علائم بیماری سوفل قلبی نوزادان چیست؟

۱۸ مرداد ۱۳۹۵

۲۳

یک فوق تخصص نوزاد گفت: سوفل قلبی یا همان صدای ناهنجار قلبی از بیماری های شایع قلبی نوزادان است که در صورت نادیده گرفتن آن تهدیدی برای سلامت کودک به شمار می رود.

علائم  بیماری سوفل قلبی نوزادان چیست؟

پیمانه علیزاده فوق تخصص نوزاد اظهار داشت: اگر در معاینه اولیه نوزاد توسط پزشک صدای اضافه ای شنیده شود باید در هفته سوم و چهارم تولد مجدد به پزشک قلب مراجعه کرد.

وی افزود: تشخیص صدای اضافی و ناهنجار قلب برعهده پزشک است اما اگر والدین در روزهای اول همراه نوزاد ریز فاکتورهایی نظیر تپنده بودن و فعالیت قسمت پیشین قلب نوزاد، سابقه مرگ ناگهانی در خانواده، غربالگری پالس اکسی متری غیرطبیعی، کبودی؛ تنگی نفس، تنفس تند، شکل غیرطبیعی نوزاد، انواع ناهنجاری نوزاد و... را مشاهده کردند باید به پزشک متخصص کاردیولوژیست مراجعه کنند.

این فوق تخصص نوزاد در خصوص سوفل قلبی نوزادان گفت: تشخیص زودهنگام بیماری ها سهم مهمی در درمان همه بیماری ها دارد در سوفل قلبی نیز با ارجاع زودهنگام و درمان های دارویی و در صورت نیاز جراحی می توان در کاهش تهدید سلامت موثر بود.

علیزاده گفت: والدین نباید هر صدای قلب را به سوفل قلبی نسبت دهند اما در صورت وجود علائم فوق در نوزادشان، به پزشک متخصص قلب مراجعه کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان