درکش، یکی از مقاصدی که باید در برنامه سفر خود جای دهید

۱۸ شهریور ۱۳۹۵

۸

روستای درکش مقصد طبیعت گردی کمتر شناخته‌ای است، که با انبوهی از جاذبه‌های طبیعی، گیاهان دارویی و حیات وحشی کم‌نظیر یکی از بهترین مقاصد طبیعت گردی ایران است.

درکش، یکی از مقاصدی که باید در برنامه سفر خود جای دهید

اگر اهل روستاگردی و کشف  جاذبه‌های  ناشناخته کشور هستید، درکش یکی از همان مقاصدی است که باید در برنامه سفر خود جای دهید. این روستا در  منطقه‌ای  کوهستانی و در عمق  دره‌ای  استقرار  یافته  که از سطح دریا  1040  متر ارتفاع دارد و توسط  کوه‌های  بلند در  بر  گرفته‌شده  است.

روستای درکش

برای دیدن درکش باید به  30  کیلومتری  شهر  آشخانه  مرکز  شهرستان مانه و سملقان و  70  کیلومتری  بجنورد  مرکز  استان خراسان شمالی سفر کنید. این روستا در موقعیتی  قرار  گرفته  که قسمت جنوبی آن به دره  کنداب  و  کوه‌های  بلند  آلاداغ  با ارتفاع  2455  متر محدودمی‌شود. روستای درکش در دره  واقع  شده  و رودخانه درکش (زوهاور) از میانه آن  می‌گذرد  و در جنوب روستا کوه  آلاداغ  با ارتفاع2455  متر و دره  کنداب  قرار دارد. این روستا حدود  200  خانوار جمعیت دارد که زبان محلی  آن‌ها  کردی  کرمانجی  است  و به خاطر  قرار گرفتن  در طول دره، به دره کش یا درکش معروف شده است.

در تابستان، این روستای زیبا   خنکای خاصی دارد که برای فرار از گرمای تابستان پیشنهاد  می‌شود. وجود  باغ‌های  میوه، انواع گیاهان دارویی و شفابخش،   گونه‌های  مختلفی از  حیات‌وحش،   تپه‌های  باستانی وچشم‌اندازهای  بکر و دلپذیر،   جلوه‌ای  خاص و  بی  مانند  به این تفرجگاه بخشیده که  هر  ساله  میزبان شمار زیادی از دوستداران طبیعت است.

روستای درکش

روستای درکش با طبیعتی جنگلی و کوهستانی، با  چشمه‌سارها  و آبشارهای مصفا در حاشیه  غنی‌ترین  و تنها  ذخیره‌گاه  جنگل‌هایبلوط شرق کشور است و وجود  باغ‌های  میوه، انواع گیاهان دارویی و شفابخش،   گونه‌های  مختلفی از  حیات  وحش،   تپه‌های  باستانی و  چشم  اندازهای  بکر و دلپذیر،   جلوه‌ای  خاص و  بی  مانند  به این تفرجگاه بخشیده است.

روستای درکش

وجود آثار تاریخی  با  ارزش  چون  «قزلر  قلعه» و سردابه های زیبا و همچنین ارتفاعات و  کوه‌های  مرتفع و نیز  سرچشمه‌های  پر آب و درختان جنگلی مناطقی چون آبشار کنگره زو، چشمه جنگلی ییلاق، چشمه گلزار و سرچشمه سردار، دره سرسبز  کندریزو، دره حلقه باچشمه‌ها  و آبشارها و  جنگل‌های  انبوه، مناطق ییلاقی بسیار زیبا و سرسبز با پوشش جنگلی در نواحی  گولک،   نرگسلو، کش گربه و تیغ بل از  مهمترین  دیدنی‌های  این روستا به شمار  می‌رود.

روستای درکش

از زیباترین  جاذبه‌های  طبیعی روستای درکش  می‌توان  به مراتع وسیع و سرسبز اطراف روستا، حواشی رودخانه  زومار  و دره  کندآب  در جنوب آن اشاره کرد.   این روستا طبیعتی زیبا همراه با  چشمه‌های  آب شیرین فراوان دارد و در میان آن  رودخانه‌ای  به نام درکش یازوهار  جاری است. آبشارهای درکش هم جذابیت این روستا را  دو  چندان  کرده‌اند. درکش علاوه بر  جاذبه‌های  طبیعی،   از  نظر  تاریخی هم روستای ارزشمندی  استبرج  تاریخی  سبزعلی  خان  قراچورلو  و  تپه‌های  متعدد باستانی که در اطراف روستا به چشم  می‌خورد، از سابقه کهن تاریخی این روستا حکایت دارند.

روستای درکش

روستای درکش با گیاهات دارویی و  کم  نظیرش  تبدیل به  یک  داروخانه طبیعی شده است.   این  طور  بگوییم که گیاه شناسان در این روستا  380  گونه گیاه دارویی  شناخته‌اند  که  79  گونه از آنها بسیار ارزشمند هستند. درکش جایی است که تنها جنگل بلوط منطقه شرقکشور  در آن جای گرفته و  جنگل‌های  اطراف این روستا یکی از  زیستگاه‌های  مرال  (گوزن قرمز) است.

روستای درکش

شغل بیشتر مردم درکش، زراعت است. آنها شیعه جعفری هستند و به زبان کردی  کرمانجی  صحبت  می‌کنند  و  به  جز  کشاورزی، به باغداری و دامداری هم مشغولند.   با  این  حال، بیشتر محصولاتی زراعی  آن‌ها  گندم، جو، یونجه، ذرت و  چغندر  قند  و محصولات عمدهباغی‌شان  انگور، گرود، هلو و سیب است.   ورزش بومی این روستا کشتی  باچوخه  است و اگر در بهار گذارتان به درکش بیفتد ممکن است شانس آن را داشته باشید که مراسم  باچوخه  را در این روستا ببینید.

روستای درکش

در سفر به درکش همچنین از نان سنتی این روستا که  فتیر  مسکه  نام دارد  حتماً  بخورید. این نان در  رستوران‌ها  طبخ  نمی‌شود  اما اهالی مهربان روستا  می‌توانند  به درخواست شما آن را برایتان تهیه کنند. البته این  فتیر  بیشتر  یک  غذای تابستانی است و برای تهیه آن، خمیر آرد گندم را با روغن و  زرد  چوبه  مخلوط  کرده  و روی ساج  می‌پزند. سپس  لا  به  لای  آن را  کره  می‌گذراند.   مجتمع تفریحی «ببرخان» واقع در روستای درکش تنها مجتمع تفریحی این روستا است که از طبیعت بکر و زیبایی برخوردار است، کنار  کوه‌های  مهگرفته  و  رودخانه‌ای  که از پایین این مجتمع  می‌گذرد  و درختان بلند که  همه  جا  را  فرا  گرفته  و بوی طبیعت و غذاهای خوشمزه. شمامی‌توانید  برای رزرو مکان و غذا با شماره  60  35  585  0915  (آقای عوض نیا) تماس حاصل فرمایید.

روستای درکش

در این  روستا انواع حیوانات و پرندگان شکاری در ارتفاعات و  جنگل‌های  منطقه مانند قوچ، میش، گرگ، پلنگ، خرس، خوک و پرندگانی چون عقاب، شاهین،   کرکس  و کبک زیست  می‌کنند. جنگل‌های  این منطقه یکی از  زیستگاه‌های  مرال  (گوزن قرمز) است. مرال  ها  (گوزن قرمز) جثه بزرگ و قوی دارند. طول سر و تنه این حیوان را  16  تا  250  سانتی‌متر، دم آن  12  تا  15  سانتی‌متر، ارتفاع این حیوان از زمین  120  تا  150  سانتی‌متر  و وزن آن  100  تا  250  کیلوگرم است. این حیوان  شاخ‌های  بلند با  شاخک‌های  منظمی دارد که این عامل زیبایی آن را دوچندان  کرده  است.   همه  ساله  در اواخر اسفند تا اوایل فرودین  شاخ‌های  این حیوان  می‌افتد  و  شاخ‌های  جدیدی ایجاد  می‌شود  که این  شاخ‌ها  در ابتدا مخملی شکل و  به‌تدریج  تا زمان  جفت  گیری  استخوانی  می‌شوند.   مرال  ها، موهای کوتاه به رنگ خاکستری تیره دارند که این رنگ در فصل تابستان و در زمان  جفت  گیری  به زیباترین شکل (قهوه‌ای  تیره) مبدل  می‌شوند.   زمانجفت  گیری  مرال  ها  (گوزن  قهوه‌ای) از اواسط شهریور تا اواسط مهرماه است.   این  حیوانات شبگرد بوده و  به  صورت  اجتماعی زندگیمی‌کنند

مسیر دسترسی به روستای درکش

برای دیدن درکش باید به  30  کیلومتری  شهر  آشخانه  مرکز  شهرستان مانه و سملقان و  70  کیلومتری  بجنورد  مرکز  استان خراسان شمالی سفر کنید.   برای سفر به درکش از بجنورد به سمت  آشخانه  حرکت  کنید  و  همین  که  روستای  کلاته زمان  صوفی  را پشت سر  گذاشتید، نرسیده  به  جوزک،   جاده‌ای  فرعی  شما  را  به روستا  می‌رساند.

منبع: کچارو