1 + 45 راز خانه‌ای زیبا و سالم را بشناسید!

۰۵ بهمن ۱۳۹۴

۵۸

امسال بهار را از پشت شیشه‌های خانه به درون خانه‌تان بیاورید؛ برای این کار کافی است کمی در دکوراسیون خانه خود دست ببرید؛ مطمئن باشید هزینه زیادی نخواهد داشت.

1 + 45 راز خانه‌ای زیبا و سالم را بشناسید!

1 از اتاق پذیرایی شروع کنید. با انتخاب رنگ‌های شاد زرد، لیمویی و نارنجی رسیدن بهار را احساس کنید. از گلدان‌های شاد و روشن، کوسن‌های طرح‌دار و با روح و قالیچه‌های کنفی استفاده کنید.

2 با انداختن یک متر پارچه گل‌دار بالای تخت حال‌وهوای جدیدی به اتاق بدهید. با استفاده از قاب‌های ارزان‌قیمت تزئین‌شده با کاغذ کادو دیوارهای خالی را پر کنید. پاتختی را با زدن یک رنگ براق جلا دهید.

3 با کشیدن یک گل روی فرش کنفی، استفاده از کوسن‌های گل‌دار و انداختن یک رومیزی سفید ساده به اتاق آفتاب‌گیر خود حال و هوای بهاری بدهید.

4 از گیاهان استفاده کنید. 2 ظرف شیشه‌ای پایه‌دار را داخل هم قرار دهید. گیاهان کوچک را در ظرف پایینی و برگ‌های بزرگ‌تر و آب را در ظرف رویی قرار دهید.

5 استفاده از برچسب دیوار، راهی سریع و آسان برای دکوراسیون سطوح ساده است. قسمت بالای تخت و بخشی از دیوار را با برچسب طرح بدهید. برچسبی با حال و هوای بهاری انتخاب کنید.

6 از زیرلیوانی‌های ارزان قیمت به‌عنوان کار هنری برای دیوار استفاده کنید. آنها را روی کارت‌های چسب‌دار رنگی بچسبانید و داخل قاب‌های آماده قرار دهید. زیرلیوانی‌های گرد و ضخیم را داخل قاب مربع شکل قرار دهید.

7 گاهی مواقع تنها با تغییر حال و هوای یک پنجره می‌توان بهار را به داخل آورد. با یک پرده طرح‌دار زیبا، مدل رومن، حالت هنری به پنجره بدهید.

8 یک قفس چوبی قدیمی که روشن رنگ شده و داخل آن لانه پرنده، تخم‌مرغ و گل‌های کوچک قرار داده شده باشد، از دیگر روش‌های نمایش بهار است.


عطر زدایی لباس‌ها

بوی عطر روی لباس نسبت به پوست بدن دوام بیشتری دارد؛ به همین دلیل ممکن است بوی عطری که در یک مهمانی به لباس خود زده‌اید تا مدت‌ها روی لباس باقی بماند و با قرار دادن آن داخل کمد، این بو به سایر لباس‌ها منتقل شود. همین مشکل را ممکن است با عطری که به دست خود زده‌اید، پیدا کنید؛ برای رهایی از این مشکل به روش‌های زیر پناه ببرید:

  • از بین بردن بوی عطر از روی پوست

9 قبل از هر اقدام دیگر، قسمت‌های مورد نظر بدن را با آب خنک شست‌وشو دهید سپس خشک کنید.

10 نیم پیمانه جوش شیرین را با نیم پیمانه آب ولرم کاملا هم بزنید تا مایه خمیر مانندی به دست بیاید. این مایه را به‌مدت 10دقیقه روی پوست قرار دهید سپس با آب ولرم بشوئید .

11 پنبه‌ای را به مخلوطی از سرکه سفید و روغن زیتون آغشته کنید و روی محل موردنظر بمالید و پس از 5 تا 10دقیقه بشوئید. سپس بدن خود را با صابون شست‌وشو دهید.

  • از بین بردن بوی عطر از روی لباس

12 آسان‌ترین راه‌حل، قراردادن لباس‌ها در معرض حرارت، نور خورشید و هواست.

13 لباس‌ها را در لباسشویی قرار دهید و از مایع یا پودر ماشین بدون بو به اضافه یک و نیم پیمانه سرکه برای شست‌وشو استفاده کنید؛ سپس لباس‌ها را در آب خالی آبکشی کنید و در هوای آزاد قرار دهید.

14 نیمی از یک تشت را با آب پر کنید و یک پیمانه جوش شیرین یا پودر لباسشویی به آن اضافه و لباس‌های مورد نظر را به‌مدت چند ساعت یا یک شب کامل در محلول خیس کنید. روز بعد با آب خالی شست‌وشو و در هوای آزاد قرار دهید.


  • چگونه برق افتادگی لباس را از بین ببریم ؟

برای همه پیش می‌آید که از روی حواس پرتی اتو را مستقیم روی لباس قرار دهند و برق بیندازند؛ نگران نباشید راه رهایی از برق افتادگی لباس را ما به شما یاد می‌دهیم:

15 برای جلوگیری از برق افتادن لباس باید درجه اتو را کم کنید.

16 اگر لباس موردنظر دارای الیاف مصنوعی مانند پلی‌استر، آکریلیک و... است، علت برق افتادن به‌دلیل ذوب شدن فیبرهاست و کاری از دست شما ساخته نیست اما اگر از جنس پشم، نخ یا کتان است هنوز امیدی وجود دارد.

17 مخلوطی از نیم لیوان سرکه و نیم لیوان آب را روی لباس بپاشید و با اتو بخار به آرامی روی لباس فشار دهید. هنگامی که پارچه هنوز گرم است با برس نرمی روی قسمت بکشید.

18 آن قسمت از پارچه را که برق افتاده است روی میز اتو بگذارید،  پارچه نمناک روی آن قرار دهید و اتو را روی آن بگذارید تا قسمت موردنظر خوب با بخار اتو شود. سپس پارچه مرطوب را بردارید و روی لباس را برس بکشید.


  • پختن تخم مرغ بدون ترک

19 تخم مرغ آب پز را بعد از جوشاندن حدود یک دقیقه در آب سرد بگذارید، پوست آن مانند یک نوار متصل به هم کنده می‌شود. قبل از اینکه تخم‌مرغ را آب پز کنید، درون ظرف مورد نظر کمی نمک بریزید، دیگر تخم مرغ‌ها ترک برنمی‌دارد.


تابلوها را کجا نصب کنید‌؟

چیدمان خانه به سلیقه و خواست شما بستگی دارد اما نصب تابلو در کنار سلیقه، اصولی هم دارد که بهتر است بدانید و هماهنگی و زیبایی خانه خود را با یک اشتباه کوچک به هم نریزید

20 استفاده از تابلوهای نقاشی به هماهنگی و زیبایی خانه بسیار کمک می‌کند ولی هنگام نصب این تابلوها باید درنظر داشته باشید بالاتر یا پایین‌تر از حد تعریف شده آنها را آویزان نکنید. حد تعریف شده نصب تابلوها میانگین قد طبیعی افراد است، یعنی بین 158 تا 170‌سانتی‌متر از کف زمین.  این اندازه با قد نسبی اعضای خانواده متغیر است. باید درنظر داشته باشید بیش از حد بالای دید معمولی قرار نگیرند چرا که هدف از نصب تابلوها لذت بردن از دیدن آنهاست. اگر درنظر دارید مجموعه‌ای از تابلوها را روی دیوار به نمایش بگذارید، می‌توانید مجموعه را از اندازه 130 تا 185‌سانتی‌متر گسترش دهید.

21 از نصب تابلوهای کوچک بر دیوارهای بزرگ اجتناب کنید زیرا هم از ارزش کار هنری کم می‌شود و هم دیوار کوچک به‌نظر می‌رسد. معمولا تابلوهای هنری، باید دو سوم پهنای دیوار را پوشش دهند تا یک عنصر دکوراتیو به شمار آیند. این تابلوها بهتر است روی دیوار مقابل مبلمان نصب شوند. اگر تابلویی با پهنای کافی پیدا نکردید، می‌توانید از مجموعه‌ای تابلو استفاده کنید.

22 هنگام استفاده از مجموعه‌ای تابلو روی یک دیوار بهتر است همگی را در یک سایز انتخاب کنید و نوع رنگ و بافت قاب‌ها نیز با یکدیگر هماهنگی داشته باشند. تنها در این صورت می‌توانید مجموعه‌ای از آثار هنری را روی یک دیوار به نمایش بگذارید.

23 انواع قاب‌های صاف و صیقلی مانند استیل برای سبک مدرن بسیار توصیه می‌شود و اگر سبک‌هایی مانند روستیک یا نئوکلاسیک در خانه حکمفرماست، می‌توانید از قاب‌های چوبی یا برنز استفاده کنید.

24 هماهنگی مقیاس و اندازه مناسب بین تابلوها و وسایل خانه امری است مهم که باید به دقت رعایت شود؛ برای مثال اگر قصد دارید بالای کاناپه‌ای به طول 5/2 متر تابلویی نصب کنید، بهتر است تابلویی را انتخاب کنید که حدود دو‌سوم طول کاناپه را دربرگیرد‌ چون معمولا چنین قاب‌هایی در بازار موجود نیست می‌توانید آن را سفارش دهید یا فضای خالی کنار تابلو را با شمعدان‌های دیوارکوب پرکنید.

25 اگر دوست دارید دیوارهای اتاق‌تان بلندتر (از کف تا سقف) به‌نظر آید، از چند تابلوی عمودی در کنار هم استفاده کنید.

26 اگر می‌خواهید دیوارهای اتاق‌تان پهن و طولانی به‌نظر آید، از چند تابلو افقی در کنار هم استفاده کنید.


  • آشغال‌های خانه را کم کنید

یک تیر و دو نشان‌! روش‌هایی را یاد بگیرید که با آنها از میزان زباله‌های تولیدی خانه شما کم شود؛ با این روش هم شما راحت‌تر هستید و هم کمکی به محیط‌زیست کرده‌اید:

27 مقواها و بسته بندی‌ها را دور نریزید و درصورت امکان از آنها استفاده کنید. می‌توانید جعبه کفش را با کاغذ کادو یا کاغذ رنگی بپوشانید و برای نگهداری CD و لوازم شخصی بچه‌ها از آن استفاده کنید.

28 قوطی‌های شیشه‌ای و پلاستیکی را پس از مصرف شسته و خشک کنید و برای نگهداری مواد‌غذایی از آنها استفاده کنید. شیشه مربا، عسل و سس مایونز برای نگهداری سبزی‌های خشک مناسب است و موجب می‌شود عطر سبزی مدت زمان بیشتری حفظ شود.

29 هنگام خرید به برچسب قابل بازیافت دقت کنید و محصولاتی را خریداری کنید که زباله کمتری تولید می‌کنند. برخی تولیدکننده‌ها محصولاتی مانند عسل، سس مایونز و شکلات صبحانه را در ظرفی شبیه لیوان بسته بندی می‌کنند. پس از استفاده از این محصولات نه تنها زباله تولید نمی‌شود بلکه یک دست لیوان هم به لوازم آشپزخانه اضافه می‌شود که قابل استفاده است و دور ریخته نمی‌شود.

30 کنار سینک ظرفشویی و دستشویی سرویس بهداشتی جای مایع پمپی نصب کنید. با این کار می‌توانید مایع دست‌شویی و مایع ظرفشویی را در بسته بندی بزرگ خریداری کنید و به‌تدریج در این ظروف بریزید و علاوه بر استفاده راحت‌تر جای چند قوطی پلاستیکی را در سطل زباله‌تان خالی کنید.

31 با ظرف ماست و قوطی شیر برای بچه‌ها اسباب‌بازی و جامدادی لیوانی و قلک درست کنید و با رنگ اکریلیک روی آن را به سلیقه خودتان تزئین کنید

32 برای کاهش حجم زباله‌های‌تر و کمک به تفکیک زباله‌های‌تر و خشک از چند سطل زباله با رنگ‌های مختلف در کنار هم استفاده کنید. پیشنهاد ما این است که از یک سطل زباله سبز برای پسماندهای خشک و یک سطل زباله قرمز برای زباله‌های‌تر استفاده کنید. درصورتی که در خانه باغچه دارید یک سطل هم برای سبزی‌ها و پوست میوه‌ها بگذارید و از آن برای تهیه کمپوست استفاده کنید. برای حفظ بهداشت، پیشگیری از آلودگی و مبارزه با حشرات زباله‌های‌تر را در سطل در دار قرار دهید.


عمر کفش‌تان  دو برابر  می‌شود اگر...

با روش‌هایی ساده‌تر از آنچه فکر می‌کنید به شما یاد می‌دهیم،  عمر کفش‌تان را 2 برابر کنید:

33 راه رفتن زیاد می‌تواند مدت کارایی کفش را از بین ببرد؛ بنابراین از کفاش بخواهید لایه نازکی ازکائوچو به تخت کفش بچسباند تا از جذب آب و لیزخوردن جلوگیری و به‌مدت کارایی آن اضافه شود. با این کار می‌توان طول عمر کفش را به حدود 6 تا 7سال افزایش داد.

34 پاشنه نخستین قسمت از کفش است که از بین می‌رود، به‌خصوص اگر زیاد راه می‌روید یا روی پا می‌ایستید. هنگام خرید کفش یک جفت ته پاشنه پلاستیکی تهیه کنید و درصورت نیاز آن را جایگزین پاشنه قدیمی کنید تا کفش 10برابر بیشتر دوام بیاورد. به محض فرسوده شدن و ظاهرشدن میخ پاشنه بلافاصله برای تعمیر آن اقدام کنید.

35 هنگام خرید کفش از هر نوع جنسی که باشد، آن را با اسپری مخصوص ضد‌آب بپوشانید تا در مقابل جذب آب باران و هر نوع مایع، محافظت شود. سالی 4بار ابتدای هر فصل این کار را تکرار کنید. درصورت خیس شدن کفش چرمی، آن را در دمای اتاق خشک کنید.

36 برای حفظ شکل و ظاهر کفش به‌خصوص کفش‌های خیس که هنگام خشک شدن از شکل می‌افتند، آنها را پر از روزنامه کنید. چکمه‌ها را نیز در حالت خوابیده قرار دهید.

37 برای ایجاد ظاهر بهتر در کفش‌های کهنه، آنها را با استفاده از واکس تمیز کنید، روی کفش‌های چرمی را با ماده نرم‌کننده چرب کنید تا چربی به چرم برگردد و باعث نرمی کفش شود.

38 برای پوشاندن خط‌های ایجاد شده روی کفش از واکس‌های کم رنگ‌تر از کفش استفاده کنید.

39 بهترین روش محافظت کفش از گرد و خاک قراردادن آنها در کمد است. پوشش‌های پلاستیکی باعث خشک شدن کفش می‌شود. درصورت قراردادن کفش روی جاکفشی، فاصله‌ای بین آنها ایجاد کنید، زیرا قرارگرفتن کفش‌های چرم کنار کفش‌های ورنی باعث رنگ دادن آنها به یکدیگر می‌شود.

40 کفش‌ها را در کمدی با دمای اتاق نگه داری کنید. هوای گرم باعث جمع شدن کفش‌های چرمی می‌شود. قراردادن کفش‌های خیس یا مرطوب در جعبه باعث بوی نامطبوع، رشد باکتری و کپک می‌شود.

41 برای حفظ شکل اولیه کفش بهتر است هر از چند گاهی از کفش دیگر استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود هفته‌ای 2 یا 3بار از کفش دیگری استفاده کنید تا طول عمر کفش‌های‌تان بیشتر شود.

42 اگر هنگام پوشیدن کفش با مشکل روبه‌رو می‌شوید، از پاشنه‌کش کفش استفاده کنید تا قسمت پاشنه آسیب نبیند.


  • مواد شوینده هم جایی دارند

مواد شوینده را نمی‌توانید هر جایی دل‌تان خواست قرار دهید. برای بهترین استفاده روش‌های مناسب نگهداری وجود دارد. بهترین روش برای نگه‌داری مواد شوینده را ما به شما توصیه می‌کنیم:

43 مایع ظرفشویی را در ظروف مخصوص که به دیوار نصب می‌شوند، نگهداری کنید. این محفظه‌ها را می‌توان به دیوار آشپزخانه و جایی نزدیک سینک ظرفشویی و کنار شیر آب نصب کرد. برای این کار، لازم است ابتدا با دریل، سوراخی در فاصله بین کاشی‌ها ایجاد کرده و با استفاده از پیچ و رول پلاک جای مایع ظرفشویی را به دیوار نصب کرد. در این صورت، لازم نیست هنگام ظرف شستن با دستکش مرطوب قوطی مایع ظرفشویی را برداشته و دوباره سر جایش بگذارید و در عوض به راحتی می‌توانید با فشار انگشت مقدار مناسب مایع ظرفشویی را برداشته و استفاده کنید.

44 درصورت نصب محفظه مایع شوینده دیواری می‌توانید از مایع ظرفشویی در بسته‌بندی بزرگ که ارزان‌تر و به صرفه‌تر هم هست و با توجه به تولید زباله کمتر به حفظ محیط‌زیست کمک می‌کن‌د، استفاده کنید .

45بهتر است پودرهای شوینده را هم از بسته‌بندی کاغذی‌شان خارج کرده و در ظروف مخصوص پلاستیکی و شیشه‌ای که برای این کار طراحی شده‌ند، بریزید. با این کار مرطوب و نمناک بودن دست‌ان موجب چسبیدن پودرها به هم نمی‌شود.

46 مواد سفیدکننده را به اندازه نیاز و در بسته‌ندی‌های کوچک خریداری کنید و طبق دستورالعمل روی بسته‌ندی از آنها استفاده کنید. پس از استفاده هم در آنها را بسته و در همان بسته‌ندی خودشان نگهداری کنید. این محصولات را جدا از مواد خوراکی و ظروف غذاخوری و دور از دسترس بچه‌ها قرار دهید.