آشنایی با مجموعه زیبای «باغ گل‌ها» در اصفهان

۲۷ خرداد ۱۳۹۵

۳۱

باغ گل‌های اصفهان در حاشیه جنوب شرقی میدان بزرگمهر و مجاور رودخانه زاینده رود تأسیس گردیده که شامل باغ صخره ای، باغ ایرانی، باغ گیاهان دارویی، باغ رز، آب نماها، برکه، آمفی تئاتر روباز، مجموعه پرچین، طرح گل فرشی ایرانی و... است.

آشنایی با مجموعه زیبای «باغ گل‌ها» در اصفهان

در عصری که رشد قارچ گونه صنایع آلاینده، محیط زیست انسان و موجودات زنده را به مخاطره انداخته و آلودگی هوا منشأ بسیاری از بیماری‌های تنفسی، قلبی و عروق شده و در زمانی که انسان در زیر چرخ‌دنده‌های ماشینیسم و توسعه صنعتی، لحظه‌های دردناک بیگانگی با طبیعت را تجربه می‌کند، مشاهده گل که سمبل لطافت و نماد زیبایی است و قرار گرفتن در فضایی دلنشین و سبز، فطرت زیبا دوستی انسان را بر می‌انگیزاند و موجبات تلطیف روح و روان آدمی را فراهم می‌کند.

در این راستا و در اقدامی کم‌سابقه، شهرداری اصفهان دریچه‌ای به  باغ  امید گشود و در زمینی به وسعت  67000 مترمربع در حاشیه زاینده رود، مجموعه زیبای «باغ گل‌ها» را به آلبوم دیدنی‌های شهر اصفهان افزود. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این مجموعه، وجوه چندگانه تفریحی، آموزشی، فرهنگی و تحقیقاتی آن و ارائه بیش از 700 گونه گیاهی متنوع است که در کنار عناصر و سبک مختصات باغهای سنتی ایران، متبلور گردیده است.

موقعیت جغرافیایی باغ گل‌ها

اطلاعات کلی

خوشبختانه از چند سال پیش به این سو، فضاهای سبز شهر اصفهان در پرتو برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌های شهرداری و سازمان پارک‌ها و فضاهای سبز گسترش یافته است و به گونه‌ای سرانه فضای سبز این شهر به ازای هر شهروند به مرز حدود 13/5  مترمربع رسیده که در یک مقایسه اجمالی به حداقل استاندارد جهانی یعنی 15 متر مربع نزدیک شده است.   این فضاهای سبز که مشتمل بر فضاهای دل‌انگیز حاشیه زاینده‌رود و پارک‌های محلی و کوهستانی و جنگلی است زیبایی، شادابی و پالایش نسبی هوای شهر اصفهان را باعث شده  است.

باغ گل ها اصفهان

ویژگی و امتیاز منحصربه‌فرد این باغ را باید در وجوه چندگانه تفریحی، فرهنگی، آموزشی و تحقیقی آن جستجو کرد که امید می‌رود با جذابیت‌های چشمگیر خود، استعدادهای توریستی شهر اصفهان را بیش از پیش افزایش دهد و تقویت کند.

باغ گل های اصفهان

این طرح به‌عنوان یکی از طرح‌های مهم و بزرگ «اصفهان+22» به بهره‌برداری  رسید  تا بدین‌وسیله بر زیبایی‌ها و مناظر دیدنی این شهر بیفزاید و دانشجویان و دانش‌پژوهان بتوانند از این مکان استفاده و اوقات فراغت خود را با گل و  گیاه سپری کنند.

در طراحی این باغ اقلیم خشک منطقه اصفهان مورد توجه قرار گرفته و آب به صورت فواره‌هایی کوتاه جریان می‌یابد و سرانجام به برکه برخورد می‌کند. همچنین عناصر و مختصات فرهنگ معماری سنتی اصفهان در بناهای این باغ تبلور عینی یافته است.

وسعت این باغ 2500 متر و ارتفاع آن 3 متر است و 250 گونه گیاهان صخره‌ای که نمایی از طبیعت را ارائه می‌کند، در این باغ کاشته شده است.

باغ گل های اصفهان

مکان‌های دیدنی باغ

آب‌نما

آبشار باغ گل ها

این آب‌نما در سمت شرقی باغ صخره‌ای قرار دارد و از ارتفاع چهارمتری حجم قابل توجهی از آب به داخل برکه ریزش می‌کند. در ساختمان آبشار از انواع سنگ‌های رودخانه‌ای استفاده شده تا آبشار کاملا طبیعی جلوه کند.

برکه

باغ گل ها اصفهان
باغ گل های اصفهان

به منظور تلطیف هوا و پرورش انواع گیاهان آبزی، در طرح باغ برکه‌ای به مساحت حدود 3500 متر مربع در ضلع جنوب شرقی باغ ساخته شده است.

محوطه باغ

باغ گل های اصفهان

سطح کلی قطعات باغ چمن‌کاری و با پیش‌بینی انواع باغچه‌ها در طرح‌های متنوع استفاده از گل‌های فصلی یک‌ساله، دوساله، دائمی و درخچه‌های زینتی ممکن می‌شود. در مرکز باغ طرح فرش که یکی از نقش‌های اصیل و دیرینه اصفهان است و گل و بوته و ترنج فرش از انواع و اقسام گل‌ها استفاده می‌شود. معابر باغ که حدود 5000 متر مربع است با نوعی کفپوش (سنگ‌های گرانیت) با طرح‌های خاص مفروش شده است.

باغ رز

باغ گل های اصفهان

در قسمتی از باغ، باغچه‌هایی به منظور کشت انواع گل رز در ایران در نظر گرفته شده است.

آمفی تئاتر روباز

آمفی تئاتر روباز

در ضلع شرقی باغ گل‌ها، در انتهای محور اصلی به منظور برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و مراسم جشن و سخنرانی، با استفاده از تنه درختان فضایی به شکل آمفی تئاتر پیش‌بینی ‌ شده که ظرفیت آن حدود 250 نفر است.

گلخانه

باغ گل ها اصفهان

به منظور پویایی باغ گل‌ها، با توجه به شرایط اقلیمی اصفهان و کمبود گل در فصل زمستان، مجموعه گلخانه به مساحت 700 مترمربع در ضلع شرقی باغ پیش‌بینی شده است که با فراهم کردن  انواع اقلیم در طول فصل زمستان بازدیدکنندگان می‌توانند نظاره‌گر انواع گل‌ها باشند.

نرده‌های اطراف باغ

باغ گل های اصفهان

با توجه به تنوع گل‌ها و گیاهانی که نیاز به مراقبت ویژه‌ دارند، اطراف باغ با نرده‌های ساده و دیوار سبز انواع پرچین محصور، به گونه‌ای که ضمن جلوگیری از تردد افراد به صورت دیواره‌ای سبز محدوده باغ را مشخص سازد.

باغ گیاهانی دارویی و خوراکی

باغ گل ها اصفهان
باغ گل های اصفهان

این مجموعه با مساحتی در حدود 1170 متر مربع دارای 132 گونه از انواع گیاهان دارویی و خوراکی موجود در مناطق مختلف ایران است که بر اساس یک سری مطالعات، انتخاب و نسبت به کشت آن اقدام شده است.

باغ سوزنی برگان

باغ گل ها اصفهان
باغ گل ها اصفهان

این قسمت دارای انواع درختان سوزنی برگ است که مساحتی بیش از 2166 مترمربع از باغ را به خود اختصاص داده و در منتهی‌الیه دریاچه واقع شده  است. تنوع گونه‌ها در این مجموعه بالغ بر 86 گونه است.

باغ گیاهان پیازی

باغ گل ها اصفهان
باغ گل ها اصفهان

این مجموعه نیز با انواع گیاهان پیازی شکل گرفته، همچنین سعی شده با استفاده از تعداد قابل توجهی از گونه‌هایی که با شرایط آب و هوایی اصفهان سازگاری دارند، منظره زیبایی به نمایش گذاشته شود. تعداد گونه‌های این مجموعه 38 گونه و مساحت آن بالغ بر 740 مترمربع است.

مجموعه گونه‌های زنبق

باغ گل ها اصفهان

این مجموعه نیز با مساحتی در حدود 900 مترمربع در ضلع شرقی باغ و در کنار آمفی تئاتر با تعداد 46 گونه گیاهی پیش‌بینی شده که دارای گونه‌های متعدد زنبق است.

مجموعه پرچین

باغ گل ها اصفهان

به منظور جداسازی و تفکیک قطعات مختلف از پرچین‌های متفاوت با گونه مورد، انواع شمشاد، و زرشک استفاده شده  که طول عملیات اجرایی در این بخش به 1540 متر می‌رسد.

مجموعه گونه‌های داوودی

باغ گل ها اصفهان
باغ گل ها اصفهان

این مجموعه نیز با مساحتی در حدود 900 متر مربع در ضلع شرقی باغ با تعداد 26 گونه گیاهی پیش‌بینی شده که دارای گونه‌های متعدد از گل‌های داوودی است.

راهرو اصلی

باغ گل های اصفهان

معابر اصلی و فرعی با استفاده از آب نماهایی به قطع 80×40 سانتی‌متر همراه با فواره‌ها متعدد اجرا شده  که طراوت و زیبایی خاصی به مجموعه بخشیده است. آب مورد استفاده از مرکز باغ به منتهی‌الیه آب نماها متصل شده و پس از برگشت مجدد به صورت چرخشی جریان می‌یابد.

برای  کاهش هزینه‌ کارگری و حداکثر استفاده از آب و همچنین ایجاد محیطی مرطوب، از آبیاری تحت فشار استفاده شده و کلیه سطوحی که امکان آبیاری بارانی در آن وجود دارد، تحت پوشش طرح فوق قرار گرفته است.

برای  تأمین نور مناسب و روشنایی باغ در شب از پایه‌های بلند به همراه پروژکتور جهت نورپردازی به روش متمرکز استفاده شده است. همچنین پایه‌های کوتاه با نور ملایم در مسیرهای حرکت پیش‌بینی‌ شده  است که فضای زیبایی را در شب ایجاد می‌کند.

با عنایت به فلسفه وجودی باغ مبنی بر ارائه انواع گل‌ها سازگار با شرایط آب و هوایی اصفهان مجموعا درقسمت‌های مختلف باغ تعداد 395 گونه گیاهی کاشته شده  است.

باغ گل های اصفهان
باغ گل ها اصفهان

منبع: کجارو