پنجشنبه‌بازار میناب بازاری تاریخی در بخش مرکزی شهرستان میناب

۱۳ تیر ۱۳۹۵

۱۹

پنجشنبه‌ها در میناب و بازار آن چنان تنوع رنگ و هنر زیاد است که برخی از این بازار به‌عنوان موزه‌ای از فرهنگ و هنر به جا مانده از دوران کهن میناب یاد می‌کنند و به واقع هم همین گونه است. پنجشنبه‌بازار میناب بازاری تاریخی در بخش مرکزی شهرستان میناب در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

پنجشنبه‌بازار میناب بازاری تاریخی در بخش مرکزی شهرستان میناب

نخستین ساعات از ششمین روز هفته هزاران نفر از اقصی نقاط هرمزگان و استان‌های هم‌جوار هرکدام کالاهای خود را به بازار میناب آورده و در آن به فروش می‌گذارند. پنج‌شنبه بازار در مرکز شهر میناب قرار دارد. از یک سو به بازار می‌رسد و از سوی دیگر به میدان اصلی شهر متصل می‌شود. این بازار از گذشته‌های دور باهدف عرضه صنایع دستی و تولیدات سنتی و خانگی به راه افتاد. در قدیم راسته و قسمت‌های مختلف مجموعه پنج‌شنبه بازار میناب عبارت بودند از: راسته سلمانی‌ها، راسته هیزم فروش‌ها، راسته علوفه فروش‌ها، راسته سبدباف‌ها یا سبد فروشان و راسته میدان مسابقه که ویژه فروش حیواناتی نظیر اسب و الاغ بود. این بازار محل عرضه صنایع دستی و تولیدات سنتی و خانگی است. از جمله محصولاتی که در گذشته در پنج‌شنبه بازار میناب عرضه می‌شد می‌توان به کوزه، کوار، گراشی، سبد، حصیر، دم کش، اشترگلی (اشترکو)، گشته سوز، قفس مرغ و ده‌ها نوع صنایع دستی دیگر اشاره کرد که هر کدام حاصل دسترنج زنان و مردانی پر تلاش و خستگی‌ناپذیر است. این محصولات اغلب از مرغوبیت خاصی برخوردار بوده است و انواع آنها به بیش از 160 قلم می‌رسد بیشتر حاصل دست زنان هنرمند منطقه است. به جرأت می‌توان گفت در 95 درصد صنایع دستی شهرستان میناب زنان نقش‌آفرینی می‌کنند؛ به گونه‌ای که در محل استقرار جدید بازار که در بلوار ساحلی واقع شده، چیزی حدود 100 غرفه به‌صورت کاملاً سنتی از برگ و چوب نخل ساخته شده و بخشی از آن به صنایع دستی زنان این شهرستان شامل انواع نوارهای تزئینی اختصاص دارد.

پنج شنبه بازار میناب

پیشینه

پنج‌شنبه بازار میناب با قدمت چند صد ساله خود هنوز یکی از بازارهای مهم محلی است که از دوران گذشته به جا مانده است. این بازار نمایشگاهی است از انواع کارهای دستی، هنری و فرهنگی شرق هرمزگان. کمتر جای در ایران شما می‌توانید چنین تنوعی را در یک روز و در یک جا پیدا کنید.

اما فارغ از همه جذابیت‌های فرهنگی، هنری و گردشگری، بازار سنتی میناب را می‌توان پایگاه بزرگ تجاری و اقتصادی نامید که هم از قدمت بالایی برخوردار است و هم خاطرات ناگفته فراوانی دارد، تا جایی که مورخان و گردشگران زیادی از رونق و اهمیت پنجشنبه بازار میناب در نوشتار خود یاد کرده‌اند. گابریل آلفونس، پزشک و محقق اتریشی، به همراه همسرش درابتدای سده اخیر سه بار به ایران سفر کرده است. او از بازار میناب دیدن کرده و چنین تصویری از آن ارائه می‌دهد.

«در آنجا از اطراف و اکناف مردم بدوی چادرنشین گرد هم می‌آیند، چه از کوهستان چه از دشت، بلوچ‌ها با لباس‌های رنگارنگ، بشاکردی‌های ژنده پوش، مردم آراسته و جدی رودان و رودبار. به خصوص سبدهای زیبا آنجا عرصه می‌شود و... »

پنج شنبه بازار میناب

پنجشنبه بازار میناب در حدود 90 سال قبل سال (1308) گابریل آلفونس

وجود این بازار با جذابیت‌های ویژه‌اش در کنار نخلستان‌ها و باغات بزرگ موجب شده تا میناب همواره در تجارت و مبادله و تولید و کسب و کار جایگاه ویژه‌ای در هرمزگان قدیم و شهرهای جنوب ایران داشته باشد.

این بازار که روزهای پنج‌شنبه هر هفته رونق می‌گرفت نه تنها اهالی این شهر، بلکه پذیرای کسبه و خریدارانی از شهرهایی مانند جیرفت، کهنوج، منوجان، نودژ، رودان، رودخانه، بشاگرد، سندرک، سیرجان، سیریک، جاسک، بندرعباس و داراب بود. حضور مردم در این مکان فراتر از یک فعالیت اقتصادی بوده است، در کنار دادوستدهای رایج فرصت دیدوبازدید بیشتر و حتی وصلت و... در این بازار صورت می‌گرفته است.

در میناب مراکزی چون بازاری، توج مهره، پاچارتاوان، نخل ابراهیمی از عمده بازارهای هفتگی در گذشته بوده که احتمال می‌رود از دوره صفوی به بعد این مراکز به پنجشنبه بازار میناب انتقال یافته و در چند سال اخیر که جابه‌جایی صورت گرفت باعث شد به نوعی آن پنج‌شنبه بازار شکل سنتی خود را از دست بدهد.

پنج شنبه بازار
پنج شنبه بازار میناب

پنج‌شنبه بازار میناب گذشته پر رونقی را پشت سر گذاشته است. روزهایی که هجوم جمعیت به این بازار به اوج خود می‌رسید، صدای همهمه مردم و کسبه در هم می‌آمیخت صنعتگران مینابی در گوشه‌ای از بازار مشغول ساخت محصولات خود در انظار عمومی بودند و این بازار در واقع یک نمایشگاه گسترده از توانایی‌های مردم این منطقه بوده است. کوزه‌ای سفالی مانند جهله از جمله صنایعی بوده است که با دستان هنرمندان روستای شهوار میناب شکل می‌گرفت و البته مشتریان فراوانی داشته است. مورخان سابقه این صنعت را مربوط ده هزار سال پیش یعنی دوره باستان می‌دانند به جز میناب در منطقه کلپورگان بلوچستان نیز کار می‌شود.

سفال کلپورگان

امروز از گذشته با رونق پنجشنبه بازار میناب خبری نیست در اثر ساخت‌وسازهای عریض و طویل و بی‌قاعده این مکان فرهنگی-تاریخی هر روز کوچک‌تر از گذشته می‌شود. فروشندگان پنج‌شنبه بازار توسط شهرداری هر روز به گوشه‌ای رانده می‌شوند. این روزها عده‌ای از فروشندگان توسط شهرداری در حاشیه رودخانه میناب مستقر شده‌اند و عده‌ای دیگر بر حسب همان عادت دیرینه در این مکان تاریخی که اصلا دیگر رونق گذشته را ندارد حاضر می‌شوند. اما امروزه این بازار خیلی از آن رونق گذشته برخوردار نیست و هر روز رنگ و بوی قدیمی خود را از دست می‌دهد. با زیاد شدن مغازه‌های ثابت در سطح شهر به‌ویژه اطراف بازار، امروزه اهمیت این بازار به طور چشمگیری کاسته شده، به گونه‌ای که شاید بود و نبود آن به حال بسیاری از مردم فرق نکند و کسانی که در این بازار بساط پهن می‌کنند بر اساس عادت دیرینه خود اقدام به این کار می‌کنند.

پنج شنبه بازار میناب
پنج شنبه بازار میناب

وضعیت حال بازار

پنج شنبه بازار میناب

در گذشته و زمانی که مکان این بازار از مرکز شهر به بلوار ساحلی انتقال پیدا نکرده بود در گوشه‌ای از بازار، پیرمردان و پیرزنانی مشاهده می‌شدند که با لباس‌های سنتی نشسته و به ساخت صنایع دستی مشغول بودند و مردم را به طور طبیعی با استادکاران تولید این محصول آشنا می‌کردند و زیبایی خاصی را به بازار می‌دادند و آن را از حالت یک نمایشگاه بی‌روح بیرون می‌آوردند که در بازار جدید خبری از این فعالیت به صورت زنده مشاهده نمی‌شود. هر چند اکنون آنچه در پنج‌شنبه بازار میناب عرضه می‌شود با گذشته تفاوت دارد و این بازار آن رنگ و بوی قدیم را ندارد، اما می‌توان گفت در بازار میناب هنوز می‌توان از همه زیبایی‌های زندگی جنوب جلوه‌هایی را دید.

پنج شنبه بازار میناب

امروز اما این بازار به دلیل مشکلات بهداشتی به معضلی برای شهر میناب تبدیل شده است. متاسفانه پنج‌شنبه بازار میناب به دلیل عرضه انواع مواد غذایی بهداشتی و غیربهداشتی، برنج، فروش و ذبح غیر بهداشتی دام به مشکل اصلی و معضل بهداشتی شهر میناب تبدیل شده. و اگر معایب و مشکلات آن حل نشود چه بسا به‌زودی شاهد برچیده شدن کامل این بازار سنتی باشیم.

منبع: کجارو