معرفی خودروهایی با موتور‌های حجیم

۲۰ تیر ۱۳۹۵

۱۶

امروزه خودروسازان به سمت استفاده از پیشرانه‌هایی با حجم پایین روی آورده‌اند؛ اما هنوز برند‌هایی نیز وجود دارند که علاقه‌ی وافری به استفاده از موتور‌های حجیم در محصولات تولیدی خود دارند.

معرفی خودروهایی با  موتور‌های حجیم

به نظر می‌رسد که پیشرانه‌های حجیم با تعداد سیلندر بالا به آهستگی به اواخر دوره‌ی حیاتشان نزدیک می‌شوند چرا که با پیشرفت تکنولوژی و البته اهمیت یافتن مساله‌ی محیط زیست و آلایندگی، امروزه اکثر خریداران ترجیح می‌دهند که پیشرانه‌های کوچک و کم مصرف را انتخاب کنند. خودروسازان نیز به مدد تکنولوژی های جدیدی نظیر پرخوران و تزریق مستقیم سوخت و غیره توانسته اند پیشرانه‌های کوچک ولی قدرتمندی را روانه‌ی بازار کنند.

برای مثال اگر به مشخصات بی‌ام‌و 328i دقت کنید متوجه خواهید شد که این پیشرانه‌ی چهارسیلندر دو لیتری از پیشرانه‌های سه لیتری 6 سیلندر قبلی که در 330i استفاده شدند هم قوی تر است، ضمن اینکه مصرف کمتری نیز دارد.

با این وجود اما هنوز خودروهایی بخصوص در آمریکا باقی مانده‌اند که همچنان قدرت بالای خود را مدیون پیشرانه‌های حجیم‌شان هستند. در ادامه لیست بزرگ‌ترین پیشرانه‌های به کار رفته در خودرو‌های تولید عمده‌ ذکر شده‌اند.

10. دوج چارجر و چلنجر (Charger/Challenger)

حجم موتور: 6.4 لیتر

بزرگ‌ترین پیشرانه‌های به کار رفته در خودروها

مدل‌های R/T این دو خودرو از پیشرانه‌ی هشت سیلندر خورجینی از نوع Hemi استفاده می‌کنند که حجمی معادل 6.4 لیتر دارد. این پیشرانه توانایی تولید 485 اسب بخار قدرت و 644 نیوتون متر گشتاور دارد. چنین قدرتی به چارجر شتابی در حدود 4 ثانیه بخشیده است.


9. لامبورگینی اونتادور (Aventador)

حجم موتور: 6.5 لیتر

بزرگ‌ترین پیشرانه‌های به کار رفته در خودروها

اونتادور به عنوان پرچمدار خودروهای لامبورگینی دارای پیشرانه‌ی 12 سیلندر خورجینی است که قدرت 691 اسب بخار و گشتاور 689 نیوتون‌متر را تولید تولید می‌کند. این پیشرانه هم مانند سایر لامبورگینی ها به صورت تنفس طبیعی است و هیچگونه سیستم پرخورانی در آن استفاده نشده است. لابورگین اونتادور شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت معادل 2.9 ثانیه دارد و حداکثر سرعت تا 350 کیلومتر بر ساعت بنابر اعلام کارخانه و 370 کیلومتر بر ساعت در تست های غیر رسمی اعلام شده است. نمونه‌ی قوی‌تر همین پیشرانه در لامبورگینی اونتادور سوپر ولوچه قدرتی معادل 740 اسب بخار دارد.


8. شورولت سیلورادو 3500HD

حجم موتور: 6.6 لیتر

بزرگ‌ترین پیشرانه‌های به کار رفته در خودروها

سیلورادو 3500 پسوند HD را با خود یدک می‌کشد، این عبارت مخفف Heavy Duty به معنای کارهای سنگین است. البته این اسم کاملا برازنده‌ی این وانت بار بزرگ است چرا که پیشرانه‌ی توربودیزل دورامکس این سیلورادو با گشتاور 1037 نیوتون متری از پس هر کاری بر می‌آید.


7. رولزرویس ریس (Wraith)

حجم موتور: 6.6 لیتر

بزرگ‌ترین پیشرانه‌های به کار رفته در خودروها

پیشرانه‌ی 12 سیلندر وی شکل رولزرویس ریس با کمک دو عدد توربوشارژر، قدرت و گشتاور به ترتیب 624 اسب بخار و 800 نیوتون متر را دارد و ریس 2.5 تنی را قادر می‌سازد تا در 4.6 ثانیه به100 کیلومتر بر ساعت رسیده و تا سرعت 250 کیلومتر بر ساعت هم به آن بیافزاید.


6. دوج رم 3500 تریدزمن (Tradesman)

حجم موتور: 6.7 لیتر

بزرگ‌ترین پیشرانه‌های به کار رفته در خودروها

پیشرانه‌ی کامینز توربودیزل این خودرو، از نوع شش سیلندر خطی است. این پیشرانه‌ی قدرتمند توانایی تولید گشتاور 1220 نیوتون متر را دارد.


5. فورد سری اف سوپر دیوتی (F-Series Super Duty)

حجم موتور: 6.7 لیتر

بزرگ‌ترین پیشرانه‌های به کار رفته در خودروها

پیشرانه‌ی توربودیزل فورد 440 اسب بخار قدرت و 1166 نیوتون متر گشتاور تولید می‌کند. چنین مشخصاتی فورد را به گزینه ای مناسب برای کاربری یدک‌کشی و حمل اجسام بسیار سنگین، تبدیل کرده است.


4. بنتلی مولسان (Mulsanne)

حجم موتور: 6.75 لیتر

بزرگ‌ترین پیشرانه‌های به کار رفته در خودروها

مولسان با قیمت بیش از 300 هزار دلار یکی از گرانترین خودروهای لیست است. پیشرانه‌ی V8 مولسان بصورت دست ساز ساخته می‌شود و هر پیشرانه را یک تکنسین تولید می‌کند. تیراژ تولید هم سه تا چهار پیشرانه در روز است.


3. رولزرویس فانتوم (Phantom)

حجم موتور: 6.8 لیتر

بزرگ‌ترین پیشرانه‌های به کار رفته در خودروها

فانتوم قلب تپنده‌ی 12 سیلندری دارد که 453 اسب بخار قدرت و 720 نیوتون متر گشتاور دارد. البته حجم موتور فانتوم در عمل خود را نشان نمی‌دهد و فانتوم با شتاب 5.9 ثانیه ای، خودروی چندان سریعی نیست.


2. شورولت کامارو Z28

حجم موتور: 7 لیتر

بزرگ‌ترین پیشرانه‌های به کار رفته در خودروها

این پیشرانه‌ی تنفس طبیعی از کوروت Z06 به ارث رسیده است و قدرت و گشتاوری معادل 505 اسب بخار و 652 نیوتون متر دارد. این پیشرانه با جعبه دنده‌ی 6 سرعته‌ی دستی کوپل شده است و کامارو را ظرف 4 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می‌رساند.


1. دوج وایپر (Viper) didgeviper

حجم موتور: 8.4 لیتر

بزرگ‌ترین پیشرانه‌های به کار رفته در خودروها

کسانی که با داج وایپر آشنا باشند، از حضور این خودرو در صدر لیست تعجب نخواهند کرد. پیشرانه‌ی 10 سیلندر وی شکل این خودرو، با قدرت 645 اسب بخار و گشتاور 813 نیوتون متر دارای بیشترین میزان گشتاور در بین پیشرانه‌های تنفس طبیعی است.

منبع: zoomit.ir