندازه‌گیری شدت زمین‌لرزه‌ها به‌کار گرفته شد. ریشتر که حالا جهانی شده بود، تا سال 1936 در موسسه کارنگی باقی ماند تا این‌که یک پست کلیدی در موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، یعنی جایی که گوتنبرگ کار می‌کرد، دریافت کرد.

همکاری مشترک برای انتشار یک کتاب

انتشار کتاب «لرزش زمین» حاصل تلاش مشترک دیگر این دو دانشمند مطرح بین‌المللی بود. «لرزش زمین» در سال 1941 منتشر و ویرایش و بازنگری آن در سال 1952 به پایان رسید.

مبدع مقیاس میزان بزرگی زلزله کیست؟

ریشتر، در سال 1958 کتاب دیگری با عنوان «لرزه‌شناسی مقدماتی» را منتشر کرد؛ کتابی که بر مبنای نکات آموزشی دوران دانشجویی این دانشمند شکل گرفته بود. ریشتر در طول زندگی علمی خود، مقالات بسیاری را منتشر کرد که تاثیر بسزایی در پیشرفت لرزه‌شناسی داشت.

برشی دیگر از زندگی علمی ریشتر

ریشتر در فاصله سال‌های 1959 تا 1960، به‌عنوان سفیر علمی آمریکا در ژاپن فعالیت می‌کرد. ریشتر همچنین دوران فعالیت خود مشغول توسعه کد‌های ساختمانی برای مناطق زلزله‌خیز بود. مقامات دولتی لس‌آنجلس در دهه 60، در اثر هشدارهای ریشتر، بسیاری از تزئینات و قرنیس‌ها را از ساختمان‌های شهری برداشتند. بعد از زمین‌لرزه 1971 لس‌آنجلس، هشدار‌های ریشتر در زمینه شهر‌سازی، اهمیت خود را با جلوگیری از مرگ بسیاری افراد نشان داد.

مبدع مقیاس میزان بزرگی زلزله کیست؟

ریشتر در سال 1970 بازنشسته شد. مبدع میزان بزرگی زلزله، در 29 سپتامبر 1985 بر اثر نارسایی قلبی در پاسادنای کالیفرنیا درگذشت.

منبع: خبرگزاری ایبنا