داغستان جزئی از خاک ایران در زمان سلطنت فتح‌علیشاه قاجار بود

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

۴۶

شهر مخاچ‌قلعه با استان گیلان قرارداد خواهرخواندگی می‌بندد که توافق اولیه آن دوازدهم آوریل (24 فروردین 1395) در جریان مذاکرات یک هیئت ایرانی با مقام‌های این شهر در داغستان به دست آمده است.

داغستان جزئی از خاک ایران در زمان سلطنت فتح‌علیشاه قاجار بود

گروهی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری ایرانی پیشنهاد قرارداد خواهرخواندگی گیلان و مخاچ قلعه را مطرح کردند که «موسی موسایف» شهردار این شهر از آن استقبال کرده و دستور تهیه اسناد لازم را داده است.

همچنین در جریان دیدار هیئت ایرانی با «عبدالسلام گامیدوف» نخست‌وزیر داغستان برای سرمایه‌گذاری دو میلیارد دلاری در این جمهوری مذاکره شد.

داغستان جزیی از خاک ایران زمان سلطنت فتح‌علیشاه قاجار بود که همراه بخش‌های زیادی از دیگر مناطق کشور بر اساس قرارداد گلستان از پیکره‌ی کشور جدا شد و به اشغال  روسیه  تزاری درآمد.

در فصل سوم این قرارداد آمده است که در ازای صلح‌نامه ولایات قره‌باغ و گنجه که الآن موسوم به «الیزابت پول» است و الکای خوانین‌نشین شکی، شیروان، قوبٌه، دربند، بادکوبه و هر جا از ولایات طالش را با خاکی که الآن در تحت تصرف دولت روسیه است و تمامی داغستان، گرجستان، محال شوره گل، آچوق باش، کورنه، مینگرلی، آبخازی و تمامی الکا و اراضی که در میانه قفقازیه و سرحدات معینه‌الحاله بوده و نیز آنچه از اراضی دریای قفقازیه الی کنار دریای خزر متصل است مخصوص و متعلق به ممالک آمپیریه روسیه است می‌داند.

جمهوری داغِستان یا سرزمین کوهی با 50  هزار و 300  کیلومترمربع مساحت و حدود سه میلیون نفر جمعیت در سواحل غربی دریای خزر و در قسمت شرقی ناحیه قفقاز واقع‌شده و مرکز آن «مَخاچ‌قلعه» بزرگ‌ترین شهر این جمهوری است.

دربند دومین شهر داغستان نیز با تاریخ پنج‌هزارساله کناره خزر که از دوره ساسانیان تا قاجار شمالی‌ترین نقطه و دژ مرزی ایران به‌شمار می‌آمد، به‌عنوان ایرانی‌ترین، فارسی‌ترین و شیعی‌ترین شهر فدراسیون روسیه شهرت دارد و از دو هزار سال قبل تاکنون بافت و هویت سنتی خود را حفظ کرده و به همین دلیل در یونسکو ثبت‌شده است.

منبع: kojaro.com