آیا سیلیکون درون مواد آرایشی بی خطر است؟

۰۷ بهمن ۱۳۹۴

۷۳

هنگامی که به واژه‌ی سیلیکون فکر می‌کنید، به چیزی می‌اندیشید؟ ممکن است به ماده‌ای فکر کنید که زمانی برای کاشت سینه از آن استفاده می‌شد، یا ماده‌ای که برای درزگیری لوله‌کشی خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت! در حقیقت سیلیکون ماده‌ای ژله‌ای است و می‌تواند با مواد شیمیایی دیگر برای استفاده در انواع کاربردها ترکیب شود.

آیا سیلیکون درون مواد آرایشی بی خطر است؟

انواع بسیاری از مواد آرایشی، مخصوصا پرایمرها، از ترکیبات سیلیکون هستند. ماده‌ای که به لوازم آرایش کمک می‌کند تا به جای تهنشین شدن در منافذ پوست، بر روی پوست شناور بمانند. پرایمر هم بیشترش سیلیکون و کمی مواد دیگر برای نرم ماندن دارد، به همین دلیل به آرایش شما اجازه می‌دهد تا بر روی صورتتان بنشیند و به منافذ پوست و چین و چروک‌های صورتتان نفوذ نکند.

آیا سیلیکون بی‌خطر است؟

سوال خوبی و مهمی است. چرا که تنها در دهه‌های اخیر که سازندگان لوازم آرایش به جای اینکه فقط به فکر زیبا کردن چهره‌ی شما باشند، به فکر مواد تشکیل دهنده‌ی لوازم آرایش هستند، و ما باید بپرسیم که آیا همه‌ی این مواد بی خطر هستند؟ امروزه اکثر برندهای لوازم آرایشی، مخصوصان فونداسیون‌ها، از ترکیبات بی خطری ساخته می‌شوند، حتی بسیاری از این ترکیباتبرای پوستتان مفید هم هستند، این خیلی برای خانم‌ها مهم است.

در اغلب موارد، سیلیکون استفاده شده درون مواد آرایشی کاملا بی‌خطر است، برای اینکه به منافذ پوستتان نفوذ کند بیش از اندازه بزگ است، و مواد شیمیایی مشابهی همچون محصولات سیلیکونی دیگر، مثل درزگیر لوله یا مواد ایمپلنت سینه، ندارد. علاوه بر این، جون سیلیمون موجود در پرایمر می‌تواند جلوی نفوذ مواد آرایشی به درون منافذ پوست را بگیرد و بین پوستتان و عوامل خارجی مثل آلودگی، حصاری فراهم کند، می‌تواند برای شما مفید هم باشد.

این بدین معنی است که شما می‌توانید از پرایمرتان به همراه لوازم آرایشی دیگری که سیلیکون دارند، بدون نگرانی از اینکه آنها در کل چه اثراتی بر پوست شما دارند، استفاده کنید.

منبع: مجله تناسب اندام (fitnessmagazine.ir)