یاهو اطلاعات ایمیل ها را تقدیم نهادهای جاسوسی آمریکا می‌کند

۱۵ مهر ۱۳۹۵

۷

یاهو که میلیون ها ایرانی از خدمات پست الکترونیک آن برای تبادل اطلاعات استفاده می کنند، تمامی اطلاعات ایمیل های دریافتی کاربران را در اختیار اف بی آی و آژانس امنیت ملی آمریکا قرار می دهد.

یاهو اطلاعات ایمیل ها را تقدیم نهادهای جاسوسی آمریکا می‌کند

چهار منبع مطلع که 3 نفر از آن ها کارکنان سابق یاهو هستند، اطلاعاتی تکان دهنده را درباره همکاری صمیمانه یاهو با نهادهای جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا افشا کرده اند که نشان می دهد چگونه شرکت های فناوری آمریکایی به ابزار دست کاخ سفید تبدیل شده اند. بر اساس این افشاگری به دنبال درخواست دولت آمریکا از یاهو در سال 2015، این شرکت بی سروصدا برنامه رایانه ای را روی سرورهای خود نصب کرد تا از این طریق تمامی ایمیل های دریافتی صدها میلیون کاربر خود را برای یافتن کاراکترها و اطلاعات مورد نظرش جست وجو کند. البته مشخص نیست نهادهای جاسوسی وابسته به دولت آمریکا از این طریق به دنبال یافتن چه نوع اطلاعاتی بوده اند، ولی از یاهو خواسته شده بود یکسری حروف مشخص را در این ایمیل ها جست وجو کند.

اگر چه قبلا هم اعلام شده بود شرکت هایی مانند گوگل، فیس بوک، مایکروسافت، ای او ال، اسکایپ و... هم دسترسی آنی آژانس امنیت ملی آمریکا به داده های کاربران خود را ممکن کرده اند. اما این امر هرگز از سوی این شرکت ها مورد پذیرش قرار نگرفته بود و از سوی دیگر این افشاگری ها نشان نمی داد که شرکت های مذکور دسترسی به اطلاعات تمامی ایمیل های کاربران را به این سهولت برای دولت آمریکا ممکن کرده باشند. کارشناسان شنود و نظارت مخفیانه می گویند این نخستین موردی است که یک شرکت اینترنتی با خواسته های یک شرکت اطلاعاتی برای جست وجوی محتوای پیام ها در این سطح گسترده همکاری کرده است. به گزارش رویترز، به گفته منابع آگاه، درخواست برای جست و‌جوی اکانت‌های یاهو میل به شکل یک حکم محرمانه به گروه حقوقی یاهو ارسال شد. یاهو در پاسخ به پرسشی درباره این مسئله صرفا به گفتن این مسئله بسنده کرد که "یاهو یک شرکت تابع قانون است و از قوانین آمریکا تبعیت می کند. این اظهار نظر خود به منزله تایید این رسوایی است. "این اقدام در داخل یاهو به تنش هایی میان مدیران عالی رتبه این شرکت منجر شده است. مدیر عامل یاهو با مخفی کاری، از برخی مهندسان شرکت خود خواسته بود برنامه ای برای استخراج اطلاعات مختلف از ایمیل های کاربران طراحی کنند و زمانی که «الکس استوماس» مدیر امنیت اطلاعات یاهو چند هفته بعد از نصب این برنامه از موضوع مطلع می شود از یاهو استعفا می دهد و در فیس بوک مشغول به کار می شود. وی در آن زمان دلیل این کار را نگرانی از اقداماتی دانسته بود که به امنیت کاربران یاهو آسیب می زند. این متخصص امنیتی در همان زمان هشدار داده بود که به دلیل ضعف در برنامه نویسی برنامه جاسوسی مهندسان یاهو، هکرها می توانند به ایمیل های ذخیره شده میلیون ها کاربر دسترسی یابند و بنابراین می توان دلیل موفقیت هکرها در سرقت اطلاعات حداقل یک میلیارد حساب کاربری ایمیل یاهو را همین اقدام نادرست یاهو دانست. برخی منابع خبری تعداد حساب های کاربری هک شده یاهو را بیش از 3میلیارد مورد عنوان کرده اند. شایان ذکر است پس از درز اخبار رصد اطلاعات محرمانه کاربران یاهو توسط سازمان اطلاعات آمریکا، اسنودن از کاربران خواست حساب‌های خود را ببندند.

فرا خبر

شرکت‌های اینترنتی و تلفنی آمریکا در ارائه اطلاعات مشتریان به آژانس‌های امنیت اطلاعات سابقه دارند اما بعضی از مقامات دولتی سابق و کارشناسان امنیت اطلاعات اظهار کرده‌اند هرگز درخواستی به گستردگی مورد یاهو مشاهده نکرده‌اند. در واقع این اولین بار است که مشخص می شود یک شرکت اینترنتی آمریکایی با درخواست نهادهای جاسوسی این کشور برای جست وجو در تمامی پیام های دریافتی کاربران موافقت می کند. پیش از این اخباری درباره جاسوسی از اطلاعات ذخیره شده کاربران یا اسکن بخش کمی از اطلاعات حساب های کاربری به طور آنی و لحظه به لحظه منتشر شده بود. طبق اصلاحیه سال 2008 قانون Foreign Intelligence Surveillance Act یا فیسا برای شنود و رصد اطلاعات خارجی، سازمان های اطلاعاتی آمریکا به راحتی می توانند از شرکت های ارائه دهنده خدمات تلفن و اینترنت بخواهند داده های کاربران را به دلایلی مانند مقابله با حملات تروریستی در اختیارشان بگذارند. می توان حدس زد که اف بی آی و آژانس امنیت ملی آمریکا از گوگل، مایکروسافت، فیس بوک و دیگر شرکت های فناوری آمریکا هم درخواست های مشابهی را مطرح کرده باشند. این شرکت ها مدعی شده اند اقدامی مشابه با اقدام یاهو انجام نداده اند. اما افشاگری های سال 2013 اسنودن از همکاری نزدیک این شرکت ها با آژانس امنیت ملی آمریکا برای دسترسی به داده های کاربران خبر داده بود. در هر حال، افشای چنین رسوایی های امنیتی، بیش از پیش ضرورت تکمیل هر چه سریع تر شبکه ملی اطلاعات و همچنین راه اندازی سرویس های بومی قدرتمند مانند سیستم عامل، موتور جست و جو و ایمیل بومی را آشکار می کندتا بتوانند ضمن میزبانی سرورهایشان در ایران و حفظ محرمانگی اطلاعات، نظر کاربران را نیز تامین کنند.

منبع: خراسان