چرا اینستاگرام برای آیپد اپلیکیشن نمی‌سازد؟

۲۷ مهر ۱۳۹۵

۸

روز گذشته کاربران ویندوز 10، به ویژه افرادی که از این سیستم‌عامل روی تبلت استفاده می‌کنند، از شنیدن خبر عرضه شدن اپلیکیشن اینستاگرام برای ویندوز 10 خوشحال شدند. این اپلیکیشن به نظر بسیار خوب می‌رسد؛ البته اگر این حقیقت عجیب را در نظر نگیریم که تنها اگر دستگاه شما صفحه‌نمایش لمسی داشته باشد امکان آپلود عکس را خواهید داشت.

چرا اینستاگرام برای آیپد اپلیکیشن نمی‌سازد؟

اما این موضوع بار دیگر اعتراض برخی از طرفداران اینستاگرام را نسبت به یکی از نواقص بارز در پرونده‌ی آن به همراه داشته است: چرا اینستاگرام هنوز اپلیکیشنی که برای آیپد بهینه شده باشد عرضه نکرده است؟

بله امکان استفاده از اپلیکیشن اینستاگرام روی آیپد وجود دارد ولی این اپلیکیشن برای آیفون طراحی شده است. حتی یافتن و نصب کردن این اپلیکیشن روی آیپد هم کاری پیچیده و دشوار است. اگر آیفون نداشته باشید مجبور خواهید بود در اپ استور روی تب Featured ضربه بزنید، کلمه‌ی Instagram را جستجو کنید، گزینه‌ای را که در سمت بالای راست صفحه قرار دارد به iPhone Only تغییر دهید تا سرانجام بتوانید اپلیکیشن را دانلود کنید. و حال که اپلیکیشن را در اختیار دارید آماده‌ی زوم کردن باشید، چرا که اپلیکیشن از ابعاد و رزولوشن مخصوص آیفون استفاده می‌کند. امکان دیدن اکانت اینستاگرام از طریق نسخه‌ی وب روی سافاری هم وجود دارد ولی در آن صورت هم امکان آپلود کردن عکس را نخواهید داشت. موضوع این نیست که اینستاگرام از نیاز افراد اطلاع ندارد. کاربران برای سال‌های متمادی از این موضوع گله می‌کرده‌اند. اما درک کردن دلیل واقعی بی‌توجهی اینستاگرام، نیازمند بررسی کردن متمهان پرونده است که مهم‌ترین آن‌ها فیسبوک و اپل هستند.

فیسبوک از نظر تاریخی جزو طرفداران آیپد محسوب نمی‌شود. چیزی نزدیک به یک سال طول کشید تا فیسبوک حتی اپلیکیشن خودش را برای آیپد منتشر کند. در کل به نظر می‌رسد فیسبوک عجله‌ای برای انتشار اپلیکیشن‌های مخصوص آیپد نداشته باشد. فیسبوک در مقایسه با آیپد، برای آیفون دو برابر بیشتر اپلیکیشن تولید کرده است. البته عرضه نشدن اپلیکیشن‌هایی مثل Stickered و Selfied احتمالا برای کاربران آیپد موضوع مهمی نیست، ولی نشان می‌دهد که اولویت فیسبوک چیست.

سپس به اپل می‌رسیم. در زمان استیو جایز خصومت بسیار زیادی بین فیسبوک و اپل وجود داشت. هرچند به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر شرایط آرام گرفته باشد ولی ظاهرا عدم تفاهم‌ها همچنان باقی مانده است. در نهایت به ساده‌ترین جواب می‌رسیم: فیسبوک فکر می‌کند، و به احتمال زیاد درست هم تشخیص داده، که با وجود دوربین پیشرفته‌تر آیفون 7، اغلب کاربران اینستاگرام ترجیح می‌دهند از آیفون برای عکاسی استفاده کنند.

در هر حال به نظر می‌رسد که فعلا تنها چاره‌ی کاربران اینستاگرام روی آیپد، یافتن راه حل‌های جایگزین باشد. ولی کسی از آینده خبر ندارد. مدل‌های جدید آیپد به زودی از راه خواهند رسید و شاید همراه با آن‌ها کاربران اینستاگرام هم به اپلیکیشن رویایی خود برسند. یا اگر این آرزو محقق نشود شاید حداقل به اپلیکیشنی برسند که لازم نباشد خیلی روی آن زوم کنند.

منبع: دیجی کالا