چشمه میشی؛ یکی از پرآب‌ترین و خنک‌ترین چشمه‌های زاگرس

۱۵ تیر ۱۳۹۵

۱۶

چشمه میشی، پر آب و سر زنده، از برف کوه‌های دنا سرچشمه می‌گیرد. این چشمه زیبا که در شمال شرقی شهر سی سخت و در استان کهکیلویه و بویراحمد آرام گرفته، یکی از بهترین مقاصد طبیعت گردی در این استان است.

چشمه میشی؛ یکی از پرآب‌ترین و خنک‌ترین چشمه‌های زاگرس

چشمه میشی یکی از  جاذبه‌های  طبیعی زیبای استان  کهکیلویه  و بویراحمد است که در  چهار  کیلومتری شمال شرقی شهر «سی‌سخت»  قرار دارد.

میشی یکی از پرآب‌ترین و خنک‌ترین چشمه‌های زاگرس بوده که آن را چشمه “بشو” نیز می‌نامند.

چشمه میشی

چشمه میشی  چشمه‌ای  همیشگی و از  مهمترین  چشمه‌های منطقه  سی‌سخت  به شمار می‌رود که در امتداد دره‌ای طولانی با شیب نسبتاً تند روان است. جویبار پرآب و  سپیدرنگ  آن همچون رشته‌های مروارید زینت‌بخش دره‌ای است که  آب‌چشمه  را به زمین‌های کشاورزی  پایین  دست  آن می‌رساند.

چشمه میشی

میشی علاوه بر تأمین  آب‌ شرب  شهر  سی‌سخت،   تأمین  کننده  آب کشاورزی باغات سیب و انگور و گردوی  سی‌سخت  و روستاهایپایین  دست  است. آب زلال و گوارای آن خستگی هر رهگذری را از تن خارج می‌کند.

چشمه میشی

سردی آب این چشمه به حدی است که تا فاصله  800  متری از محل جوشش نمی‌توان دست را در آن نگاه داشت. در اسطوره‌ها آمده است که کی خسرو به امیر اهورامزدا در این چشمه سر و تن بشست و در غاری آرامید.

چشمه میشی

چشمه در  دره‌ای  جاری است که اگر کمی چشم بچرخانید و  آن  سوی  دره را نگاه کنید،   صخره‌های  سنگی و بلند و زیبای آنوسوسه‌تان  می‌کند  که از آنها بالا بروید. این  صخره‌ها  که در زمستان پوشیده از برف هستند، در تابستان فرصت خوبی برای  صخرهنوردی  به شما  می‌دهند.

چشمه میشی

مردم محلی به چشمه میشی، چشمه بشو هم  می‌گویند. در  کتاب‌های  تاریخی هم که جستجو کنید  می‌بینید  که منطقه دنا را  با  نامهمین چشمه  می‌شناختند. چشمه میشی یا بشو البته با  افسانه‌های  کهن از سلسله کیانیان و دوره کیخسرو شاه  نام  آورش  گرهخورده  است.

چشمه میشی

آن  گاه  که  شاه کیخسرو به دستور اهورامزدا در همین مکان  می‌بایست  غسل  می‌گرفت  و تاج شاهی را به جانشین خود  لهراسبمی‌داد  و همان شد که چشمه “بشو” نام گرفت.

تصویر7
چشمه میشی

چشمه میشی در فاصله  پنج  کیلومتری شمال شرقی شهر  سی  سخت، مرکز شهرستان دنا  قرار  گرفته  است.

مسیر دسترسی به چشمه میشی

چشمه میشی

از یاسوج با طی مسیر  35  کیلومتری به سمت شمال غرب، به  سی  سخت  می‌رسید، شهری که مرکز شهرستان دنا است و  جاذبه‌هایتفریحی و طبیعی زیبایی را در خود  جای  داده  است. از  سی  سخت مسیر چشمه میشی را در پی بگیرید. مسیری که تنها با طی  5کیلومتر  شما  را  به چشمه  می‌رساند. چند کیلومتر  اول  این جاده آسفالته است، در انتهای مسیر آسفالته رستوران و  کافه‌ای  برای پذیرایی از مسافران و گردشگران وجود دارد.   پس  از  آن  باید مسیر جاده شوسه را دنبال کنید تا به چشمه برسید. همچنین  در بالادست این نقطه و بر بلندی‌های جنوب جاده، آبگیر زیبایی در دامنه کوه‌های  برف  پوش  شکل  گرفته  که دریاچه کوه گل نامیده می‌شود.

بهترین فصل برای بازدید از چشمه میشی

بهار چشمه میشی، سرشار از جریان و  سر  زندگی  است، اما  خنکای  هوای تابستانی در این منطقه و  صخره‌هایی  که انتظار  شما  رامی‌کشند، تابستان را  به  عنوان  بهترین فصل برای بازدید از این چشمه پیشنهاد  می‌کنند.

منبع: کجارو