حریم خصوصی در مقابل همسر

۰۵ خرداد ۱۳۹۵

۴۳

در زندگی روزمره نیز رعایت فاصله با دیگران لازم و ضروری است. ارتباط با دیگران بسته به نقش شان در زندگی ما، باید با فاصله های مختلفی تعریف شود. همان طور که در یک ترافیک سنگین که خودرو ها سرعت ندارند، به فاصله خیلی کمی از هم حرکت می کنند و مشکلی پیش نمی آید، در خط سرعت یک بزرگراه، باید فاصله چند متری رعایت شود تا خطر تصادف کاهش یابد. این قانون در روابط ما آدم ها هم صادق است اما اصل قانون این است: همیشه فاصله ای باید رعایت شود، حال چند سانتی متر یا چند متر!

حریم خصوصی در مقابل همسر

ما با همه افراد زندگی مان باید فاصله ای را رعایت کنیم. این قانون استثنا ندارد اما میزان این فاصله ها خیلی متفاوت است. حتی در خانه و زندگی مشترکمان نیز باید فاصله ای وجود داشته باشد، حال فاصله ای به اندازه چند میلی متر!

حریم شخصی همان فاصله ای است که ما با دیگران رعایت می کنیم و دلمان نمی خواهد وارد آن شوند. اطلاعات، احساسات و چیزهایی که می خواهیم برای خودمان بماند و در یک قاب شیشه ای به معرض نمایش نگذاریم.

برخی فکر می کنند صمیمیت یعنی از بین بردن حریم شخصی یکدیگر. این فکر اشتباه به نابودی مرزها و در نهایت از بین رفتن احترام می انجامد و رابطه را آسیب پذیر می کند. درست است حریم شخصی که با یک دوست یا همکار داریم، زیر یک سقف بی معنی است و مرزهای کمتری بین ما و همسرمان وجود دارد اما باید مراقب باشیم همین مرزها را از بین نبریم. این که کسی را بی نهایت دوست داریم دلیل نمی شود نامه های شخصی اش را بی اجازه بخوانیم. این چیزی است که همسران در فرهنگ ما به اشتباه معنی کرده اند.

برای آن که زندگی زناشویی مان به مشکل برنخورد، بهتر است فاصله مطمئن را در زیر یک سقف هم رعایت کنیم. شاید اکنون تعریف مشخصی از حریم خصوصی در مقابل همسر نداشته باشید، به این مثال ها توجه کنید:

ایمیل باز همسرم!

ممکن است لپ تاپ را باز کنید و ببینید همسرتان از ایمیلش خارج نشده! در چنین حالتی چه کار خواهید کرد؟ با  کنجکاوی  تمام ایمیل ها ی آمده و ارسال شده را جستجو می کنید تا به محتوای پیام های آنلاین همسرتان پی ببرید یا آن صفحه را می بندید و به کار خودتان می رسید؟ شما اجازه ندارید نامه های همسرتان را باز کنید مگر آن که خودش در جریان باشد. نامه مجازی و واقعی ندارد!

وقتی تلفن همراهش را جا می گذارد

فکر کنید که یک روز همسر شما از خانه خارج می شود و تلفن همراهش را جا می گذارد و بر فرض محال برای برداشتن آن برنمی گردد!! شما چه عکس العملی نشان خواهید داد؟ اگر سراغ پیام های دریافتی و ارسالی اش می روید یا تماس های گرفته شده و دریافتی اش و فهرست تلفن همراهش را بررسی می کنید، بهتر است بدانید که مفهوم حریم شخصی در زندگی زناشویی را نمی شناسید. شما فاصله مطمئن از همسرتان را رعایت نکرده اید!

رازها و حرف هایی برای نگفتن

همه ما اتفاقاتی در گذشته مان داریم که دلمان نمی خواهد بر ملا شود یا موضوعاتی در خانواده مان اتفاق می افتد که ترجیح می دهیم همسرمان چیزی از آن نفهمد مانند اختلاف بر سر ارثیه که مادر و دایی مان سال هاست برای آن باهم سر سنگین هستند! ممکن است کسی بخواهد برای همسرش توضیح دهد و کسی صلاح نداند، مشکل جایی شروع می شود که همسر کسی که ترجیح می داده بعضی موضوعات مانند راز در زندگی اش بماند، بخواهد به روش کارآگاهی یا اعتراف گیری، از آن سر در بیاورد. اگر شما هم چنین عادتی دارید و برای همسرتان این حق را قائل نیستید که رازی داشته باشد، یعنی همسر شما یک فایل باز نشده از زندگی اش در خانه مشترک تان نمی تواند داشته باشد و این موضوع برای خیلی ها قابل تحمل نیست.

نباید به سمت فتح تمام فضاهای شخصی همسرتان پیشروی کنید. هر کسی باید بسنده کند به مقداری که خودش نیز می تواند تحمل کند. حواستان باشد، به میزانی که فتح می کنید، اجازه فتح شدن هم باید بدهید.

اصرار به فهمیدن تمام عرصه های یک نفر باعث می شود آن رابطه از یک رابطه سالم زناشویی به یک رابطه مغشوش برسد. ضمن این که مجاورت زیادی نوعی ندیدن همدیگر هم به دنبال می آورد. این اتفاقی است که ناگزیر پیش می آید. مقداری دوری برای راحت تر و بهتر دیدن همدیگر لازم است، چیزی که بسیار نزدیک باشد، راحت قابل رویت نیست. اگر هم دیده شود، همه جوانبش دیده نمی شود.

صمیمیت در جاده زندگی به معنی چسبیدن خودرو ها به هم نیست و باید در کنار هم حرکت کنیم اما فاصله لازم را با یکدیگر لحاظ کرده و وارد حریم خصوصی همسرمان نشویم. هر زمانی که لازم باشد چیزی را بدانیم، به ما گفته خواهد شد. زندگی با کسی که گوش هایش را تیز کرده و ذره بین دستش گرفته تا ما را واکاوی کند، کار سختی است.

منبع: آکا ایران