داستان موفقیت موسس کارخانه «فورد»

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵

۵۷

تحصیلات اولیه فورد در مدرسه گرینفیلد انجام گرفت و مدتی نیز در مدرسه بازرگانی‌ به تحصیل پرداخت. وی به علت‌ علاقه‌ شدیدی که به امور صنعتی پیدا کرده بود، به فرا گرفتن صنعت‌ خودروسازی روی آورد.

داستان موفقیت موسس کارخانه «فورد»

در 30 ژوئن سال 1863 در دهکده گرینفیلد، واقع در ده مایلی جنوب دیترویت‌، کودکی متولد شد که بعدها در دنیای اقتصاد و صنعت، بسیار مشهور شد. پدرش ویلیام‌ فورد‌ یک انگلیسی پروتستان مذهب بود که در نزدیکی کرک ‌ Cork‌در ایرلند متولد شده بود و در 1847 به همراه والدین خود به امریکا مهاجرت‌ کرده بود و مادرش بنام ماری لیتیگات‌، از پدر و مادر آلمانی در‌ امریکا به دنیا آمده بود که دوازده سال پس تولد هنری فوت کرد.

مروری کوتاه بر زندگی هنری فورد

تحصیلات اولیه فورد در مدرسه گرینفیلد انجام گرفت و مدتی نیز در مدرسه بازرگانی‌ به تحصیل پرداخت. وی به علت‌ علاقه‌ شدیدی که به امور صنعتی پیدا کرده بود، به فرا گرفتن صنعت‌ خودروسازی روی آورد. اما از آنجا که پدرش دهقان بود و بنابر سنت روستانشینان فرزندی شایسته‌ است که مانند پدر علاقه‌ به خاک‌ داشته و از پیشه کشاورزی پرهیز نکند، هنری تحت فشار زیادی بود تا کشاورز شود و او نیز از آنجا که قصد ازدواج با دختر سرکشاورز همسایه را داشت در‌ 188 پیشنهاد پدر را پذیرفت و در زمینی به مساحت 320 هزار متر مربع که داری چوپ فراوان بود مشغول کار شد و در ضمن اینکه در زمین خود کارخانه چوب‌بری به پا کره و به فروش الوار‌ می‌پرداخت، ‌ به تعمیر‌ ماشین‌های کشاورزی نیزمی‌پرداخت. او یک سال بعد یعنی از 1887 با «کلی بریان» ازدواج نمود.

پس از ازدواج با کلی دیگر‌ فورد‌ دلیلی نداشت که علیرغم میل باطنی خود در محیطی‌‌ محدود‌ که برای بروز ابتکار و ذوق فنی او میدان مناسبی نبود، اوقات‌اش را سپری کند، از این رو مزرعه را رها کرد و عازم‌ دیترویت‌ شد  و در شرکت برق ادیسون بعنوان مهندس و تکنیسین مشغول‌ کار شد‌.

مطالبی که در مجلات امریکایی و انگلیسی درباره خودرو منتشر می‌گردید فورد را تحت تأثیر قرار داد و سبب شد‌ که‌ وی‌ در منزل خود کوششهایی در جهت ساختن خودرو به کار برد تا‌ اینکه‌ در بهار 1896 موفق شد اولین «درشکه بدون اسب» را تهیه کند. ا ین اتومبیل‌ که اکنون‌ در‌ یک‌ نمایشگاه در دیترویت قرار دارد، شبیه اتومبیل‌های معمول نبود. این وسیله، 4 چرخ سیمی، به چرخ های یک دوچرخه سنگین شباهت داشت و به وسیله یک اهرم شبیه سکان قایق، رانده می شد. این وسیله فقط در جهت جلو رانده می شد.

هنری فورد

سه‌ سال‌ بعد‌ او با تکمیل 3 اتومبیل احساس نمود مهارت کافی بدست آورده است، در این زمان او از شرکت ادیسون‌ خارج‌ و با‌ کمک‌ چند نفر شرکت اتومبیل سازی دترویت را تأسیس کرد، شرکتی که خود او در آن سرمهندس‌ بود‌. این شرکت در اواخر سال 1900 منحل گردید و فورد علت آنرا عدم تمایل‌‌ گردانندگان‌ آن‌ به تولید انبوه از یک مدل استاندارد ذکر کرد.

در سال 1903 با همراهی دوازده نفر‌ سهامدار‌، شرکت موتور فورد را با سرمایه اسمی‌ صد هزار دلار تشکیل داد که‌ فقط‌ 28 هزار‌ دلار آن پذیره‌نویسی شده و از این مبلغ‌ هم در واقع نصف آن پرداخت شده بود‌. فعالیت‌ شرکت به نحو مطلوبی جریان داشت و سود سرشاری که نصیب آن گردید موجب‌ شد‌ که‌ مدل‌های بهتری ساخته و عرضه گردد. با خروج الکساندر مالکلمسن‌ -شریک عمده او- از شرکت که‌ با‌ نقشه‌ فورد کژمبنی بر افزایش تولید و کاهش قیمت فروش مخالف بود، فورد دارای‌ اکثریت‌ سهام شد و ریاست شرکت را بدست گرفت.

بنای اولیه این شرکت در بدو تشکیل

در اکتبر سال 1908 فورد مدل تی به بازار عرضه شد. این مدل دارای غربیلک فرمان در سمت چپ بود. بعد از آن تمامی کارخانجات دیگر نیز این کار را تقلید کردند. در این مدل، تمامی موتور در یک بسته قرار داشت و چهار سیلندر در یک قسمت ثابت بودند. این اتومبیل بسیار ساده برای رانندگی مناسب و تعمیر کردن آن نیز بسیار ارزان بود. قیمت آن در سال 1908، حدود 825 دلار بود (معادل 21340 دلار امروزی) و با کم شدن قیمت تا سال 1920 بیشتر رانندگان آمریکایی، رانندگی را با مدل T یاد گرفته بودند.

مدل T خودروی فورد

سپس فورد به تبلیغات بسیار زیادی در دیترویت پرداخت تا مطمئن باشد که تمامی روزنامه‌ها و مجلات تبلیغی از محصول او دارند. فورد همچنین با فروشندگان محلی روابط خوبی برقرار کرد و اتومبیل خود را در تمامی شهرهای آمریکای شمالی پخش کرد. این فروشندگان از سود فروش اتومبیل ها به ثروت زیادی رسیدند. همچنین فورد علاقه زیادی به فروش اتومبیل خود به کشاورزان داشت، زیرا معتقد بود اتومبیل باعث بهبود تجارت کشاورزی نیز می‌شود. در این سالها، و در چندین سال متوالی، شرکت او سود 100 درصد به دست آورد.

در سال 1914 تولید از 250هزار دستگاه در سال عبور کرد. در سال 1916 قیمت اتومبیل به 360 دلار کاهش یافت (معادل 7020 دلار در 2008). این کار باعث افزایش تولید به 472هزار دستگاه در سال گردید. در سال 1918 نیمی از اتومبیل‌های ایالات متحده از مدل تی بودند.

هنری فورد

فورد در امر تولید کالا معتقد بود که در‌ درجه‌ اول باید از لحاظ کیفیت و قیمت میل‌ اکثریت مصرف‌کنندگان را در نظر‌ گرفت‌ و با کوشش در تقلیل قیمت بر تعداد‌ خریداران‌‌ افزود‌.

موفقیت و پیشرفت کار وی مربوط به این بود‌ که‌ با بصیرت و نیروی درک فوق العاده‌ای‌ به اهمیت پنج عامل مربوط بهم پی ‌برد:

- مردم‌ امریکا‌ به ملیونها خودرو نیازمندند.

- یک مدل‌‌ بادوام‌ و ارزان می‌تواند‌ به بهترین شکل، ‌ این‌ احتیاج را برآورده کند.

- با تلفیق‌ عناصر‌ فناوری برای عملی ساختن تولید انبوه می‌توان ملیون‌ها وسیله نقلیه ارزان قیمت‌ تولید‌ کرد.

- با کاهش قیمت کالا بازار‌ فروش توسعه می‌یابد.

- برای‌ بالا‌ بردن قدرت خرید و در نتیجه‌ ازدیاد‌ تقاضای‌ مؤثر کالاهای صنعتی باید دستمزد کارگران را بالا برد.

این مسائل‌ که‌ امروز از بدیهیات بشمار می‌رود‌، در‌ روزگار‌ فورد برای عامه‌ به آسانی‌ قابل‌ درک نبود و او‌ مجبور‌ بود در اثبات آنها با شرکای خود و تمایلات عادی صنعتی زمان‌ مبارزه کند.

در‌ مورد‌ کارگران و رابطه مزد با تولید فورد‌ اظهار‌ داشته بود‌ که‌ طبقه‌ مصرف‌کننده‌ همان طبقه کارگر‌ است و اگر بخواهیم بین تولید، زیاد و مصرف موازنه ایجاد کنیم باید در رفاه‌ زندگی‌ کارگران حداکثر کوشش را به عمل آید. او برای‌ اجرای‌ این‌ نظر‌ خود در ژانویه ‌ 1914 حداقل مزد را که در قبال 9 ساعت کار 2٫4 دلار بود به 5 دلار در برابر 8 ساعت کار‌ افزایش‌ داد‌. فرضیه عمومی تولید در کارخانه‌های فورد این‌ بود‌ که‌ همه‌ چیز‌ باید‌ در حال تحرک باشد و به جای اینکه کارگر به طرف کار برود، باید با توسعه فناوری و تجهیزات، کار را نزد کارگر برد.

سیستم تولید انبوه از نظر فورد عبارت است‌ از متمرکز ساختن هفت اصل مختلف در عملیات‌ تولیدی که عبارتند از:

1. قدرت

2. دقت

3. صرفه‌جویی

4. پیوستگی

5. سیستم

6. سرعت

و تکرار.

رعایت‌ این هفت اصل راه را برای تولید زیاد و به قیمت ارزان‌ و بالا‌ بردن سطح زندگی باز خواهد کرد. به نظر فورد با توسعه و تکامل سیستم تولید انبوه، جامعه صنعتی به تعداد بی‌سابقه‌ای کارگر ماهر احتیاج پیدا کرده است. در روزگار پیشین در دنیای‌ صنعت‌ هیچ شغلی یافت نمی‌شد که‌ یک فرد عادی نتواند در مدت یک ماه رموز آنرا فرا گیرد و نیمی از مشاغل آن زمان‌ بقدری ساده بود‌ که‌ فرا گرفتن آنها در مدت‌ یک هفته‌ امکان‌پذیر بود. امروزه نسبت مشاغلی‌ که می‌توان در مدت یک هفته یا کمتر، آنها را فراگرفت بسیار کم است و آموختن هر حرفه تولیدی نسبتا مهم‌تر‌ نیازمند آموزش از یک هفته تا‌ یک ماه‌ است، به شرط اینکه شخص در محیط صنعتی‌ رشد کرده و استعداد فنی نیز داشته باشد.

دومین انقلاب صنعتی که توسط سیستم پیچیده تولید انبوه ایجاد شد، از لحاظ فراوانی کالا در جهان بی‌سابقه بوده‌ است‌. این انقلاب‌ به نماد فردی نیازمند بود و همانطور که راکفلر، نماد قدرت و کروپ‌، نکاد پیشرفت تسلیحات بود، فورد نماد عصر تولید انبوه است.

بعد از چندی جنگ جهانی اول در اروپا شروع شد. آمریکا ابتدا در این جنگ مداخله نکرد، اما وقتی در سوم فوریه 1917، رئیس جمهور ویلسن‌، روابط سیاسی آمریکا با آلمان را قطع کرد. در این زمان، هنری فورد با توجه به وخامت‌ اوضاع و نقشی که میهن او میبایست در پیکار جهانی‌‌ به عهده‌ می‌گرفت، قول حمایت از رئیس‌جمور را داد و حتی وعده دد که در صوت اعلان جنگ از طرف دولت، تمام تأسیسات صنعتی خود را در اختیار ایالات متحده‌‌ قرار خواهد داد.

فورد‌ و شرکت‌ او عملا بیش از سایر مؤسسات صنعتی در کوشش‌های جنگی دولت‌‌ امریکا‌ سهیم بودند و علاوه بر تأسیسات فورد، منابع نیروی انسانی خود را در اختیار دولت نهاد. او گروه عظیمی از مهندسین و صنعتگران‌ با مغزهای متفکر و جسور در‌ اختیار‌ داشت‌، و با وجود این مردان کار و صنعت، آزمایش‌ هیچ ایده‌ای غیر عادی جلوه نمی‌کرد و حل‌ هیچ‌ مسأله‌ای‌ مشکل نبود.

دولت امریکا در دهم ماه مه 1917 دو هزار دستگاه آمبولانس به شرکت‌ فورد‌ سفارش‌ داد و شعبه فورد در انگلستان هزار وسیله نقلیه برای مقاصد نظامی تولید کرد و همچنین‌ شعبه شرکت در پاریس دو هزار آمبولانس برای واحدهای‌‌ فرانسوی‌ تولید‌ کرد.

خودروی آمبولانس فورد در سال 1917

سپس فعالیتی عظیم در کارخانه فورد برای تولید هواپیما آغاز شد تا برای سرکوب‌ دشمن‌ مورد استفاده قرار گیرد. در تابستان 1917 هنری فورد از طرف‌ رئیس‌جمهور ویلسن به واشینگتن فراخوانده‌ شد تا در اداره دریاداری، خدماتی را شروع کند. از آن زمان تأسیسات صنعتی‌ فورد‌ همگام با سایر فعالیتهای تسلیحاتی، اقدام به ساخت کشتی‌های جنگی کرد، اما‌ به علت‌ تازگی کار و فقدان‌ تجربه کافی کارکنان شرکت‌ و نرسیدن‌ مواد‌ اولیه لازم تولید کشتی با مشکلات زیادی‌ مواجه‌‌  شد. چندی بعد بنا به سفارش وزارت جنگ‌، فورد‌ شروع به تولید تانک کرد که‌ از‌ آخرین‌ فعالیت‌های‌ جنگی‌ او‌ در جنگ جهانی اول به شمار می‌رود.

فورد‌ برای‌ ایجاد تسهیلاتی در تهیه مواد اولیه، تلاش کرد که‌‌ شرکت‌اش‌ بتواند به طور مستقیم به منابع و مواد اولیه‌ دسترسی داشته باشد و برای‌ عملی‌ ساختن‌ این نقشه مبادرت به خرید‌ معادن‌، جنگل‌ها و زمین‌های مورد نیاز کرد، به طوری که تأسیسات صنعتی‌ فورد بر روی شبکه‌ای از‌ معادن‌ آهن و زغال و کارخانه‌های بزرگ و وسایل‌ نقلیه‌ زمینی‌ و دریایی‌ قرار داشت‌ که‌ شخص فورد سهامدار عمده آن‌ بود و کلیه این فعالیت‌ها براساس مزد بالا، تولید انبوه و قیمت گم اداره می‌شد.

رفته‌رفته‌ با‌ پیشرفت کار معلوم شد که بهتر‌ است‌ قطعات ماشین‌ قبل‌ از‌ سوار شدن صادر گردیده‌ و در کشورهای واردکننده یا مراکز مهم فروش مونتاژ گردد و از این پس قسمت‌ اعظم تولیدات‌ در‌ خارج از مراکز تولید تکمیل و آماده‌ می‌شد.

در‌ سال‌های‌ پس‌ از جنگ، شرکت‌ فورد‌ دو رقیب سرسخت پیدا کرد: شرکت جنرال موتورز با در دست داشتن‌ دو‌ سوم‌ تولید کلی اتومبیل مقام اول را در‌ صنعت‌‌ اتومبیل‌‌سازی‌ امریکا‌ داشت‌ و والتر کرایسلر با خرید صنایع اتومبیل‌سازی‌ دوج‌ و بویژه با عرضه داشتن مدل پلیموت ارزانقیمت در 1931 کاملا عرصه را به فورد تنگ کرده بود.

برای مبارزه با رقابت‌ جنرال موتورز و کرایسلر، فورد دست ه بتهیه مدل جدید «و-8» زد. قبل از این تاریخ نیز در 1927  اتومبیل مدل A را تولید کرده بود، زیرا خریداران‌ اتومبیل خواستار شکل جدید و سرعت بودند‌ و توسعه‌ راه‌ها نیز تهیه ماشینهای مدرن را لازم کرده بود.

اتومبیل مدل A فورد در سال 1927

فورد علاوه بر این به تولید تراکتور نیز همچنان ادامه می‌داد. در این زمینه هم شرکت بین‌المللی‌ هاروستر و جنرال موتورز، رقبای خطرناک او بودند. به طوری که‌ در‌ تولید تراکتور در 1930 هاروستر برتری خود را کاملا حفظ کرده بود.

در خارج از ایالات متحده، مردمی که خواستار رسیدن به دارایی و تأسیس‌ صنایع‌ سنگین‌ بودند، فورد و روشهای او‌ را‌ کلید رسیدن به ثروت و تولید کالا می‌دانستند. در اروپای غربی‌ طرز فکر و نظر مردم نسبت به «فوردیسم‌»، مهم بود. در یک طرف صاحبان صنایع و مزدبگیران‌ قرار‌ داشتند‌ که با حالتی آمیخته‌ به تحسین‌ به پیشرفت سازمان صنعتی و افزایش مزد روزانه‌ به 5 تا 7 دلار می‌نگریسند و در سوی دیگر صنعتگران سنتی قرار داشتند که‌ ماشینیسم را مختل‌کننده زندگی می‌دانستند.

کارگران در این بین آشفته بودند، از یک سو به شعار فورد، یعنی «مزد زیاد برای ایجاد بازارهای وسیع» گوش می‌دادند‌ و با‌ رشک و حسد‌ به وفور نعمت در امریکا فکر می‌کردند و از سوی دیگر وابستگی شدید به شیوه زندگی و کار پیشینیان داشتند.

قضاوت‌ها در آن زمان نسبت به فورد بسیار متفاوت بود، او در آن واحد هم ستایش می‌شد و هم مورد دشمنی قرار می‌گرفت، وی را همزمان یک غول اقتصادی، یک فرد بشردوست، ستمگری مستبد، یک مسیح یا یک اهریمن می‌دانستند. اما هر چه بود، کمتر کسی پیدا می‌شد که او را مظهر انقلاب‌ سرمایه‌داری نداند.

از سال 1930، فورد آماج حملات و انتقادهای مخالفین‌ قرار گرفت و علت عمده آن، یکی این بود که با توسعه سیستم صنعتی و گسترش سازمان، اجرای روش قرون وسطائی در رابطه بین کارگر و کارفرما‌ عملی‌ نبود و رابطه پدر و فرزندی‌، نمی‌توانست بین فورد و شمار زیاد کارکنان او وجود داشته‌ باشد و خواه ناخواه فورد در مقابل اتحادیه کارگران اتومبیل‌سازی وابسته‌ به‌ کنگره سازمان‌‌های صنعتی قرار گرفته بود.

دیگر اینکه علاوه بر تشکیل سازمان پلیسی در داخل تأسیسات‌ صنعتی با لایحه روابط ملی کار که توسط پرزیدنت روزولت تسلیم کنگره‌ گردیده‌ بود سخت‌ مخالفت می‌کرد. و اما سومین و مهم‌ترین علت مخالفت قلبی مردم بویژه‌ کشورهای اروپای غربی این بود که در آغاز جنگ چهانی دوم، فورد‌ شدیدا‌ با‌ ورود آمریکا در جنگ و حتی‌ کمک‌ آمریکا به متفقین مخالفت می‌کرد و طرفدار سیاست انزواطلبی و رها کردن‌ اروپا بحال خود بود.   با وجود این هنگامی که ایالات متحده بعد از‌ فاجعه‌ پرل‌هاربر‌ رسما وارد جنک گردید، فورد با تمام نیروی‌ خود‌ در بالا بردن قدرت جنگی ایالات متحده‌ و متفقین کوشش نمود و توسط کارخانه عظیم هواپیماسازی ویلوران‌، تا پایان جنگ بمب‌‌ افکن‌های‌ ب-24 تولید می‌کرد.

مروری کوتاه بر زندگی هنری فورد
مروری کوتاه بر زندگی هنری فورد

اما در عین حال جالب است بدانید که که افکار ضدیهودی و نیز شیوه‌های اقتصادی فورد، به صورت متناقضی در آلمان نازی طرفدار داشت، به طوری که از فورد در کتاب مشهور نبرد من هیتلر نام برده شده است، هیتلر یک عکس تمام قد او را در اتاق‌اش داشت و پیش از جنگ جهانی دوم، سفیر آلمان در کلیولند، به فورد در 75 امین جشن تولد او، مدال بزرگ عقاب آلمانی را داد، که بالاترین مدال آلمان نازی بود، که به یک خارجی ممکن بود، داده شود.

از فعالیت‌های‌ بزرگ اجتماعی و غیر انتفاعی فورد تأسیس انستیتوی ادیسون و بیمارستان هنری فورد و موزه‌ای در زادگاهش است. وی با تأسیس‌ بنیاد‌ فورد‌ بزرگ‌ترین‌ مؤسسه غیر انتفاعی و اجتماعی را در جهان به وجود آورد.

هنری فورد، در 7 آوریل 1947 در دیربرن‌ ایالت میشیگان فوت کرد.

منبع: موفقیت