مناسب ترین گیاهان دارویی برای پوست و مو از دیدگاه طب سنتی (2)

۳۰ مرداد ۱۳۹۵

۱۹

در این مقاله تاثیر گیاهان دارویی بر پوست و مو، با کاربردهای تعداد دیگری از گیاهان از قبیل آویشن، گندم، جوانه، هاماملیس، چای سبز، دم اسب و... در زیبایی آشنا می‌شوید.

مناسب ترین گیاهان دارویی برای  پوست و مو از دیدگاه طب سنتی (2)

آویشن:   از آویشن به عنوان تقویت کننده و ضدعفونی کننده در فرآورده‌‌های مناسب پوست‌های چرب استفاده می‌شود با توجه به مطالعات مختلف در منابع پزشکی و داروشناسی تعدادی از گیاهان از جمله آویشن شیرازی، حنا، سیر و بومادران فرآورده‌‌های گیاهی مؤثر بر سالک را دارند.

روغن کتان (تهیه شده به روش سرد):   حاوی ترکیبات مؤثری مانند اسید لینولئیک است که برای محافظت و تقویت پوست، جلوگیری از بروز چروک و برطرف کردن بسیاری از بثورات جلدی مؤثر است.

همچنین در تهیه بسیاری از محصولات ویژه  پوست‌های خشک و تیره به کار می‌رود. برای سوختگی و پوسته پوسته شدن پوست نیز می‌توان از روغن کتان استفاده کرد.

گندم (Wheat)، جوانه و گل گندم:   حاوی ویتامین A-E است، آنتی اکسیدان بوده، نرم کننده و مرطوب کننده است و به علت داشتن پیش‌ساز ویتامین A، ضدچروک می‌باشد.

هاماملیس:   گیاهی است که در فرآورده‌های دارویی و آرایشی متعددی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و برای جلوگیری از بروز چروک و تقویت پوست به کار می‌رود.

از طرفی به عنوان  ضد عرق کاربرد داشته و دارای خاصیت ضد التهابی ملایم می‌باشد و در درمان آسیب‌های خفیف زیر بغل ناشی از عرق سوز شدن، مفید است.

چای:   در طب سنتی از روغن درخت چای به عنوان داروی التیام بخش و ترمیم کننده زخم استفاده می‌کنند که ضدقارچ و ضدعفونی کننده است و جهت ماساژ پوست‌های معمولی و خشک مناسب است.

این گیاه در تهیه لوازم آرایشی کاربرد دارد. از طرفی عصاره چای سبز دارای اثرات آنتی اکسیدان، مرطوب کننده، نرم کننده و ضد چروک است. چای سبز پوست را در مقابل اشعه ماوراء بنفش محافظت کرده و ضد پیری پوست است.

همچنین چای سبز و چای سفید نقش حفاظتی و مؤثری برای پوست در مقابل آفتاب دارند.

دم اسب:   در طب سنتی به علت دارا بودن سیلیس آزاد، دارویی مؤثر در درمان زخم‌ها به شمار می‌رود. دمکرده دم اسب پوست بدن را تمیز، خستگی را برطرف و از پیری زودرس و شلی پوست جلوگیری می‌کند.

همچنین این گیاه در بالا بردن خاصیت ارتجاعی و مقاومت پوست نقش دارد و می‌تواند در موارد مرگ سلولی اثر درمانی ترمیمی در بافت ایجاد کند.

گیاهان دارویی

کاکائو:   دارای فعالیت آنتی اکسیدان و ضد التهاب می‌باشد. ماده اولیه بسیاری از کرم‌هاست و به عنوان پاک کننده استفاده می‌شود. از طرفی خوردن کاکائو می‌تواند پوست را در مقابل اشعه ماوراء‌بنفش حفاظت کند.

همچنین کاکائو بر بهبود زخم تأثیر فراوانی دارد.

بومادران:   گیاه بومادران دارای اثرات ضد التهابی بوده و برای درمان التهابات پوستی، زخم‌ها و سوختگی‌ها استفاده می‌شود.

بومادران برای تهیه کرم یا لوسیون‌های محافظ آفتاب به کار رفته و در ترکیب لوسیون‌های مخصوص رفع شوره سر از آن استفاده می‌شود همچنین این گیاه در التیام زخم سالک نیز به کار می‌رود.

بابونه:   گونه‌‌های مختلفی دارد که در تهیه انواع کرم، لوسیون، شامپو، صابون‌های مخصوص و فرآورده‌های ویژه حمام استفاده می‌شود. روغن بابونه را می‌توان برای تهیه کرم‌های مرطوب کننده و نرم کننده صورت به کار برد. برای محافظت پوست، برطرف کردن جوش و التهابات جلدی، چربی و شوره سر مؤثر است. بابونه در التیام زخم کاربرد دارد. بیشترین کاربرد پوستی بابونه، از بین بردن خارش، التهاب و ضایعات پوستی است.

گل همیشه بهار:   ضد التهاب بوده و جهت درمان زخم‌ها و التیام پوست به ویژه در سوختگی‌ها تأثیر زیادی دارد. در استحکام پوست نقش داشته و پوست را در برابر آفتاب و اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند. مرطوب کننده بوده و در تهیه لوازم آرایشی استفاده می‌شود.

هوفاریقون (گل راعی):   و عصاره قرمزرنگی که از آن به دست می‌آید، در تهیه فرآورده‌های آرایشی ویژه پوست‌های چرب و برای درمان عوارض مختلف پوست مثل ضایعات پوستی زونا و تقویت پوست‌های خسته به کار می‌رود.

جهت جلوگیری از بروز چروک زودرس پوست مؤثر است و موجب لطافت و شفاف شدن پوست می‌شود. از هوفاریقون برای تمیزکردن پوست‌های چرب استفاده می‌شود.

این گیاه ترمیم کننده زخم‌ها بوده و اثرات آنتی باکتریال داشته و در درمان سوختگی‌ها و آفتاب سوختگی کاربرد دارد، به طوری‌ که در یک مطالعه مشخص شده است پماد حاوی عصاره گلهای هوفاریقون علاوه بر آثار آنتی سپتیک باعث درمان سریع‌تر سوختگی شده است. علاوه براین در ترمیم التهابات پوستی و سرطان پوست به کار می‌رود زیتون (Olive) ویتامین A و E دارد و آنتی اکسیدان، ضدالتهاب، التیام بخش، مرطوب کننده و ضد خارش است و اثر زیادی بر روی سوختگی‌های پوستی دارد. پوست را در برابر نورآفتاب و اشعه ماوراء‌بنفش محافظت میکند.

نارگیل (Coconut):   حاوی اسید میریستیک بوده و در تهیه فرآورده های آرایشی به عنوان نرم کننده، مرطوب کننده و پاک کننده کاربرد دارد.

پوست را در برابر آفتاب و اشعه ماورا بنفش محافظت می‌کند و در ترمیم زخم‌ها نیز به کار می‌رود. بادام تلخ دارای فعالیت آنتی اکسیدانی است و بادام شیرین و روغن فندق به عنوان نرم کننده، مرطوب کننده و پاک کننده در فرآورده‌های مخصوص پوست‌های خشک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آب گوجه‌فرنگی:   در تهیه بسیاری از کرم‌ها، لوسیون‌ها و فرآورده‌های آرایشی جهت لطافت، زیبایی، پاکسازی و تقویت پوست به کار رفته و از بروز چین و چروک‌های زودرس جلوگیری می‌کند.

گیاهان دارویی زیادی می‌توانند در پیشگیری و درمان بیماری‌های پوستی نقش داشته و استفاده از آنها چه به‌صورت سنتی و چه در تهیه فرآورده‌های دارویی و آرایشی مورد استفاده قرار گیرد.

به‌دنبال تحقیقات مختلف روی گیاهان متعدد، اثرات تعداد زیادی از آنها از نظر علمی اثبات شده که می‌توان از این اطلاعات جهت تولید فرآورده‌های دارویی و آرایشی استفاده کرد.

منبع: زندگی آنلاین