کدام ریمل سبب ریزش مژه‌ها می‌شود؟

۰۶ مهر ۱۳۹۵

۱۴

باوجود کاشت مژه، ریمل زدن همچنان در بسیاری از خانم‌ها طرفدار دارد و بسیاری از خانم ها دوست دارند برای حضور در مهمانی‌های زنانه‌شان ریمل بزنند و با این شیوه چشم‌های خود را زیبا کنند. در این میان اما برخی خانم‌ها نگران ریمل‌های تقلبی و ریزش مژه‌های‌شان هستند و نمی‌خواهند به قیمت زیبایی از سلامت مژه‌های‌شان بگذرند.

کدام ریمل سبب ریزش مژه‌ها می‌شود؟

کدام ریمل؟

ریمل‌ها به خاطر داشتن مواد شیمیایی و نگهدارنده باعث حساسیت‌هایی همچون سوزش چشم، آبریزش و خارش می‌شوند. در سال‌های گذشته  از سوی وزارت بهداشت نظارت‌هایی در زمینه لوازم آرایشی و بهداشتی خصوصا ریمل‌های ایرانی شروع شده است و تولید کنندگان لوازم آرایشی موظف هستند تا در این تولیدات مواردی را رعایت کنند.

حتی در مورد ریمل‌های خارجی هم شرکت‌های وارد کننده به شرطی می‌توانند جنس وارد کنند که مجوزهای لازم را داشته باشند و برای کسب اینگونه مجوزها این شرکت‌ها باید دقیقا جزئیات اقلام وارد شده را از شرکت‌های سازنده برای وزارت بهداشت بگیرند یا این مواد آرایشی در آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت تجزیه و آنالیز شوند و در صورتی که مواد مضری در تولید آنها به کار نرفته باشد توزیع می‌شوند. بنابراین هنگام خرید حتما به برچسب وزارت بهداشت توجه کنید و فقط از جاهای معتبر و مطمئن و برندهای صاحبنام خرید خود را انجام دهید.

ریمل‌های دوسر چیست؟

ریمل‌هایی که دارای دو سر هستند برای اینکه چشمان شما حالتی زیباتر به خود بگیرد استفاده می‌شوند. یک سر این ریمل‌ها مایع سفید رنگ دارد که هم محافظت‌کننده مژه‌ها از خشک شدن و شکننده شدن است و هم تقویت کننده و سر دیگر حاوی مایع ریمل است.

چطور ریمل بزنید؟

در ابتدا نگاه خود را به سمت پایین بیندازید، در این حالت مژه‌های‌تان را از ریشه تا انتها با ریمل به دقت برس بکشید تا اندازه مژه‌های‌تان کشیده شود و اگر می‌خواهید مژه‌های‌تان پرتر به نظر برسند این کار را دو یا سه بار انجام دهید، نه بیشتر زیرا در صورت استفاده زیاد مژه‌های‌تان به داخل یکدیگر می‌روند و شکل زیبایی نخواهند داد.   اگر ریمل شما نو و میزان ماده روی میله آن زیاد است،   اضافه آن را بادستمال پاک کنید.

به یاد داشته باشید که برس کشیدن به مژه‌های‌تان باید به سمت بالا و خارج باشد تا نگاه شما در دیگران اثر کند و آنها جذب شما شوند. اجازه دهید تا ریمل تان از حالت خیسی خارج شده وخشک شود و بعد اگر کارهای دیگری را که مد نظر دارید بر چشمان‌تان انجام دهید.

چشم‌ها را کارتونی کنید

برای اینکه چشمانی مانند یک غزال داشته باشید و مژه‌های‌تان شبیه شخصیت‌های کارتونی پر شود، می‌توانید قسمت بیرونی چشم تان را با ریمل بیشتری برس بکشید. همچنین اگر می‌خواهید مژه‌های‌تان خیلی بلند شود و در ضمن حالت طبیعی خود را نیز حفظ کند، می‌توانید قبل از استفاده از ریمل، از فر مژه استفاده کنید و بعد ریمل خود را بکشید. همچنین ازاینکه برس ریمل را چند بار پشت سر هم بکشید خودداری کنید.

با مژه‌های کوتاه چه باید کرد

باید ریملی انتخاب کنید که رنگ تیره ای داشته باشد و بلند کننده مژه باشد. یک بار ریمل بزنید، صبر کنید تا ریمل خشک شود سپس یک لایه دیگر روی آن بزنید. اگر هم مژ‌ه‌های‌تان کوتاه است و نازک به دنبال ریمل بلند کننده و حجم دهنده باشید. ابتدا یک لایه ریمل بزنید، اجازه دهید خشک شود و دوباره سر مژه‌ها و مژه‌های انتهای چشم را دوباره ریمل بزنید.

کجا سراغ حجم‌دهنده‌ها بروید؟

آنهایی که مژه‌های بلند دارند نیازی به استفاده از ریمل‌های بلند کننده ندارند برعکس باید ریملی انتخاب کنند که حجم دهنده باشد. این دسته از خانم‌ها هم باید صبر کنند لایه اولی ریمل خشک شده و سپس مژه‌ها را از ریشه ریمل بزنند تا پرتر به نظر برسد.

چه کسانی نباید سراغ حجم‌دهنده‌ها بروند؟

مژ‌ه‌های سیخکی هیچ حالتی ندارند؛ بلکه به‌صورت یک خط مستقیم رشد می‌کنند. در این حالت باید هم از فرمژه استفاده کنید و هم از ریمل حالت دهنده و بلند استفاده کنید؛ این دسته از خانم ها نباید ریمل حجم دهنده استفاده کنند چون مژه های شان سنگین و بسیار مصنوعی به نظر می رسد.

چطور به مژه‌ها ریمل بزنید

1.   ابتدا نگاه خود را به سمت پایین بیندازید، در این حالت مژه‌های‌تان را از ریشه تا انتها با ریمل به دقت برس بکشید تا اندازه مژه‌های‌تان کشیده شود و اگر می‌خواهید مژه‌های‌تان پرتر به نظر برسند این کار را دو یا سه بار انجام دهید، نه بیشتر زیرا در صورت استفاده زیاد مژه‌های‌تان به داخل یکدیگر می‌روند و شکل زیبایی را به شما نمی دهند.

همه نکاتی که درباره انواع ریمل و حجم دهنده ها باید بدانیدریمل‌ها، مژه‌ها را به باد می‌دهند؟

2.   به یاد داشته باشید که برس کشیدن به مژه‌های‌تان باید به سمت بالا و خارج باشد تا نگاه شما در دیگران اثر کند و آنها جذب شما شوند. عجله نکنید و  اجازه دهید تا ریمل تان از حالت خیسی خارج شده وخشک شود و بعد اگر کارهای دیگری را که مد نظر دارید بر چشمان‌تان انجام دهید. با این شیوه می‌توانید نتیجه بهتری به دست بیاورید.

همه نکاتی که درباره انواع ریمل و حجم دهنده ها باید بدانیدریمل‌ها، مژه‌ها را به باد می‌دهند؟

3.   اگر می‌خواهید ماده ریمل بیشتر روی برس آن بنشیند، برس را داخل ظرف بچرخانید. هیچ وقت آن را در ظرف ریمل بالا و پایین نکنید، چون باعث می‌شود که ریمل داخل ظرف زودتر از معمول خشک شود. هر‌قدر ریمل شما مرغوب باشد ممکن است با این کار زودتر از معمول خشک شود و مجبور شوید درباره ریمل بخرید.

همه نکاتی که درباره انواع ریمل و حجم دهنده ها باید بدانیدریمل‌ها، مژه‌ها را به باد می‌دهند؟

4.   اگر ریمل شما نو و میزان ماده روی میله آن زیاد است اضافه آن را بادستمال پاک کنید. درست است که کمی از ریمل هدر می‌رود اما از مالیده شدن اضافه ریمل روی مژه‌های خود جلوگیری کرده‌اید. حتما شما هم دوست ندارید که با مالیده شدن مقدار زیادی ریمل روی مژه‌های خود چهره مصنوعی و نامرتب داشته باشید.

همه نکاتی که درباره انواع ریمل و حجم دهنده ها باید بدانیدریمل‌ها، مژه‌ها را به باد می‌دهند؟

ریمل ضدآب، چروک چشم می‌آورد!

توصیه می‌کنیم برای استفاده روزانه از ریمل‌های ضدآب استفاده نکنید، چراکه برای پاک کردن یک ریمل ضد آب باید حسابی تلاش کنید و از مواد پاک‌کننده استفاده کنید و همین مالیدن مواد پاک کننده و کشیدن دستمال و پنبه اطراف چشم؛ پوست لطیف این قسمت را می‌آزارد و نتیجه چیزی نخواهد  بود به جز از بین رفتن تدریجی انعطاف‌پذیری پوست و ایجاد چروک‌های زودرس.

همچنین این تقلا‌ها برای پاک‌کردن می‌تواند به مژه‌ها هم آسیب بزند و گاهی موجب کنده‌شدن آنها شود. هرچند شاید به دلیل پایداری بیشتر اکثر خانم‌ها این ریمل‌های ضدآب را ترجیح دهند اما توصیه می‌کنیم برای استفاده روزانه وسواس بیشتری به خرج دهید.

دکتر «مسعود داودی» متخصص پوست و مو

ریمل‌ روغنی بزنیم یا آبکی؟

ریمل‌ها از نظر شکل ساختاری به دو نوع پودری ومایع در بازار ایران عرضه می‌شوند. پایه اصلی ریمل‌های مایع به صورت آب و روغن است، ریمل هایی که پایه اصلی آنها روغن است واصطلاحا به نام ضدآب یا واترپروف شناخته می‌شوند در برابر عرق کردن و ریزش اشک مقاوم هستند ولی متأسفانه خشک شدن آنها روی مژه‌ها به مدت طولانی صورت می‌گیرد، ولی ریمل‌هایی که پایه اصلی آنها آب است دقیقا برخلاف ریمل‌های مزبور هستند و راحت‌تر پاک می‌شوند. در واقع برای پاک کردن انواع ریمل‌های پودری و مایع می‌توان از آب استفاده کرد اما برای پاک کردن ریمل‌های روغنی (واترپروف) باید از محلول آب و صابون استفاده کرد. ریمل خوب وسیله ای است که استفاده از آن راحت باشد و نسبت به عرق، شست‌وشو و ریزش اشک مقاوم باشد.

کدام ریمل بهداشتی‌تر است؟

ریمل‌های مایع به خصوص آنهایی که پایه اصلی آنها آبکی است محیط مناسبی برای رشد و نمو میکروب‌ها هستند و با تکثیر این میکروب‌ها و حضور مداوم آنها در نزدیک چشم می‌توانند عفونت‌های چشمی، التهاب، قرمزی، ترشحات غلیظ، خارش و حتی پوسته ریزی لبه پلک را ایجاد کنند. همچنین در موارد شدیدتر این ریمل‌ها به قرنیه چشم آسیب می‌رسانند و در نهایت لک قرنیه و اشکال در بینایی را به وجود می‌آورند و این علائم با ادامه مصرف افزایش می‌یابد، بنابراین به دلیل حساس بودن ناحیه اطراف چشم، بهتر است از این ریمل‌ها کمتر استفاده شود.

ریمل حساسیت هم می‌دهد؟

وجود مواد رنگی، عطری و نگهدارنده موجود در داخل ریمل‌ها نیز می‌تواند حساسیت‌های پوستی را افزایش دهد، وجود این مواد به دلیل جلوگیری از خراب شدن ترکیبات موجود است و حتی بعضی از اوقات برای مقابله با میکروب‌ها از آنتی بیوتیک‌های پیشگیری کننده استفاده می‌کنند تا حتی‌المقدور احتمال عفونت‌ها هنگام مصرف کاهش یابد. افرادی که با استفاده مکرر از ریمل‌ها دچار التهاب و حساسیت می‌شوند، ریزش مژه‌ها در آنها به مراتب بیشتر از سایرین خواهد بود.

کدام ریمل سبب ریزش مژه‌ها می‌شود؟

ریمل‌هایی که پایه اصلی آنها از روغن تشکیل شده است به دلیل این که به سختی پاک می‌شوند، موجب افزایش ریزش مژه‌ها و چسبندگی آنها می‌شوند. استفاده از ریمل‌ها یا هرگونه لوازم آرایشی ممنوعیت خاصی ندارد، حتی افرادی که به دلیل بیماری‌های مختلف مژه‌های‌شان کم پشت شده یا اثر تصادف مژه‌های خود را از دست داده اند، می‌توانند با استفاده از ریمل ظاهر چهره خود را تا حدی به صورت طبیعی برگردانند، ولی باید از مصرف زیاد و دائمی ریمل که شانس ابتلا به عفونت و حساسیت را افزایش می‌دهد خودداری کنند.

این نکته را جدی بگیرید

حتماً باید بعد از استفاده از ریمل‌ها آنها را پاک کنید و حتی الامکان سعی کنید با ریمل نخوابید، زیرا تمام فولیکول‌های مژه که روی پلک قرار دارند مسدود شده و احتمال ریزش آنها هنگام شست‌وشو بیشتر می‌شود.

برای پاک‌کردن آرایش چشم، از مواد پاک‌کننده آرایش که ویژه چشم است، استفاده کنید. چشمان شما بسیار حساسند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. برای پاک کردن آرایش چشمان‌تان، از حرکات ملایم‌تردست‌تان روی پوست اطراف چشم استفاده کنید چون پوست این نواحی بسیار حساس است و امکان آسیب‌دیدن و چروک خوردن آن زیاد است.

فرمژه حتما قبل از ریمل باشد

اگر می‌خواهید از دستگاه فرکننده مژه استفاده کنید حتما قبل از زدن ریمل باشد، چرا که اگر بخواهید بعد از ریمل زدن از فرمژه‌ استفاده کنید احتمال دارد مژه از ریشه کنده شود یا موهای ظریف آن آسیب ببینند و در نهایت مژه‌ها حالتی نه چندان زیبا و تقریبا مصنوعی به خود بگیرند

تفاوت بین برس‌های ریمل در حالت دادن مژه‌ها

همه نکاتی که درباره انواع ریمل و حجم دهنده ها باید بدانیدریمل‌ها، مژه‌ها را به باد می‌دهند؟
همه نکاتی که درباره انواع ریمل و حجم دهنده ها باید بدانیدریمل‌ها، مژه‌ها را به باد می‌دهند؟

برس‌ با توجه به جنس و شکلی که دارد می‌تواند به گونه‌ای‌ متفاوت به مژه حالت دهد؛ در اینجا می‌توانید سه  شکل متفاوت از برس به همراه حالتی که به مژه‌‌ها می‌دهند را ببینید.

همه نکاتی که درباره انواع ریمل و حجم دهنده ها باید بدانیدریمل‌ها، مژه‌ها را به باد می‌دهند؟
همه نکاتی که درباره انواع ریمل و حجم دهنده ها باید بدانیدریمل‌ها، مژه‌ها را به باد می‌دهند؟

مصرف لوازم آرایشی خصوصا ریمل غیراستاندارد و تقلبی احتمال بروز عفونت‌های خطرناک چشمی و حساسیت‌های پوستی را دو برابر افزایش می‌دهد؛ همچنین خرید این گونه لوازم آرایشی از دستفروش‌ها هم توصیه نمی‌شود.

اول ریمل یا خط چشم؟

برای آرایش اگر قبل از سایه و خط چشم ریمل بزنید احتمالا آرایش تمیزی نخواهید داشت چراکه تیرگی ریمل ممکن است روی پلک پخش شود. اگر ریمل را در آخرین مرحله آرایش بگذارید نه‌تنها بهتر می‌توانید میزان ریمل و رنگ مژه‌ها را بهتر تنظیم کنید بلکه برای خط چشم و سایه هم کمتر مشکل خواهید داشت.

پاک کردن ریمل از روی پوست

بسیار مهم است که مواد ریمل پوست پلک یا جاهای دیگر صورت را تیره نکند. اگر بعد از آرایش دیدید که نقطه‌ای از پوست تیره شده‌است؛ وقتی هنوز خیس است اقدام به پاک کردن آن نکنید بلکه صبر کنید تا خشک شود و بعد خیلی آرام با یک گوش‌پاک کن تیرگی را پاک کنید و  در نهایت اگر لازم بود با انگشت آرایش را یک دست کنید.

ریمل مژه‌های پایین

برای پلک پایین برس ریمل را به حالت عمود به چشم‌ها نگه دارید و با حرکات جلو و عقب به مژه‌ها حالت دهید. در نهایت می‌توانید با یک برس ریمل تمیز به مژه‌ها حالت بهتری دهید. اگر می‌خواهید زیر چشم اصلا کثیف نشود می‌توانید از یک قاشق یکبار مصرف استفاده کنید، به این طریق که قسمت محدب قاشق را زیرچشم بگذارید و بعد ریمل بزنید تا مبادا برس با پوست تماس پیدا کند.

شانه کردن مژه‌ها

وقتی به طور سهوی بیش از اندازه ریمل روی مژه‌ها زده‌باشید یا مژه‌ها به خاطر ریمل به هم چسبیده باشند می‌توانید با این برس حالت یکنواخت‌تری به آرایش مژه‌هایتان بدهید. همچنین می‌توانید از این برس برای شانه کردن و مرتب کردن ابروهایتان نیز استفاده کنید.

نکته هایی که شاید به کارتان آید

  • حساسیت پوستی با ریمل

وجود مواد رنگی، عطری و نگهدارنده موجود در داخل ریمل‌ها نیز می‌تواند حساسیت‌های پوستی را افزایش دهد.

  • مواد پاک‌کننده چشم

برای پاک‌کردن آرایش چشم، از مواد پاک‌کننده آرایش که ویژه چشم است، استفاده کنید.

منبع: مجله سیب سبز