تفاوت عمیقی میان تنبیه کردن و تربیت کردن

۰۵ خرداد ۱۳۹۵

۵۹

در فرزند پروری تفاوت عمیقی میان تنبیه کردن و تربیت کردن وجود دارد. هنگامی که کودکان مرتکب اشتباه می شوند، برای گرفتن راهنمایی و آموزش به والدین خود چشم می دوزند. با این حال، روش های مختلفی که پدر و مادر برای پادرمیانی اتخاذ می کنند در توانایی کودک برای درس گرفتن از اشتباهات خود تأثیر فراوانی دارد.

تفاوت عمیقی میان تنبیه کردن و تربیت کردن

تنبیه چیست؟

تنبیه روشی برای مجازات کودکی است که مرتکب خطا شده است. تنبیه اغلب حاصل احساس سرخوردگی و ناامیدی والدین است و برای کودک حامل این پیام است که "من بد هستم. " تنبیه معمولاً نشان دهنده این است که والدین عاجزانه در تلاش برای تسلط بر موقعیت هستند و درصددند به کودک ثابت کنند که "من مسئول هستم چه تو بپسندی چه نپسندی. "

والدین مستبد اغلب کودکان خود را تنبیه می کنند. هنگامی که کودکان می پرسند که چرا اجازه ندارند کاری را انجام دهند اغلب به آن ها پاسخ داده می شود: "چون من گفتم! " این چنین رفتاری اغلب این پیام را به کودک انتقال می دهد که نظر او به هیچ وجه اهمیتی ندارد و قادر به تصمیم گیری برای خود نیست.

یکی از انواع تنبیه، کتک زدن است. اگر کودکی برادرش را بزند و از طرف والدینش تنبیه فیزیکی شود این مطلب به او القا خواهد شد که چون بد بوده، مادرش او را کتک زده است.

نمونه های دیگری از تنبیه می تواند شامل، ندادن اجازه خروج از خانه به یک نوجوان، یا بیرون انداختن اسباب  بازی کودکی که اتاقش را مرتب نکرده است، باشد.

, آکا ایران، مجله اینترنتی، مجله, [categoriy]

مشکلات تنبیه کردن

به گزارش آکاایران:   تنبیه کردن  مشکلات زیادی دارد. یکی از مشکلات آن این است که به کودک نمی آموزد چطور رفتار کند. برای نمونه اگر کودکی برادرش را بزند و به این دلیل از والدینش کتک بخورد نمی آموزد دفعه بعد که از دست برادرش عصبانی شد چه باید بکند.

تنبیه به کودکان می آموزد که نمی توانند کنترل خود را به دست داشته باشند. آن ها یاد می گیرند که والدینشان باید رفتارها و احساسات آن ها را مدیریت کنند؛ زیرا آن ها قادر به انجام این کار نیستند. آن ها همچنین نمی توانند برای خود تصمیم گیری کنند؛ چرا که همواره این والدین بودند که برای آن ها تصمیم گرفته اند.

هنگامی که کودکان مکرراً تنبیه می شوند، ممکن است وقتی به سنین بزرگ سالی رسیدند از خود رفتارهای خصمانه و پرخاشگرانه بروز دهند. هنگامی که کودکی تنبیه می شود به تنها چیزی که فکر می کند میزان خشمی است که نسبت به والدین خویش احساس می کند و به هیچ وجه بر اشتباهی که مرتکب شده و درس گرفتن از آن تمرکز نمی کند. رفتار والدینی که فرزند خود را تنبیه می کنند اکثر اوقات متناقض است و این می تواند برای بچه ها ایجاد اضطراب کند.

تربیت چیست؟

هدف تربیت این است که به کودکان مهارت های جدیدی آموزش داده شود، مهارت هایی چون مدیریت رفتارهای خود، حل مشکلات، و کنار آمدن با احساسات خویش. تربیت، به بچه ها یاد می دهد چگونه از اشتباهات خویش درس بگیرند و در آینده راه های بهتری برای حل مسئله پیدا کنند.

تکنیک های تربیتی شامل کارهایی مانند "گوشه نشانی" است. برای مثال، اگر کودکی عصبانی شود و  اسباب بازی  اش را پرت کند، او به طور موقت از محیطی که در آن رفتار نامناسب رخ داده جدا می شود، در این فاصله زمانی کودک می تواند آرامش خود را بازیابد. هدف گوشه نشانی این است که به کودک آموزش داده شود زمانی که ناراحت است چطور خود را آرام کند تا بتواند در آینده به جای پرت کردن  اسباب بازی  هایش به خود آرامش دهد.

, آکا ایران، مجله اینترنتی، مجله, [categoriy]

برای تربیت کردن باید از روش های معتبری استفاده کرد که در آن ها رفتارهای جایگزین به بچه ها آموزش داده می شود. لازم است عواقب منفی ای که برای کودک در نظر گرفته می شود با کار اشتباهی که او انجام داده مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، اگر کودکی شام خود را کامل نخورده است از دسر محروم شود ولی به او گفته شود فردا شب اگر شامش را کامل بخورد می تواند دسر هم بخورد.

تربیت ممکن است شامل روش های پیش گستری برای تقویت مهارت های جدید باشد، روش هایی مثل استفاده از تحسین و یا سیستم پاداش ده ی. تربیت همچنین به پرورش یک رابطه مثبت بین کودک و  پدر  و مادرش کمک می کند. در این روش ها، کودک به طور منظم توجه مثبت دریافت می کند تا انجام رفتارهایی باهدف جلب توجه از سوی او کاهش یابد.

استراتژی های تربیتی مؤثر زیادی وجود دارند که والدین با استفاده از آن ها می توانند به فرزند خویش بیاموزند چطور به بزرگ سالانی مسئول تبدیل شوند. استراتژی های تربیتی که برای سنین مختلف مناسب هستند به کودکان کمک می کند که در روابط خود با دیگران احساس امنیت کنند و عزت نفس خویش را افزایش دهند.

تربیت راهی مناسب است که با  محبت به کودک  نشان دهید خواستار امنیت او هستید، به او آموزش دهید که برای خود تصمیماتی مناسب بگیرد و استقلال پیدا کند.

منبع: آکا ایران