چگونه موقعیت مکانی خود را در اسنپچت، فیسبوک، توییتر و اینستاگرام پنهان کنیم

۱۹ مهر ۱۳۹۵

۹

چندی پیش خبری از یکی از هنرپیشگان معروف هالیوودی مطرح شد که او در زمان اقامت در هتلی در پاریس مورد سرقت مسلحانه قرار گرفته است. هنوز مشخص نیست که آیا عامل این سرقت مربوط به لو رفتن محل اقامت او بر اساس نوشتههای خودش در شبکههای اجتماعی صورت گرفته باشد. بعضی معتقدند که پستهای مکرری که از جانب خود او قبل از سرقت در فضای مجازی منتشر شده اطلاعاتی را در اختیار عاملان پشت این حمله قرار داده است.

چگونه موقعیت مکانی خود را در اسنپچت، فیسبوک، توییتر و اینستاگرام پنهان کنیم

خیلی از مواقع مطالبی که در صفحات مجازی به اشتراک گذاشته میشود، ممکن است به موضوعی که ارسال کننده حتی تصور آن را هم نمیکرده ربط پیدا کند. همه باید به این نکته توجه داشته باشند که هر چیزی را که در محیطهای مجازی به اشتراک میگذارند (فرقی نمیکند که شما فرد مشهوری باشید یا نباشید) باید با دقت و وسواس همراه باشد. این روزها حتی کوچکترین اطلاع رسانی ممکن است سرنخهایی را در اختیار مجرمان قرار دهد تا به سمت شما جذب شوند.

اگر قصد ندارید از ارسال مطلب به شبکههای اجتماعی دست بردارید، مراحلی وجود دارد که با رعایت آن میتوانید از خود محافظت کنید. در ادامه به مواردی خواهیم پرداخت که شما در مورد حسابهای کاربری فعلی خود در شبکههای اجتماعی معروف باید به آن توجه داشته باشید.

Snapchat

هر چند اسنپچت به شما اجازه نمیدهد موقعیت مکانی دقیق خود را شبیه به روشهایی که سایر شبکههای اجتماعی مثل فیسبوک و اینستاگرام امکان آن را فراهم میکنند، به مطالب ارسالی خود ضمیمه کنید، اما اسنپهای شما همچنان میتوانند بیشتر از آن چه شما تصور میکنید به بیرون درز پیدا کنند.

برای مثال، ژئوفیلترها میتوانند به راحتی منطقه، محل برگزاری یک مراسم یا رویداد خاص را شناسایی کنند. این میتواند به طور بالقوه در زمانی که شما چیزی را در Story خود به اشتراک میگذارید، مشکل‌آفرین باشد. از آن جا که این اسنپها بر پایه ساختار زمانی ایجاد میشوند میتوانند راحتتر موقعیت مکانی شما را در زمانهای مشخص ردگیری کنند.

یکی از روشهای پیشگیری از این مشکل این است که شما تنها در وضعیت پرواز (airplane mode) مطالب خود را به اسنپچت ارسال کنید. در این حالت با وجودی که این اپلیکیشن قابلیت ذخیره را به طور فعال در اختیار ندارد اما شما همچنان میتوانید پستهای خود را ذخیره کنید. بعدا وقتی از حالت پرواز خارج شدید با فشردن گزینه سعی مجدد (retry) میتوانید در پستهایی که ارسال آنها با شکست مواجه شده عکس نیز اضافه کنید.

علاوه بر این، برای بهروزرسانی خاطرات جدید شما میتوانید عکسهایی را در Story خود به اشتراک بگذارید که در بخش Camera Roll شما ذخیره شده است. همچنین عکسهایی که کمتر از 24 ساعت از ارسال آنها گذشته باشد به همان شیوه معمول، یعنی بدون نوار سفید رنگی که وقتی شما عکسهای قدیمیتر را به اشتراک میگذارید نمایش داده میشوند، ظاهر خواهند شد.

Instagram

هر چند اینستاگرام به طور پیش فرض موقعیت مکانی عکسهای شما را تگ نمیکند، اما همچنان این احتمال وجود دارد که شما به طور ناخواسته و بدون این که متوجه این موضوع باشید موقعیت مکانی خود را به اشتراک بگذارید. نسخه قبلی اینستاگرام به عکسها اجازه میداد وقتی شما در حال آپلود آنها بودید حتی با وجودی که شما به طور دستی یک موقعیت مکانی را تعریف نکرده بودید این موقعیت مکانی را به شکل برچسب جغرافیایی اضافه کند. این به این معنا است که ممکن است شما به طور تصادفی موقعیت مکانی خانه یا محل کار خود را تگ کرده باشید و این احتمال وجود دارد که بدون این که متوجه شده باشید این اطلاعات را در اختیار دیگران قرار دهید.

برای بررسی این موضوع نگاهی به Photo Map خود (تبی که در پروفایل شما با علامت سوزن مکان یاب مشخص شده است) بیاندازید و با زوم کردن موقعیت مکانی عکسهای خود را پیدا کنید و به مناطق اطراف محل کار یا زندگی خود توجه ویژه داشته باشید.

اگر میخواهید یک تگ را حذف کنید گزینه edit را در گوشه سمت راست بالای صفحه اپلیکیشن انتخاب کنید و بعد با انتخاب عکس، برچسب جغرافیایی (geotag) آن را پاک کنید و روی done تقه بزنید تا تغییرات ذخیره شود.

این اپلیکیشن در حال حاضر نقشههایی را ایجاد میکند که تنها توسط صاحب حساب کاربری قابل دسترس است. اینستاگرام همچنین در صدد حذف قابلیت Photo Map است و به همین دلیل این مشکل خود به خود برطرف خواهد شد. اما تا آن زمان و محض احتیاط بد نیست آن را بررسی کنید.

Facebook و Twitter

اگر شما در آخرین بهروزرسانی پستهای خود موقعیت مکانیتان را به اشتراک گذاشته باشید، هم فیسبوک و هم توییتر به طور خودکار در پستهای بعدی شما نیز از موقعیت مکانیتان استفاده خواهند کرد. توجه داشته باشید که به طور پیش فرض هر دو اپلیکیشن به جای موقعیت مکانی دقیق تنها شهر را نشان میدهند و هیچ کدام نیز جزئیات مربوط به شهر را نمایش نخواهند داد.

اگر میخواهید در بهروزرسانی مطالب فیسبوک خود یک مکان مشخص را ضمیمه کنید، باید گزینه مربوط به این کار را به مطلب خود اضافه کنید. به همین ترتیب، در توییتر نیز شما میتوانید قابلیت Foursquare را اضافه کنید.

در هر دو اپلیکیشن، این کار باعث میشود تا مطلب شما (اگر به صورت عمومی به اشتراک گذاشته شده باشد) از طریق موقعیت مکانی قابل جستجو باشد. بنابراین بهتر است تا قبل از ترک محل از به اشتراک گذاری موقعیت دقیق مکانی خود خودداری کنید. علاوه بر این، توییتر یک گزینه با عنوان share precise location دارد که بهتر است در اغلب موارد از آن اجتناب کنید.

به جای پاک کردن خود تگ موقعیت مکانی، بهترین کاری که شما میتوانید انجام دهید این است که از ارسال محتوایی که میتواند به شناسایی موقعیت مکانی شما کمک کند (لااقل تا وقتی که این مکان را ترک نکردهاید) اجتناب کنید.

مثل هر موضوع دیگری، تا وقتی که از چیزی مطمئن نشدهاید، بهتر است با احتیاط با آن رفتار کرده و همه جنبههای آن را در نظر بگیرید. و در نهایت، تنها به دلیل قضاوت و حرف دیگران از پاک کردن یک مطلب نترسید.

منبع: شبکه