تحمل روزهای سخت افسردگی همسرتان

۲۴ خرداد ۱۳۹۵

۳۴

تلاش برای پایان دادن به زندگی همیشه به این معنی نیست که فرد افسرده واقعا می‌خواهد به زندگی‌اش پایان بدهد. این می‌تواند تقاضای کمک از دیگران باشد یا تلاش برای جلب توجه وقتی که فرد احساس می‌کند وضعیت نابسامان روحی و نیازهایش مورد توجه قرار نمی‌گیرند. اما برای شریک و همراهی که دائما تهدید به خودکشی می‌کند این وضعیت بسیار بغرنج است از این سخت‌تر وضعیت فرد دیگراست که هرچه تلاش می‌کند نمی‌تواند تغییری در این وضعیت ایجاد کند.

تحمل روزهای سخت افسردگی همسرتان

تهدید به خودکشی یک تهدید واقعا جدی است و برای اطرافیان به ویژه شریک زندگی بسیار ترسناک است. شما همیشه در این اضطراب هستید که او بار دیگر این تهدید را پیش ببرد و خودش را به خطر بیندازد. هرچقدر هم که به نظر بیاید او واقعا چنین قصدی ندارد باز هم رفتارهای پرخطر او نگران کننده هستند. اما واقعا از دست شما چه بر می‌آید؟ چه باید بکنید و چطور باید شرایط را بهبود بدهید؟

قدم اول توجه به نشانه‌های هشدار دهنده است

تلاش برای خودکشی ممکن است هیچ نشانه و پیش زمینه مشخصی نداشته باشد و شما و همه اطرافیانتان از این عمل خطرناک شوکه می‌شوید. اما این ظاهر ماجراست.

خودکشی تصمیم یک شبه نیست. این احساس به مرور زمان و در یک بازه زمانی طولانی شکل می‌گیرد، بدون اینکه دیگران متوجه باشند. کسی در این میان مقصر نیست چون این فرد ممکن است هرگز احساساتش را بروز نداده باشد و یا دیگران را از نزدیک شدن به خود منع کرده باشد. اما شما از طریق برخی از نشانه‌ها می‌توانید وضعیت روحی طرف مقابل را بشناسید. انزوا طلبی، اعتماد به نفس پایین، ناامیدی زیاد پس از، از دست دادن کار یا شکست در یک امتحان، مرگ یک آدم مهم و عزیز و بسیاری از اختلالات جدی روانی می‌توانند در

دراز مدت و در صورتی که شرایط هیچ تغییری نکنند انگیزه‌هایی برای خودکشی باشند. با این حال هیچ کدام از این نشانه‌ها نمی‌توانند در همه آدم‌ها انگیزه‌ای برای خودکشی باشند.

افرادی که تمایل به خودکشی دارند معمولا وضعیت‌های روحی تقریبا مشابهی را تجربه می‌کنند.

علائم مهمی مثل؛ تغییرات ناگهانی در غذا خوردن، بی‌توجهی به امور ظاهری یا کارهای روزمره، تغییرات خلقی شدید مثل بیش از اندازه آرام و ساکت شدن و یا بیش از اندازه حرف زدن درباره یک موضوع خاص، ناتوانی در برقرار ارتباط مناسب و افسردگی شدید هشدار دهنده و جدی هستند.

حرف زدن درباره مرگ و خودکشی نیز یکی از نشانه‌های تمایل به خودکشی است. یک تصور اشتباه وجود دارد که اگر کسی درباره مرگ و خودکشی حرف بزند هرگز آن را عملی نخواهد کرد.

اما تقریبا همه کسانی که دست به این رفتار خطرناک می‌زنند قبلا با یک نفر در این باره حرف زده‌اند. همچنین کسی که در گذشته بارها این عمل را انجام داده است ممکن است بازهم تمایل به انجام آن داشته باشد به ویژه اگر استرس و موقعیت‌های دشوار همواره وجود داشته باشند.

آیا او در خطر است؟

متخصصان سلامت روان می‌گویند بعضی از افراد بیشتر در معرض این خطر قرار دارند. دلایل مهم تمایل به خودکشی ترکیب پیچیده‌ای از عوامل اجتماعی و فردی است.

احساس فشار روزمره می‌تواند یک فرد را ترغیب به انجام آن کند، فردی که کارش را از دست داده و موقعیت اجتماعی، مالی و اقتصادی بدی دارد، کسی که افسردگی شدید درمان نشده دارد، کسی که دچار اختلالی روانی است، کسی که توسط دیگران تهدید می‌شود و فردی که آبرویش را در خطر می‌بیند بیشتر تمایل به این کار دارد.

علاوه بر این افرادی که یکی از مشکلات روانی مهم را دارند اغلب به خودکشی فکر می‌کنند. اختلال بایپولارو یا شیزوفرنی که با افسردگی همراه هستند تمایل به خودکشی را شدت می‌دهند. این زمانی خطرناک‌تر و جدی‌تر است که فرد از حمایت‌های اجتماعی و خانوادگی نیز بهره‌مند نباشد و چشم اندازی برای تغییر شرایط نبیند.

همچنین اگر شریک زندگی‌تان دچار یک نوع بیماری سخت جسمی باشد که درمان آن سخت یا غیرممکن باشد بخاطر افسردگی ناشی از درد جسمی ممکن است به خودکشی فکر کند. به همین ترتیب کسی که تجربه آزار جنسی یا فیزیکی را داشته باشد نیز اغلب دیگران را تهدید به خودکشی می‌کند.

اگر شریک زندگی‌تان دائما تهدید به خودکشی می‌کند لازم است نگاهی به رابطه تان نیز بیندازید. روابط خانوادگی آشفته، یک تجربه عاشقانه از دست رفته و تنش‌ها و خشونت‌ها در رابطه می‌توانند فرد را ترغیب به انجام این عمل کنند. آمار خودکشی افرادی که پس از یک مشاجره سخت با شریک‌شان دست به خودکشی زده‌اند آمار تکان دهنده‌ای است.

آن‌طور که مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا می‌گوید اگر فردی جز گروهی باشد که ناعادلانه مورد تبعیض‌های اجتماعی قرار می‌گیرند این تمایل به خودکشی بیشتر و جدی‌تر است.

چه باید کرد؟

کسی که درگیر مساله خودکشی است هر نوع کمک برای رهایی از این فکر و عمل را می‌پذیرد به ویژه از سوی کسی که به او دلبستگی عاطفی دارد. بنابراین خوب است که به او نشان بدهید که همیشه و هر زمان که نیاز به کمک دارد در کنارش خواهید بود و حمایتش می‌کنید.

علاوه بر این خوب است که درباره چیزهایی که اورا شاد، غمگین، نگران، عصبی، امیدوار، ناامید، آرام و خسته می‌کند حرف بزنید. آدم شدیدا افسرده بیش از هرچیزی نیاز به کسی دارد که حرف‌ها و احساساتش را با او درمیان بگذارد. پس اگر می‌خواهید واقعا موثر باشید، این طرز فکر و زندگی‌تان را تغییر بدهید فرصتی فراهم کنید تا او بیشتر حرف بزند. هرچند که این حرف‌ها از نظر شما غیرمهم، تکراری، ناامیدکننده و خسته کننده باشند.

به طور یقین شما برای درمان بیماری همسرتان نیاز به یک متخصص دارید اما به جز جلسه‌های روان پزشکی و روان‌شناسی شما می‌توانید قدم‌های مهمی برای درمان بردارید.

تلاش برای ایجاد یک رابطه خوب، تحمل روزهای سخت افسردگی همسرتان، تلاش برای برقراری رابطه، به آغوش گرفتن، بوسیدن، تماس جسمی زیاد 7 مراقبت‌ روحی و جسمی، توجه به تغذیه، فراهم کردن یک محیط شاد و امن، تشویق برای تغییر سبک زندگی بهترو فراهم کردن بستری برای یک زندگی بهتر در آینده کارهایی بزرگ و بسیار مهم هستند که فقط از دست شما برمی‌آید. وضعیت زندگی شما ممکن است گاهی سخت باشد، او می‌خواهد تمام روز در تختخواب بخوابد و چیزی نخورد و این شما را ناراحت و حتی عصبانی می‌کند اما تنها راه تغییر این وضعیت این است که او را وادار کنید حرکت کند و خودش را از این انزوا بیرون بیاورد. خیلی از اوقات این چالش برانگیز است اما اگر شما واقعا نمی‌خواهید اتفاق بدی بیفتد و همه چیز درست شود باید صبور و پرتحمل باشید. مطمئن باشید اگر از راه درستی وارد شوید او کمک و حمایت شما را پس نمی‌زند. مهم این است که بدانید باتوجه به شخصیت و روحیات شریک زندگی‌تان چطور باید این مساله را حل کنید.

بدون شک او نیاز به راه‌حل‌های شما دارد، دست‌هایی می‌خواهد که رهایش نکنند و انگیزه‌ای می‌خواهد که مشکلاتش را حل کند. اگر شما آن فردی هستید که رابطه عاطفی درستی با او دارد می‌توانید این شریط را فراهم کنید.

منبع: سلامت نیوز