پیشنهادهایی برای والدین و کودکان در تابستان

۰۴ مرداد ۱۳۹۵

۲۱

در تعطیلات تابستان کودک شما بیشتر از روزهای دیگر سال نیاز به توجه دارد. با کمی حوصله و صرف وقت می‌توانید تفریحات سالمی را برای فرزندتان در نظر بگیرید.

پیشنهادهایی برای والدین و کودکان در تابستان

روزهای تابستان با آنکه طولانی‌‌تر از دیگر روزهای سال هستند ولی خیلی زود تمام می‌شوند و اگر قرار باشد برای برنامه ریزی کردن کمی تنبلی کنید، متوجه می‌شوید که فرصت‌تان چقدر زود تمام شد و نتوانستید کاری از پیش ببرید.

مسافرت، کلاس‌‌های تفریحی و آموزشی، رفتن به پارک تئاتر و سینما، کتاب خواندن و... از فعالیت‌های مناسب این فصل هستند.

ممکن است گرمای هوا برخی از والدین را از تصمیم‌گیری‌هایشان منصرف کند ولی برای این مشکل نیز می‌توان تدابیری اندیشید برخی از والدین با شروع تابستان، به فکر فرو می‌روند که قرار است سه ماه برنامه‌ریزی‌های قبلی‌شان بهم بخورد و هر روز شاهد نق‌زدن‌های فرزندشان باشند.

کمپ‌های تابستانی گران‌قیمت هستند و حتی برخی از والدین دوست ندارند در تابستان فرزندانشان در کمپ به سر ببرند. اما پارک‌های آبی گزینه‌های خوبی در این رابطه هستند.

دیدار با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها خوب است ولی کودکان ترجیح می‌دهند این دیدارها تنوع داشته باشند.

سرگرم کردن کودکان در تابستان

چگونه می‌توان با ساده‌ترین و ارزان‌ترین شیوه‌ها کودکان خود را در طول تابستان سرگرم و مشغول نگاه داشت؟

- با آنها بازی‌های سنتی و قدیمی که مربوط به دوران کودک خودتان است بازی کنید.

- بگذارید که آنها در آشپزی به شما کمک کنند.

- اجازه دهید که با دست‌های خودشان برخی کارهای دستی را بسازند.

- حتما مشغول یک ورزش باشند مثل فوتبال، دوچرخه‌سواری و...

سرگرم کردن کودکان در تابستان

- آنها را به بازدید از جاذبه‌های زیبای شهر خود ببرید مثل موزه‌ها.

برای شروع هر برنامه‌ای، ابتدا باید ارزیابی‌های لازم را کنید، اینکه چقدر می‌توانید برای اینکار هزنیه کنید. برنامه‌های شما باید متناسب با بودجه‌تان باشد.

- در طول دوران مدرسه، به دلیل پرداختن به امور و تکالیف مدرسه، کودکان نمی‌‌توانند کارهایی که دوست دارند را انجام دهند.

آنها ترجیح می‌دهند که بیشتر بازی کنند ولی بازی کردن باید سازمان یافته و برپایه اصول و منطق باشد تا وقت کودکان چندان هم به بطالت نگذرد.

تابستان فصل درس و کتاب و مدرسه نیست و قرار نیست که کودک شما حتماً صبح زود از خواب بیدار شود و هر چه سریع‌تر خود را به مدرسه برساند اما از طرفی هم منطقی نیست که تمام طول روزهای بلند تابستان فقط و فقط بازی کند شما می‌‌توانید با یک برنامه‌ریزی به جا، کاری کنید که کود‌ک‌تان هم فرصت بازی داشته باشد مردم در این مدت چیزهایی نیز یاد بگیرد و تجربه به دست آورد.

- درس خواندن و مدرسه رفتن یک برنامه اجباری است ولی در طول تابستان می‌توانید به فرزندتان اجازه دهید تا کارهایی که دوست دارد را نیز انجام دهد.

ورزش‌هایی که به آنها علاقه دارد، شنا، موسیقی و... همه از فعالیت‌هایی هستند که علاوه بر جنبه آموزشی، جنبه تفریحی نیز دارند.

پیشنهادهایی برای والدین و کودکان در تابستان

برای کودکان خود در طول تابستان بیشتر کتاب بخوانید

از یک کتاب که چند بخش دارد شروع کنید و هر روز یک بخش کتاب را بخوانید می‌توانید زمان کتاب خواندن را با برخی کارها با نشاط‌تر و جالب‌تر کنید مثلا یک غذای میان وعده تهیه کنید و به فرزندتان بگویید که در حین کتاب خواندن از آن نیز بخورد و خودتان نیز او را همراهی کنید.

کارهای هنری و دستی انجام بدهید

با کاغذهای رنگی ساده می‌‌توانید ماسک‌های متفاوت و جالب صورت تهیه کنید در انجام اینکار کودک خود را همراهی کنید و یا اینکه روی کار او نظارت داشته باشید.

حالا پس از آماده شدن می‌توانید با کمک ماسک‌ها با آنها بازی کنید...

منبع: زندگی انلاین