روش هایی برای آشناکردن کودک با مدرسه

۰۱ تیر ۱۳۹۵

۳۱

هر روز برای فرزندتان کتاب بخوانید. بگذارید خودش کتاب را در دست نگه دارد و آن را ورق بزند.

روش هایی برای آشناکردن کودک با مدرسه

خیلی زود زمان مدرسه رفتن فرزند شما فرا می‌رسد و هیچ چیز برای او ناراحت کننده‌تر از رفتن به مدرسه نیست. شما احساساتی می‌شوید، اما می‌دانید که زمان مدرسه‌رفتن رسیده است. تردید شما او را بیشتر مردد می‌کند؛ ولی اگر مطمئن باشید، کودک‌تان نیز همانگونه رفتار خواهد کرد.

حضور کودک در جمع دوستان

لحظه‌ای به عقب برگردید و به زمان‌هایی که وارد یک جمع غریبه می‌شدید، فکر کنید. با حضور در چنین جمعی چه احساسی به شما دست می‌داد؟ حالا از فرزندتان انتظار دارید که با قرارگرفتن در یک جمع غریبه از همان ابتدا رفتار مناسبی داشته باشد؟ بنابراین قبل از زمان مدرسه‌رفتن، او را با هر آنچه که در آنجا خواهد دید و احساسی که خواهد داشت، آشنا کنید.

به اتفاق کودک‌تان کتاب‌هایی راجع به مدرسه و پیش‌دبستانی بخوانید. احتمالاً روز اول مدرسه فرزندتان کسی را در کلاس نمی‌شناسد. برای این منظور می‌‌توانید از قبل فهرستی از اسامی بچه‌های کلاس را از طریق معلم و مسئولان مدرسه تهیه کرده و سعی کنید کودک‌تان را با یکی از آنها مرتبط کنید.

یک راه بسیار خوب برای آشناکردن کودک با مدرسه و برقراری ارتباط او با سایر کودکان، این است که در همسایگی خودتان خانواده دیگری بیابید که قرار است آنها نیز فرزندشان را به همان مدرسه یا پیش‌دبستانی بفرستند (البته اگر آنها نیز تمایل به برقراری ارتباط داشته باشند).

‌آنها می‌‌توانند این لحظات را با هم سپری کنند و تجربه نخستین روزهای مدرسه را با هم به دست آورند؛ چراکه در کنار هم احساس راحتی بیشتری خواهند کرد. در برخی مدارس و مهد کودک‌ها قبل از شروع مدرسه جلساتی با اولیا برگزار می‌شود و معلم‌ها و مربی‌ها والدین را برای این موارد راهنمایی می‌کنند.

آموختن مهارت‌ها

هیچ‌کس از فرزند کوچک شما انتظار ندارد از همان نخستین روزها تمام وظایفش را به درستی و تمام و کمال انجام دهد (معمولا 3-2 ماه بعد از شروع سال تحصیلی این اتفاق می‌افتد و او با تمام مقررات مدرسه آشنا می‌شود)، اما می‌توانید حتی قبل از شروع سال تحصیلی به او برخی مهارت‌های اصلی را بیاموزید تا این لحظات را راحت‌تر سپری کند. مثلاً اینکه باید همیشه منتظر بماند تا نوبتش شود یا اینکه نباید بدون اجازه به وسایل سایر بچه‌ها دست بزند (معمولاً در این سنین بچه‌ها بدون منظور اگر چیزی توجه‌شان را جلب کند، برمی‌دارند).

این آموزش‌ها اگر قبل از حضور در کلاس به کودک داده شود، ‌او نیز بهتر با محیط جدید ارتباط برقرار می‌کند. به او یاد دهید وقتی که درخواستی دارد، از کلمه «لطفاً» استفاده کند. وقتی ‌که معلم یا یکی از بچه‌های کلاس در حال حرف زدن است، صبر کند حرف آنها تمام شود و بعد خودش حرفش را بگوید.

شما می‌توانید فرزندتان را با برخی از کتاب‌ها نیز آشنا کنید. معلم‌ها، شاگردانی را که با کتاب‌های‌شان آشنا هستند، بیشتر دوست دارند. سعی کنید هر روز برای فرزندتان کتاب بخوانید. بگذارید خودش کتاب را در دست نگه دارد و آن را ورق بزند. اگر فرزندتان عادت کند که سؤالاتش را به‌راحتی بپرسد و به پاسخ برسد، بسیار خوب است. بنابراین وقتی که برایش کتاب می‌خوانید از او سوالاتی هم بپرسید تا او با فرایند فکر کردن نیز آشنا شود.

لازم است به او برخی مهارت‌های مربوط به مراقبت از خودش را نیز یاد دهید. به او بگویید که چگونه خودش بشقاب را از روی میز بردارد و در سینک ظرفشویی بگذارد، کفش‌هایش را در جاکفشی بگذارد، دست‌هایش را به‌خوبی بشوید و... انجام این کارها و یادگیری مهارت‌هایی که به حس استقلال او مربوط هستند، باعث افزایش اعتماد‌به‌نفس او می‌شوند؛ با این وجود اگر نتوانستید این مهارت‌ها را به او بیاموزید، نگران نباشید؛ چرا که در مدرسه آنها را خواهد آموخت...

منبع: زندگی آنلاین