با احساس دلزدگی از همسر بعد از زایمان چه کنیم؟ (2)

۰۲ شهریور ۱۳۹۵

۱۸

بخش دوم- افسردگی بعد از زایمان گاه با احساس بیزاری و انزجار از همسر همراه است. صدایش را نمی‌توانید تحمل کنید، وقتی که غذا می‌خورد حتی نمی‌توانید او را نگاه کنید و با خودتان می‌گویید: «او چرا اینجوری غذا می‌خورد»؟

با احساس دلزدگی از همسر بعد از زایمان چه کنیم؟ (2)

بعد از تولد فرزند، بسیاری از خانم‌ها دچار نوسانات اخلاقی می‌شوند، به این معنا که یک لحظه شادند و لحظه‌ای بعد شروع به گریستن می‌کنند. این تغییرات رفتاری بسیار طبیعی است و معمولا در روزهای آینده برطرف می‌شود؛ اما برخی از خانم‌ها با علائم جدی‌تر و شدیدتر روبه‌رو هستند که به سختی نیز از این شرایط رها می‌شوند. این تغییرات گاه تاثیر زیادی در کیفیت زندگی افراد می‌گذارد و علائمی که دارند، به قرار زیر است:

احساس غمگینی زیاد (البته ممکن است فقط گاهی اوقات به سراغ‌شان بیاید)،   گریه کردن‌های مداوم، احساس بی‌قراری، زود رنجی و نگرانی، بی‌علاقگی و بی‌میلی به زندگی،   از دست دادن اشتها، کمبود انرژی و انگیزه برای انجام یک کار، مشکلات مربوط به خواب،   احساس کم ارزشی و درماندگی،   افزایش یا کاهش بی‌دلیل وزن، کاهش علاقه به فرزند تازه متولد شده و بی‌توجهی به او علت اصلی اینکه چرا خانم‌ها بعد از زایمان دچار چنین تغییرات رفتاری می‌شوند، مشخص نیست.

اما تغییرات هورمونی دوران بارداری و تولید برخی مواد شیمیایی و تاثیر آنها روی مغز می‌تواند از مهم‌ترین علل باشد. احساس افسردگی به این معنا نیست که شما انسان بدی هستید یا اینکه کار اشتباهی انجام داده‌اید. به مادران عزیز توصیه می‌شود که صبر و تحمل خود را در این دوران کمی افزایش دهند و بدانند که افراد زیادی وضعیت مشابه آنها را دارند.

تغییرات را راحت‌تر تحمل کنید

کسی را برای صحبت کردن بیابید و احساسات خود را با او در میان بگذارید.   از کسی که می‌تواند برای لحظاتی از نوزادتان مراقبت کند، کمک بگیرید تا وقت بیشتری برای استراحت کردن داشته باشید.   زمانی را به خودتان و انجام کاری که دوست دارید، اختصاص دهید.

حتی 15 دقیقه در روز نیز کافی است. مثلا 15 دقیقه ورزش کنید یا کتاب بخوانید.   یک دفترچه خاطرات تهیه کنید و احساسات خود را هر روز در آن بنویسید بعد از نوشتن هر بار احساس راحتی و سبکی بیشتری خواهید کرد.     نیازی نیست که یک مادر فوق‌العاده باشید.

چیزی که فرزندتان نیاز دارد، یک مادر است. در مورد خودتان و توانایی‌های‌تان صادق باشید و انتظار بیش از حد از خود نداشته باشید. برای انجام درست برخی کارها با دیگران نیز مشورت کنید.     همواره جمعی و افرادی را داشته باشید که حاضر هستند شما را حمایت کنند و احساسات خود را با آنها در میان بگذارید و از تجربیات آنها استفاده کنید.

منبع: زندگی آنلاین