نکاتی مهم برای خانم های باردار (2)

۱۲ تیر ۱۳۹۵

۱۵

جنین در دوران بارداری به شدت تحت تاثیر محیط پیرامون خود است. مادری که کنترل بیشتری روی موادی که جذب می‌کند دارد، به رشد جسمی و ذهنی کودکش کمک بیشتری می‌کند.

نکاتی مهم برای خانم های باردار (2)

حدود 20 درصد از زنان در دوران بارداری دچار برخی اختلالات و ناراحتی‌های روحی می‌شوند و حدود 10 درصد در افسردگی حاد به سر می‌برند. این مسائل چه تاثیری روی جنین دارد؟

زنان بارداری که از افسردگی شدید رنج می‌برند، بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس و به دنیا آوردن کودکان بسیار کم وزن قرار دارند. وضعیت روحی مادر روی رشد مغزی و سیستم عصبی جنین تاثیر می‌گذارد. کودکی که از مادر افسرده متولد می‌شود، حساس‌تر و زود‌رنج‌تر است و مشکلات خواب بیشتری دارد.

یکی از نگرانی‌های اصلی زنان باردار این است که چه کار بکنند و چه کار نکنند و یا چه بخورند و چه نخورند. آنها چگونه می‌توانند از شک و تردید نجات یابند و بدانند چه کاری واقعا برای خودشان و فرزندشان مناسب است؟

زنان باید به اندازه کافی مطالعه کرده و با متخصص زایمان خود صحبت کنند. هر کاری که در این دوران برای جنین خود انجام می‌دهند، در تمام طول حیات او تاثیر خود را حفظ می‌کند. اگر نگران این هستید که چه بکنید و چه نکنید، حتما می‌توانید بهترین کارها را برای فرزندتان انجام دهید.

تغذیه مهم‌ترین عادت

مهم‌ترین عادت برای زنان باردار کدام است؟

هر چیزی که یک زن باردار می‌خورد و می‌نوشد، بسیار اهمیت دارد. این مساله نه تنها روی سلامت خودش، بلکه روی سلامت فرزندش نیز تاثیر می‌گذارد. بهترین کار این است که در این دوران یک رژیم غذایی سالم و متعادل را دنبال کنید. میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات و ماهی یک رژیم سالم را تشکیل می‌دهند. اغلب زنان در مورد خوردن غذاهای دریایی نگران هستند. شما می‌توانید از ماهی‌هایی که جیوه کمتری دارند استفاده کنید، مثل: ساردین، ماهی کولی، تیلاپیا و سالمون.

چند نکته مهم که دانستن آنها برای زنان لازم است

جنین در دوران بارداری به شدت تحت تاثیر محیط پیرامون خود است. مادری که کنترل بیشتری روی موادی که جذب می‌کند دارد، به رشد جسمی و ذهنی کودکش کمک بیشتری می‌کند. اگر در فکر بارداری هستید و می‌خواهید فرزند شاد، سرحال و سالمی داشته باشید، بهتر است برخی مراقبت‌های خاص را پیش از مرحله بارداری انجام دهید. مثلا هر روز 400 میکروگرم فولیک اسید بخورید تا از بروز برخی مشکلات عصبی جلوگیری شود.

حتی می‌توانید قبل از بارداری واکسن ضد آنفلوآنزای مرغی و سرخجه نیز بزنید، زیرا در دوران بارداری نمی‌توان از این واکسن‌ها استفاده کرد و بیماری‌ها نیز مشکلاتی جدی برای مادر و فرزند به دنبال خواهند داشت. قبل از بارداری یک آزمایش خون بدهید تا اگر مشکلاتی مثل کم‌خونی و یا عفونت دارید، مشخص شود. قبل از اقدام به بارداری باید راجع به تمام داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید با پزشک خود صحبت کنید.

برخی از داروهای ضدافسردگی و ضدحمله می‌توانند به قلب نوزاد آسیب برسانند و زایمان مادر را به خطر بیندازند. به هیچ‌وجه سیگار نکشید، زیرا سیگار کشیدن در دوران بارداری باعث افزایش بروز «سندرم مرگ ناگهانی نوزاد» می‌شود. خطر دیابت مربوط به بارداری و زایمان زودهنگام در مادران سنگین وزن که در طول دوران بارداری 5/6 – 5/11 کیلو نیز وزن اضافه می‌کنند و افرادی که وزن عادی دارند، ولی در دوران بارداری 5/11- 16 کیلو وزن اضافه کرده‌اند، بسیار بیشتر است.

ورزش‌های نرم و سبک، باعث می‌شود اکسیژن بیشتری وارد خون شده و به جنین برسد. این جمله کاملا نادرست است که در طول دوران بارداری هر چه بیشتر ویتامین جذب کنید بهتر است. مثلا افزایش ویتامین A می‌تواند موجب برخی نقص‌های مربوط به نخاع، مغز و قلب شود.

بهتر است در مورد ویتامین‌ها و مکمل‌های مصرفی و میزان آنها با پزشک خود مشورت کنید. برخی مواد شیمیایی خاص، پلاستیک‌های حاوی BPA، پوشش ظرف‌های مخصوص غذاهای کنسرو شده و لوازم آرایشی موجب بروز مشکلاتی مثل ناباروری می‌شوند. به جای آن خوردن غذاهای سالم و عدم استفاده از ظروف پلاستیکی نگهدارنده غذا با ناباروری مقابله می‌کنند.

منبع: زندگی آنلاین