آنچه که باید در مورد عفونت‌های گوش کودکان بدانید

۱۱ مهر ۱۳۹۵

۹

اگر نوزادتان بی‌قرار است و مدام دست‌هایش را به گوشش می‌برد و یا کودکتان با گریه به شما می‌گوید که گوشش خیلی درد می‌کند، یاد درمان‌های خانگی نیفتید و او را یکراست پیش دکتر برید چون ممکن است «عفونت گوش میانی» شنوایی کودکتان را تحت تأثیر قرار دهد.

آنچه که باید در مورد عفونت‌های گوش کودکان بدانید

بنابر‌این ما در گفتگو با دکتر حمیدرضا رادان، متخصص کودکان و نوزادان، از او درباره عفونت‌های گوش پرسیدیم.

دکتر حمیدرضا رادان، با اشاره به اینکه اوج ابتلا به عفونت‌های گوش میانی (OM)، در دوسال اول زندگی است، می‌گوید: « جالب است بدانید بیشتر از 80 درصد بچه ها حداقل یک‌بار تا سه سالگی به عفونت گوش میانی مبتلا می‌شوند. عفونت‌های گوش میانی (OM) شایع‌ترین علت کم شدن شنوایی کودکان است به‌طوری که ممکن است شنوایی کودک حتی تا سطح50 دِسی‌بِل (db) کاهش پیدا کند.

پس از 2‌سالگی احتمال ابتلا به این بیماری کم می‌شود اما دوباره در سنین قبل از مدرسه احتمال بروز آن افزایش پیدا می‌کند. به ویژه درکودکانی که دچار ضعف یا اختلال در سیستم ایمنی هستند و یا لوله‌ی استاش گوش‌شان ازنظر ساختمانی مشکل دارد. »

عفونت گوش میانی درپسر بچه‌ها شایع‌تر است. بر همین اساس دکتر رادان درباره عوامل بروز عفونت گوش می‌گوید: « این بیماری در کودکانی که در خانواده‌های پر‌جمعیت بزرگ می‌شوند و سطح بهداشت پایینی دارند و بچه‌هایی که تغذیه خوبی ندارند بیشتر دیده می‌شود. یکی دیگر از عوامل زمینه‌ای مهم در بروز عفونت گوش کودکان، دود سیگار است و هر چه بچه‌ها بیشتر در معرض دود سیگار باشند، به همان اندازه احتمال ابتلا به عفونت‌های گوش در آنها افزایش می‌یابد.

فصل زمستان هم یکی دیگر از زمینه‌های ابتلا به عفونت گوش است چون عفونت‌های ویروسی در این فصل بیشتر اتفاق می‌افتند ممکن است ابتلا به عفونت گوش هم بیشتر شود. در بچه‌هایی که مبتلا به سندروم‌هایی مانند شکاف کام یا سندروم دان هستند، عفونت گوش بیشتر مشاهده می‌شود. »

علائم ابتلا به عفونت گوش در کودکان زیر 1 سال، با بی‌قراری و تغییرات در خواب و خوراک‌شان قابل تشخیص است و آنها مدام به طرف گوش خود دست می‌برند. اما کودکان بزرگ‌تر از درد گوش‌شان شکایت می‌‌کنند و آن را به پدر و مادر‌هایشان می‌گویند.

با استفاده از روش‌های بسیار ساده‌ای می‌توان از عفونت گوش در کودکان جلوگیری کرد. به همین دلیل دکتر رادان درباره پیشگیری و درمان آن توضیح می‌دهد: « تماس نداشتن با افرادی که بیماری‌های تنفسی دارند، دوری از دود سیگار، تغذیه با شیر مادر و تزریق واکسن مناسب بر علیه میکروب‌های شایعی که باعث عفونت گوش شده‌اند در پیشگیری از بروز این بیماری بسیار موثر هستند. درمان‌های خانگی مانند گرم کردن یا سرد کردن ناحیه‌ی گوش توصیه نمی‌شود و همین که والدین به موقع کودک‌شان را برای معاینه پیش پزشک ببرند و او را درمان کنند، از کم‌شنوایی او جلوگیری می‌کنند. »

منبع: نی نی سایت