دیگچه‌های مسی در ویترین آشپزخانه‌ها

۱۰ تیر ۱۳۹۵

۲۶

ظروف مسی که روزگاری نقش اصلی آشپزخانه‌های زنان ایرانی را داشت و رکن اصلی در جهیزیه‌های آنان به شمار می‌رفت. در حال حاضر نقش زینت آشپزخانه لوکس و مدرن را پیدا کرده و در ویترین آشپزخانه‌ها جا گرفته است.

دیگچه‌های مسی در ویترین آشپزخانه‌ها

  اما چرا ظروفی که روزگاری آنچنان عزیز و محترم شمرده می‌شد به یکباره خوار شد و از آشپزخانه‌های ایرانی رخت بربست؟

هشدارهای پی در پی پزشکان مختلف مبنی بر ضرر و زیان‌های ناشی از پخت و پز در ظروف مسی از جمله کاهش ارزش غذایی مواد ایجاد مسمومیت غذایی ذخیره مس در کبد و از کار افتادن آن و همه و همه باعث شد که مثل همیشه به جای حل مسئله صورت مسئله را پاک کنیم و دیگ و دیگچه‌های مسی را از خانه‌ها بیرون کنیم تا خیالمان راحت شود که نکند خدای نکرده فراموش کنیم و به اشتباه از این ظروف برای پخت غذا استفاده کنیم و دچار این همه بیماری‌های جورواجور شویم در آن زمان نان خشکی‌ها با قیمت‌های بسیار ناچیز این ظروف مسی را خریداری کرده و به جای آن قابلمه آلومینیومی می‌دادند.

کسی نمی‌داند که این همه قابلمه‌های باارزش مسی که حاصل کار قلم‌زن‌های توانای مس بود به کجا رفت؟ اما بعدها مشخص شد تمامی این ظروف به کشور ترکیه منتقل شده و در کوره‌ها ذوب شدند.

اما این سوال همیشه در ذهنم باقی است که «چرا گذشتگان ما با اینکه فقط در این ظروف غذایشان را تهیه می‌کردند و این تنها وسیله آشپزی آنان بود آن قدر عمرهای طولانی داشتند و با نشاط روزگار می‌گذراندند و از این بیماری‌های عجیب و غریب خبری نبود و ما با اینکه این همه رعایت جزئیات خورد و خوراک و... را می‌کنیم همیشه مریض هستیم و یکسره در حال ناله کردنیم» خدا می‌داند!؟

البته باید گفت بعد از چند سالی که این خار در چشم از خانه‌ها بیرون رفت و دیگر در کمتر خانه‌ای این ظروف پیدا می‌شد همان پزشکان ضرر و زیان را کنار گذاشتند و این بار فقط از فواید گفتند ولی دیگر خیلی دیر شده بود.

چرا که برای تهیه یک دیگ خیلی کوچک می‌باید کم کم 30 هزار تومان می‌دادند به جای ساخت دیگ‌های بزرگ مسی، دیگچه‌های کوچک را بسازند و دیگر مس فقط می‌توانست در تزئین و آراستن خانه و آشپزخانه‌ها به کار برده شود و در حال حاضر در خانه‌های افراد با توان مالی بالا و همچنین تعدادی از آن افراد قدیمی که هیچ‌گاه وسیله را دور نمی‌انداختند و براین عقیده بودند که «هر چیزی ممکنه روزی به درد بخوره» می‌توان چند تکه از این فلز قرمز رنگ زیبا را پیدا کرد و این فلز نه مثل طلا ولی تا حدودی مثل آن با ارزش شد و برای زینت آشپزخانه‌ها استفاده شد.

مهمترین شهر در صنعت مسگری ایران کجاست؟

یکی از شهرهایی که مسگری در آن بیشتر از شهرهای دیگر رونق داشته و دارد کرمان است. کرمان، به دلیل وجود معادن بزرگ مس در سرچشمه، بردسیر و شهر بابک از پنج هزار سال پیش مرکز مهم تولید مس و به خصوص ظروف مس به شمار می‌رفته است همچنین حفاری‌های صورت گرفته در منطقه «تل‌ابلیس» در شهرستان بردسیر کرمان نشان از وجود کوره‌‌های مس شش هزار ساله دارد. ولی در حال حاضر تنها تعداد انگشت شمار مغازه مس فروشی در بازار سنتی کرمان وجود دارد...

منبع: زندگی آنلاین