طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخکرده

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

۶۸

عدس پلوی سنتی با گوشت چرخکرده

طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخکرده

مواد لازم:

برنج 3 پیمانه

عدس 1 پیمانه

گوشت  چرخ کرده 300 گرم

کشمش  بیدانه  پلویی 1 پیمانه

پیاز 2 عدد

زعفران  دم کرده 3 ق  غ

کره و نمک و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه  : برنج را از دو ساعت قبل در آب و نمک خیس کنید. سپس برنج را با چند لیوان آب و نمک داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید وقتی برنج جوشید و کف کرد با آب ولرم آبکشی کنید. اصولا برنج به اندازه ای باید بپزد که وقتی میان دو انگشت میفشارید اطراف برنج نرم و مغز ان کمی خام باشد. عدس را از شب قبل در اب خیس کنید و چند بار آب آنرا عوض کنید. عدس را با 2 لیوان آب داخل قابلمه بریزید و  بپزید تا زمانیکه آب عدس تمام شود. یکی از پیازها را خرد کنید و در روغن تفت دهید تا بلوری شود و بعد عدس پخته را اضافه کنید، نمک و فلفل بزنید و کمی تفت دهید و از روی حرارت بردارید.

ته قابلمه روغن بریزید و ته دیگ نان لواش یا  سیب زمینی  ورقه شده قرار دهید سپس برنج و عدس را لایه لایه داخل قابلمه بریزید. اکنون روی برنج نصف لیوان مخلوط آب و روغن بریزید و حرارت را زیاد کنید تا برنج شروع به بخار کند مراقب باشید ته دیگ عدس  پلونسوزد. سپس حرارت را کم کنید و دم کنی را بگذارید و اجازه دهید برنج دم بکشد. در مدت زمانی که برنج دم میکشد مایه  گوشت  را آماده کنید، یک پیاز دیگر را خرد کنید و در روغن تفت دهید تا نرم شود سپس  گوشت  چرخ کرده را اضافه کنید و با حرارت ملایم تفت دهید تا رنگ  گوشت  تغییر کند، نمک و فلفل و  کشمشی که شسته  در اب خیس خورده است را به مواد اضافه کنید، چند دقیقه تقت دهید سپس از روی حرارت بردارید. پس از اینکه عدس  پلو  اماده شد داخل ظرف بکشید و روی ان را با برنج  زعفرانی و مایه  گوشت  تزیین کنید. عکس از: @ayeh.s. a

برای تهیه برنج  زعفرانی مقداری از برنج را با  زعفران  دم شده و مقداری کره مخلوط کنید.

نکته : میتوانید به جای  گوشت  چرخ کرده از  قارچ  یا  گوشت  پخته ریش شده یا مرغ پخته قطعه  زعفرانی استفاده کنید، همچنین میتوانید بجای تهیه مخلوط  گوشت  چرخ کرده از  گوشت  های قلقلی استفاده کنید.

منبع: آکا ایران