اتحاد غول‌های فناوری برای 10برابر کردن سرعت رایانه‌های سرور

۲۴ مهر ۱۳۹۵

۷

تعدادی از بزرگترین شرکت های فناوری جهان مانند گوگل، آی بی ام و دل برای ارتقای سرعت و کیفیت رایانه های سرور با یکدیگر متحد شدند.

اتحاد غول‌های فناوری برای 10برابر کردن سرعت رایانه‌های سرور

نتیجه این همکاری ارتقای ده برابری سرعت دسترسی کاربران اینترنت و دیگر شبکه های اطلاع رسانی به داده ها و خدمات مورد نظر خواهد بود. بدین منظور ویژگی هایی موسوم به OpenCAPI در طراحی رایانه های سرور رعایت خواهد شد. با اعمال این مشخصات در طراحی سرورها، پردازنده های مرکزی این رایانه ها با سرعت بیشتری می توانند داده ها را از طریق سخت افزارها منتقل کنند و عملکرد حافظه، تجهیزات شبکه ای و.... نیز بهبود می یابد.

OpenCAPI حاصل تلاش کنسرسیومی متشکل از شرکت های ای ام دی، دل، ای ام سی، گوگل، اچ پی، آی بی ام، ملانوکس، میکرون، ان ویدیا و Xilinx است.

با استفاده از OpenCAPI سرعت ارتباط پردازنده های مرکزی رایانه های سرور با شتاب دهنده های بخش سخت افزار از حداکثر 16 گیگابیت در ثانیه فعلی به 25 گیگابیت در ثانیه افزایش می یابد. با این تحول اجرای آنی و بدون تاخیر برخی برنامه های سنگین و پیچیده بر روی رایانه های سرور و دسترسی لحظه به لحظه به داده های آنها بر روی رایانه های عادی متصل، تسهیل می گردد.

تحول مذکور تاثیر قابل توجهی بر شرکت های مالی، بانک ها و علومی همچون علوم زیستی، خودآموزی ماشینی و غیره می گذارد. انتظار می رود سرورهای سازگار با OpenCAPI از نیمه دوم سال 2017 توسط شرکت هایی مانند آی بی ام و با همکاری گوگل و Rackspace عرضه شوند.

اولین سرور از این نوع که Zaius نام دارد مجهز به پردازنده های POWER9 خواهد بود. قیمت این سرورها هنوز اعلام نشده است.

منبع: مهر