آیا با نخوردن صبحانه لاغر می شویم؟

۱۳ مرداد ۱۳۹۵

۱۸

یک متخصص تغذیه گفت: باور ترک صبحانه برای کاهش وزن اشتباه بسیار بزرگ و رایج در بین افراد است.

آیا با نخوردن صبحانه لاغر می شویم؟

محمد تقی انوشه متخصص تغذیه؛ اظهار داشت: صبحانه محرک و تنظیم کننده متابولیسم یا سوخت وساز بدن است و حذف آن از دریافت میزان زیادی ویتامین و مواد مغذی ضروری مانند فیبرها جلوگیری می کند.

وی عنوان کرد از آنجایی که آغاز کارهای روزانه صبح انجام می گیرد و نیاز به انرژی بالایی داریم صبحانه مهترین وعده غذایی محسوب می شود که، 35 درصد کالری دریافتی بدن را تامین می کند و عدم آن باعث کاهش انرژی لازم برای انجام کارهای روز مره می شود.

انوشه تصریح کرد: نخوردن صبحانه هم باعث افزایش وزن شده و هم باعث کاهش وزن که این کاهش وزن کاذب بوده و عوارض بسیار زیادی دارد و افرادی که صبحانه میخورند تعادل وزنی بیشتری دارند.

این متخصص تغذیه بهترین زمان خوردن صبحانه را ساعت 6تا 8 صبح دانست و عنوان کرد: در این ساعات دستگاه گوارش معمولا پاکسازی شده است.

انوشه یک صبحانه مفید و کامل را مواد غذایی دانست که حاوی مقدار زیادی کربوهیدارت مانند غلات، نان های سبوس دار، میوه ها وسبزیجات و همچنین عسل، وپروتئین ها مانند انواع لبنیات، تخم مرغ و عدسی باشد.

وی در خصوص عوارض ناشی از نخوردن صبحانه به کاهش سطح هوشیاری و تمرکز افراد، تاثیر منفی بر روی وزن، عدم سلامت هورمونی، بی نظمی در قاعدگی، تحلیل انرژی جسمانی، کاهش قند خون، خستگی، ضربان قلب بالا و احساس گرسنگی مداوم اشاره کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان